hren

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?
Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Prehranjevanje v času praznikov - bodite zmerni
Velikonočni prazniki imajo svoj pomen, večinoma pa jih povezujemo tudi z določenimi specialitetami in z okusno hrano – od šunke in jajc, pa vse do peciva. A prenajedanje, ki pride navadno skupaj z določenimi prazniki, tudi velikonočnimi, ima svojo ceno. Kako lahko brezskrbno in brez slabe vesti uživamo, hkrati pa še vseeno pazimo na 'zdravo mero'?

Preverite, zakaj je lahko dobra kombinacija hrena, medu in klinčkov
Se bojite, da bi zaradi gripe obležali v postelji? Že čutite bolečine v glavi, mišicah in sklepih? Potem preizkusite napitek, recept za katerega izvira iz Rusije, ki je znana po hudih zimah. Če kdo, potem Rusi vedo, kako se zaščititi pred virusnimi obolenji, gripi in prehladu.

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

To je mesnina, ki je bogata z vitamini in minerali
Slovenci smo veliki ljubitelji mesnin, ni zabave, na kateri ne bi imeli narezka in ni priložnosti, na kateri ne bi postregli vsaj pršuta. Pa se kdaj vprašate, kakšna hranila vnesemo v telo z uživanjem mesnin? Preberite si v nadaljevanju vse o mesnini, ki vsebuje malo maščob, bogata pa je z vitamini in minerali, še posebej z železom in magnezijem.

Protivnetni napitek, ki bo pomagal lajšati bolečine
Ob hudem glavobolu, bolečini v ušesih, bolečini v hrbtu ali menstrualnih krčih navadno hitro posežemo po protibolečinskih tabletah. A te so poznane po tem, da sicer začasno hitro ublažijo bolečino, na dolgi rok pa ne rešijo težave. Tu je naravni zvarek, ki vam lahko pomaga tudi na dolgi rok.

Privoščite si zdrave in naravne pirhe
Ne imejte slabe vesti, če si boste med velikonočnimi prazniki privoščili kakšno jajce več kot ponavadi. Ne samo da so jajca zdrava že sama po sebi, ponujamo vam tudi nekaj nasvetov, katera izbrati in kako jih obarvati na zdrav in naraven način.

Česa ne sme manjkati poleg šunke in jajc?
Medtem ko strokovnjaki za prehrano na praznično obloženi mizi jedi, ki so tradicionalne, zaradi tega ne želijo odsvetovati, priporočajo, da ostanete pri prehranjevanju zmerni ter da obrok uravnotežite z zadostno količine zelenjave ter dovolj gibanja.

Preprost nasvet za bolj zdrav velikonočni obrok
Nič ni narobe, če se občasno pregrešimo ali pojemo več, kot naše telo potrebuje, razlaga prehranska strokovnjakinja Anja Pristavec. A le če se tako prehranjujemo le ob praznikih in ne ves čas. Preprosto pa lahko tudi svoje praznične obroke spremenimo v bolj zdrave, če poskrbimo, da polovico obroka sestavlja zelenjava. Kaj bi bilo še dobro vedeti o velikonočni hrani?

Veste, kako zdravilen je hren?
Hren je nepogrešljiv v času velike noči in je odličen kot dodatek k mesu. Lahko ga samo naribamo ali iz njega pripravimo omako. Hren je ena najbolj zdravih živil, ki se bodo med veliko nočjo znašle na vaši bogato obloženi mizi, zato si ga vsekakor privoščite.

Koliko pirhov lahko zaužijemo?
Prišel je čas velike noči in za mnoge čas barvanja pirhov. Če so nekoč jajca veljala za nezdravo živilo, danes temu ni več tako. Kaj je vzrok za to, nam je povedala dietetičarka Marina Zakić.

Šunka - DA ali NE?
Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik in za vernike predstavlja praznik veselja in upanja, saj je Jezus na dan velike noči vstal od mrtvih. Za veliko noč so mize obložene s šunko, obarvanimi jajci, hrenom, kruhom in domačo orehovo potico. Hren in jajca so lahko del zdrave prehrane, žal pa za šunko, ne moremo tega reči. Kljub temu si jo seveda lahko v tem času nekaj privoščite.

Detoks dieta za ženske
Cilj razstrupljanja ali detoksifikacije telesa je odstraniti nakopičene škodljive snovi, tj. strupe iz telesa. S tem procesom krepimo telo, pomagamo pri preprečitvi bolezni in hitrejšem okrevanju. Ravno tako se znebimo napihnjenosti in motenj prebavnega sistema.

Kronični pankreatitis moja usoda
Pozdravljeni gospod Lavrinec, mož, star 44 let, je bil ta teden odpuščen iz bolnišnice, njegova glavna diagnoza je kronični pankreatitis z akutnim poslabšanjem, spremljajoča diagnoza pa psevd...

Utrujenost in subfebrilnost
Lepo pozdravljeni, star sem 22 let in treniram nogomet. Pred dvema tednoma se mi je pojavil prehlad in kašelj, ter slabo počutje. Za teden dni sem prenehal s športnimi aktivnostmi in veliko počival, ...

