izgubljanje spomina

Bi prepoznali simptome demence?
Po znanstvenih ocenah se svet nahaja in pričakuje še večjo 'epidemijo' demence, za Alzheimerjevo bolezen pa še vedno nimamo zdravila.

Znate prepoznati simptome demence?
Demenca je degenerativna bolezen možganov, ki povzroča spremembe v možganskih celicah. Simptomi, ki lahko nakazujejo na demenco in si jih bomo ogledali v nadaljevanju, so motnje spomina, orientacije, razumevanja, učnih sposobnosti, govorjenja, izražanja in mišljenja.

Tiha in uničujoča bolezen, katere simptome ni prepoznal niti znani doktor Oz
»Ko je postajala vse bolj trmasta, sem za to krivil njena leta. Moja sestra je ugotovila, da se je po 60 letih začela drugače ličiti, pa je to opažanje zamolčala zase,« je pojasnil dr. Oz.

Bi prepoznali prve znake Alzheimerjeve bolezni?
Za Alzheimerjevo bolezen je značilo progresivno upadanje kognitivnih funkcij, zaradi česar počasi pride do slabšega spomina, sposobnosti za razmišljanje in opravljanja preprostih nalog. Gre za vrsto demence, ki je najpogostejša. Pomembno je, da jo prepoznamo čim bolj zgodaj, saj zdravila za demence še ne poznamo, imamo pa zdravila, s katerimi lahko upočasnimo razvoj bolezni.

To bo nova epidemija 21. stoletja
Demenca bo nova epidemija 21. stoletja, napovedujejo strokovnjaki. Danes se z njo spopada 32.000 Slovencev, zaradi staranja prebivalstva se bo to število v naslednjih 25 letih več kot dvakrat podvojilo. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavja kar 70 odstotkov vseh demenc. Preverite, kakšni so simptomi demence in kako jo pravočasno prepoznati.

Bi prepoznali prve znake demence?
Če ste stari več kot 60 let ali imate demenco v družini, je dobro, da poznate prve simptome demence. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, znaki pa se razvijajo počasi – tudi 10, 20 ali 30 let. Bolezen je dobro odkriti čim prej, da lahko pričnejo zdravniki zdraviti simptome demence. Prav tako tudi, da svojci in bolnik vedo, kaj se z njim dogaja.

Igralec spregovoril o očetovi bolezni
Priljubljeni ameriški igralec Owen Wilson je prvič v javnosti spregovoril o Alzheimerjevi bolezni, s katero se spopada njegov 74-letni oče. ''Preprosto nimaš druge izbire, kot da sprejmeš stanje,'' je povedal 46-letni zvezdnik.

6 vprašanj, ki razkrivajo, ali imate tveganje za razvoj demence
Odgovorite na 6 vprašanj in preverite, ali ste izpostavljeni demenci. Pri demenci možganske celice odmirajo hitreje, kot bi morale. Ključnega pomena pa je zgodnja diagniza, saj lahko le na ta način zdravniki upočasnijo odmiranje možganskih celic.

Pozor! Kajenje uničuje spomin!
Tako vsaj kažejo rezultati študije, ki so jo naredili na univerzi v Northumbriji. V raziskavi so sodelovali študentje med 18. in 25. letom starosti, izkazalo pa se je, da so si kadilci zapomnili veliko manj stvari kot nekadilci.

Preživel s 6,9 promila alkohola v krvi
Ko so 52-letnega Josipa Grubešića sprejeli v bolnišnico, ker si je poškodoval koleno, so bili zdravniki šokirani. V krvi je imel kar 6,9 promila alkohola.

Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic.

Kako pomagati vinjenemu človeku?
Silvestrska zabava se lahko ob prekomernem pitju zelo hitro spremeni v pravo nočno moro. Tisti, ki pregloboko pogleda v kozarec, se lahko namreč zastrupi z alkoholom in nujno potrebuje pomoč. Kako torej pravilno ravnati z vinjeno osebo?

VIDEO: Z naravnim pripravkom do boljših kosti
Čeprav je osteoporoza bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi, pa je za svoje kosti treba skrbeti že prej in v telo vnesti zadostno količino kalcija. Kako to storiti na najbolj učinkovit način, pa si lahko pogledate v videu.