hormon dobrega počutja

Tako lahko veste, da vam ščitnica ne deluje
Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.

Ali je vaše črevesje pod stresom?
Naše črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak ima pomembno vlogo tudi pri našem psihološkem zdravju.

Zakaj je telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej?
V današnjem svetu, kjer smo vse bolj povezani z tehnologijo, kjer je sedenje in pasivno preživljanje časa postalo norma, je telesna aktivnost ključnega pomena za naše zdravje. Z naraščajočim številom težav, povezanih z življenjskim slogom, kot so debelost, kronične bolezni, tesnoba, depresija in druge motnje, postaja telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej. Telesna aktivnost ni zgolj orodje za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč ključni dejavnik, ki lahko vpliva na naše zdravje, kakovost življenja, produktivnost in celo dolgoročno življenje.

Kako lahko starostniki izboljšate spanje?
Kakovostno spanje je ključno za dobro počutje in zdravje, vendar se z leti pogosto soočamo z izzivi, kot so nespečnost, pogostejše prebujanje ali nezmožnost hitrega vračanja v spanec. Starostniki so še posebej občutljivi na spremembe v spalnem ritmu, kar lahko vpliva na energijo, razpoloženje in splošno kakovost življenja. Dobra novica je, da lahko s preprostimi spremembami izboljšate spanje in poskrbite za boljšo regeneracijo telesa in duha.

Kakšen je vpliv vadbe na spanec?
Gibanje je najboljša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje. Kako pa sta povezana gibanje in spanec?

Kako uravnovesiti hormone?
V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Ste vedeli, da imajo hobiji tudi zdravstvene koristi?
Hobiji nam omogočijo, da se vključimo v dejavnosti, v katerih radi uživamo, in nas razbremenijo stresa v vsakdanjem življenju. Zelo pogosto smo po stresnem dnevu ali tednu, v službi ali v zasebnem življenju veseli, da lahko predamo tisto uro ali dve svojemu hobiju. Pa ste vedeli, da imajo, ne glede na to, kakšni in kateri so, tudi zdravstvene koristi?

To lahko hormoni naredijo našemu telesu
Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Ste že slišali za moč hvaležnosti?
Vsak od nas ima svojo zgodbo, ki je edinstvena, unikatna in posebna. Definirajo nas morda na videz povsem podobne, a hkrati različne izkušnje, vzorci in okolje, iz katerega izhajamo. Mnogi med nami tako večino svojih dni ne vidijo smisla v izzivih, s katerimi se soočajo, velikokrat se tudi osredotočamo na vse tisto slabo, kar je za nami, ob nas in pred nami, le malokrat pa pomislimo na vse tisto, kar imamo. Predvsem ob sebi.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice
Nenadni izbruhi jeze, nepojasnjena tesnoba, občutek ’prazne’ glave, jokavost in izolacija od ljudi. Zveni znano? Tovrstne spremembe v čustvovanju so med drugim lahko znak hormonskega neravnovesja in se lahko pojavijo povsem iznenada. Pomembno je, da znamo poslušati svoje telo in ustrezno ukrepati v primeru večjih težav.

Pomembno novo odkritje, ki pomaga pri izgubi kilogramov
Čas, kdaj jeste, je ravno tako pomemben kot, kaj je na vašem krožniku, so odkrili raziskovalci Univerze Manchester. Pokazalo se je, da uživanje hrane pozno zvečer lahko vrže naše telo iz ravnovesja.

Pozor! Pazite se skritega sladkorja
Že desetletja nas strašijo, da je nasičena maščoba ena najslabših stvari, ki jih lahko zaužijemo. A v resnici je sladkor veliko slabši. Nevaren pa je predvsem tisti, za katerega se sploh zavedamo ne, da smo ga zaužili.

Veste, zakaj se je dobro poljubljati?
Ah, poljubi. Tisti sladki, topli in strastni ali pa nerodni, mokri in taki, ki prinesejo razočaranje. Poljubljamo se od majhnega, ko smo prejeli prvi poljub matere, pa vse do naše starosti, ko se razveselimo poljuba partnerjev, otrok ali vnukov. Tako se njihovega pozitivnega učinka niti ne zavedamo. Vas zanima, kako vplivajo na zdravje?

Vam norijo hormoni? Uravnajte jih sami!
Ko se poruši hormonsko ravnovesje, se ne spremeni le naše počutje, temveč smo izpostavljeni tudi večjemu tveganju za bolezni, kot so debelost, diabetes in celo rak. Kako uravnotežiti hormone?

Izdelajte svoje velikonočno čokoladno jajce
V prihodnjih dneh bodo mize spet obložene z raznovrstnimi dobrotami. Da bo mera polna, za veliko noč naredite svoje čokoladno jajce in tako poskrbite za svoje zdravje! Kako? Preverite!

Zdrava velikonočna pojedina
Za velikonočne praznike na mizi ne smejo manjkati pirhi, hren, šunka, jagnjetina in potica, vse bolj priljubljena pa postajajo tudi velikonočna čokoladna jajca. Da ob mastenju z dobrotami ne bo slabe vesti, preberite, za kaj vse so zdrave te velikonočne dobrote!

Hrana za zmanjševanje stresa
Ko ste pod velikim pritiskom, na meji 'živčnega zloma' ali pa ste enostavno depresivni in potrti, je čas, da nekaj storite zase. Posežite na primer po hrani, ki dokazano zmanjšuje stres!