Hren in potica
Ali je dobro potico pomakati v hren

Vitamin C
Zanima me, ali so kake nove ugotovitve o vitaminu C, v katerih živilih ga je največ in kje najmanj (če mi lahko poveste točno katero sadje ali zelenjava) in ali je nujno, da če je živilo kislo (kot np...

Woody - naravna zobna ščetka tudi v Sloveniji!
Zdravi, lepi in sijoče beli zobje ne bodo nikdar iz mode. Privlačen nasmeh je gonilo naše samozavesti in najmočnejše orožje, kar jih premoremo, pa najsi ga uporabimo na zmenku ali na razgovoru za službo. Zdravi in beli zobje zahtevajo veliko časa in truda ter ogromno različnih izdelkov ... STOP!

Prehrana, če se spopadate z bolečinami v sklepih
Nemški strokovnjak za prehrano dr. Wolfgang Feil je razvil poseben program prehranjevanja, s katerim na povsem naraven način pomaga bolnikom, ki trpijo za artrozo ali obrabo sklepov. Metoda, ki sicer učinkuje tudi pri nekaterih drugih boleznih, je pomagala našemu motoristu Miranu Stanovniku.

8 živil, ki dokazano varujejo pred rakom
Zdrava prehrana dokazano močno zmanjšuje možnosti, da dobite raka. Študije kažejo, da lahko nekatera živila, kot so mastne ribe, preprečijo razrast tumorskih celic v telesu, zelena listnata zelenjava pa denimo vsebuje snovi, ki preprečujejo raka, ki nastane zaradi hormonskega neravnovesja. Preverite, katera hrana vas varuje pred rakom.

IZJEMNO HITRA dieta, ki jo je svetoval celo kardiolog
Že povsem običajna sprememba vašega prehranjevanja lahko povzroči, da hitro in učinkovito izgubite odvečne kilograme do poletja, je prepričan eden najbolj priznanih kardiologov dr. William Davis. Preverite, kaj svetuje.

Sedem živil za učinkovit boj proti prehladu in gripi
Kako dobro ste zaščiteni pred sezonskimi boleznimi? Tudi če ste se cepili proti gripi ali ste jo nemara to zimo že preboleli, vas lahko ponovno obišče, zato je treba skrbeti za higieno in premišljeno izbirati živila, ki bodo romala na naš krožnik. Poznate najbolj učinkovita?

Alergije spet na pohodu
Višje temperature in lepše vreme nakazujejo, da zimo počasi preganja pomlad. Ena glavnih neprijetnosti tega letnega časa pa je zagotovo cvetni prah, na katerega je alergičen visok odstotek ljudi in povzroča seneni nahod.

VIDEO: Velikonočna pojedina malo drugače
Večina si velikonočnih praznikov ne predstavlja brez tradicionalne šunke, jajc in potice. A tisti, ki ne jedo mesa ali celo ničesar, kar je živalskega izvora, se vsem tem dobrotam odpovedo. Za vse, ki si želite tokrat pripraviti pojedino brez mesa in jajc, ponujamo nekaj zanimivih in okusnih možnosti …

Za veliko noč si privoščite zdravilen hren
Eno od tipičnih velikonočnih živil je tudi hren, ki simbolizira žeblje, s katerimi so Kristusa pribili na križ, oziroma njegovo trpljenje. A že mnogo let ga številne kulture sveta uporabljajo tudi v zdravilne namene.

Solzava solata
Če ste naveličani klasičnih solat, lahko za spremebno pripravite tako imenovano solzavo solato, katere glavne sestavine so mariniran hren, jabolka in koleraba. Povprečna porcija takšne solate vsebuje le 150 kalorij.

VIDEO: Izvirni nasveti za odpravo 'mačka'
Saj poznate mačka, tisti 'prijeten' glavobol, ki se pojavi dan po zabavi in ga spremljata neizmerna slabost in suha usta ... Preberite nekaj povsem novih nasvetov strokovnjakov, kako pregnati mačka.

Pripravite si solato iz trobentic, vijolic in marjetic
Poleg dobro poznanega regrata raste v naravi še veliko divjih rastlin, za katere številni ne vedo, da so užitne in si iz njih lahko pripravimo odlično solato. Večina teh rastlin sodi med zelišča, druge pa poznate po videzu, vendar ne veste, da so užitne.

Z zelišči prečistite telo
V teh prazničnih dneh smo prav gotovo vsi pojedli več kot običajno, pojavi se zgaga, napenjanje ali večdnevno zaprtje. Mešanica nekaterih zelišč vam bo pomagala iz take zagate.

Zdrava velikonočna pojedina
Za velikonočne praznike na mizi ne smejo manjkati pirhi, hren, šunka, jagnjetina in potica, vse bolj priljubljena pa postajajo tudi velikonočna čokoladna jajca. Da ob mastenju z dobrotami ne bo slabe vesti, preberite, za kaj vse so zdrave te velikonočne dobrote!