hrana pred spanjem

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?
Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline
Nič nenavadnega ni, če se občasno pojavi refluks kisline (zgaga), vendar nekateri ljudje trpijo zaradi pekočega občutka, napihnjenosti in riganja skoraj vsakič, ko jedo. Približno 20 % prebivalstva ima gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), kronično stanje refluksa kisline, ki ga diagnosticira zdravnik.

To so prvi znaki oslabljenega imunskega sistema
V nadaljevanju predstavljamo nekaj najpogostejših simptomov, na katere morate biti pozorni, da se lahko pravočasno odzovete in zaščitite svoje zdravje.

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju
Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem
Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

Zakaj se refluks kisline rad pojavlja ponoči?
Tisti, ki imajo takšne ali drugačne težave z želodcem, predvsem pa trpijo za refluksom kisline, kmalu ugotovijo, da se lahko simptomi poslabšajo pred spanjem oz. ležanjem. V prvi vrsti se bolnikom svetuje, da se hrana ne uživa tik pred spanjem.

6 načinov, kako zagotoviti dovolj vitamina D čez zimo
Zima je letni čas, ki običajno prinaša manj izpostavljenosti soncu, zato je povezana tudi z nižjo ravnjo vitamina D, ki ga naše telo črpa predvsem s soncem. Čeprav je znano, da to vpliva predvsem na zdravje kosti, je vedno več dokazov, da bi lahko bile funkcije vitamina D obsežnejše, pri čemer so pomanjkljivosti povezane tudi z večjim tveganjem za okužbe dihal.

Navade, zaradi katerih ste napihnjeni
Napihnjenost običajno nastane zaradi presežka plina v prebavilih ali zadrževanja tekočine v telesu. Do teh težav lahko pride zaradi prehrane, prebavnih motenj ali drugih navad, ki motijo normalno delovanje prebavnega sistema. Pomembno je razumeti, da je napihnjenost simptom, ne bolezen, in pogosto lahko težavo odpravimo s spremembo navad.

Lahko zaradi preskakovanja večerje shujšate?
Ideja o preskakovanju večerje kot načinu za hujšanje je priljubljena, saj mnogi verjamejo, da zmanjšanje vnosa kalorij pozno zvečer vodi do izgube telesne teže. Vendar je učinkovitost te metode odvisna od različnih dejavnikov, kot so vaše prehranjevalne navade, življenjski slog in presnova. Da bi razumeli, ali preskakovanje večerje res pomaga pri hujšanju, moramo pogledati učinke na telo, prednosti in morebitne slabosti te prakse.

Kaj se skriva za nočnim potenjem?
Med glavnimi 'krivci' so seveda hormoni. Poglejmo si še ostale najpogostejše razloge.

6 najslabših prehranjevalnih navad za vnetja
Določene prehranjevalne navade lahko poslabšajo vnetje. To vključuje uživanje preveč dodanega sladkorja, premalo sadja in zelenjave ter ostalo.

Tako je lahko videti zdrava večerja
Kako je videti zdrava večerja? Kaj mora vsebovati? Če iščete ideje, imamo nekaj kombinacij in informacij, ki vam bodo morda koristile.

Katero hrano je najbolje uživati zvečer?
Izbor hrane za večerni obrok je odvisen od osebnih preferenc, prehranskih potreb ter življenjskega sloga vsakega posameznika. Priporoča pa se, da se izogibamo težkih in mastnih obrokov, saj to lahko oteži spanec.

Ali je pametno jemati prehranske dodatke zvečer?
Uravnotežena prehrana je zaradi hitrega tempa življenja postala konkreten izziv. Soočamo se s pomanjkanjem časa za redno in uravnoteženo, predvsem pa zdravo prehrano, prav iz tega razloga pa mnogo ljudi poseže po prehranskih dodatkih.

To morate vedeti, če jeste zvečer
Nekateri pravijo, da so nočni prigrizki oz. prigrizki pred spanjem slaba ideja, spet drugi menijo, da ne vplivajo tako negativno na naše telo. Kaj je torej res – so prigrizki ponoči dobra ideja ali ne?

11 razlogov za bolečino v zobeh
Bolečina v zobeh ne pomeni vedno, da je s samim zobom nekaj narobe ali pa da konkretno potrebujete kakšno zalivko. Poglejmo si najpogostejše razloge za bolečino v zobeh.

Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled?
Tudi vi obožujete sladoled? Kaj se zgodi, če ga jemo vsak dan?

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače
Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?
Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Kako konkretno slabe navade vplivajo na vaše zdravje?
Velikokrat poudarjamo, a se še vedno ne zavedamo dovolj, kako vsakodnevne navade, tudi in predvsem tiste male, vplivajo na naše zdravje bistveno bolj kot tiste večje in občasne. Poglejmo si najpogostejše slabe navade in njihov vpliv na naše zdravje.

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"
Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

10 nasvetov za prehrano, če vas muči refluks
Refluksna bolezen ali gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) je stanje, pri katerem se želodčna vsebina vrača v požiralnik, kar povzroča neprijetne simptome, kot so zgaga, pekoč občutek v prsnem košu, kisli okus v ustih in težave z zaužitjem hrane. Kako konkretno vam lahko pomaga prilagoditev prehrane?

Najslabša hrana, ki jo lahko zaužijemo pred spanjem
Zagotovo ste že opazili, da vas določena hrana bolj ali manj napihuje, določena živila pa lahko denimo zjutraj jeste brez težav, medtem ko vam zvečer povzročajo težave. Poglejmo si, katerih živil ni dobro jesti zvečer.

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo
Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Primer dneva uravnoteženega prehranjevanja
Uravnotežena prehrana je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Kombinacija pravilnih hranil, ustrezne hidracije in raznolike prehrane lahko pomaga telesu zagotoviti vse potrebne snovi, ki jih potrebuje za pravilno delovanje.

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Prehranjevanje v času praznikov - bodite zmerni
Velikonočni prazniki imajo svoj pomen, večinoma pa jih povezujemo tudi z določenimi specialitetami in z okusno hrano – od šunke in jajc, pa vse do peciva. A prenajedanje, ki pride navadno skupaj z določenimi prazniki, tudi velikonočnimi, ima svojo ceno. Kako lahko brezskrbno in brez slabe vesti uživamo, hkrati pa še vseeno pazimo na 'zdravo mero'?

Kaj povzroča nočne more?
Vsi smo imeli že vsaj enkrat v življenju nočno moro. Če do teh prihaja le občasno, so nekaj povsem normalnega. A ko postanejo pogoste, morda celo redne, lahko močno poslabšajo kakovost spanja in z njim načnejo tudi naše zdravje.

8 nasvetov za preprečevanje okužbe mehurja
Okužba mehurja je sila neprijetna zadeva in skoraj vsak jo kdaj doživi, še posebej ženske, ki so že zaradi anatomske zasnove bolj nagnjene k cistitisu (po domače povedano je to prehlajen mehur). Ženska sečnica je namreč v povprečju krajša, hkrati pa leži blizu anusa, kar olajša dostop patogenim mikroorganizmom in s tem se povečajo tudi možnosti za vnetje mehurja.