iztrebki

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?
Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Kako barva hrane vpliva na vašo prebavo?
Napihnjenost, neprijetno tiščanje v predelu trebuha, redko in oteženo odvajanje majhnih količin blata – to so izjemno pogoste prebavne tegobe, s katerimi se občasno sreča vsak med nami. Lahko so simptomi ali posledice kakšne bolezni, še pogosteje pa nastanejo zaradi neustrezne prehrane, stresa in pomanjkanja gibanja. Prav zato ni nujno, da nemudoma posežete po zdravilih. Pogosto so dovolj že manjše prilagoditve življenjskega sloga in naravni pripravki iz domače lekarne.

Tako se lahko zaščitite pred okužbami, ki jih lahko prenašajo živali
Ljudje in živali delimo prostor, kar ima številne koristi, a hkrati prinaša tveganje za prenos bolezni.

Katere vrste astme poznamo?
Astma je večinoma vseživljenjsko stanje, ki povzroči vnetje in otekanje dihalnih poti. Obstaja več različnih vrst astme in vsaka ima svoj nabor sprožilcev. Bolnik lahko astmo nadzoruje z zdravili in z izogibanjem sprožilcev, ki povzročajo napade.

Nalezljive črevesne bolezni, ki nam pretijo poleti
Črevesne nalezljive bolezni so najpogostejše nalezljive bolezni na svetu. Skupno jim je, da se prenašajo po fekalno-oralni poti, kar pomeni, da se povzročitelji izločajo z blatom, v telo pa vstopajo skozi usta. Pomembno vlogo pri prenosu, piše Kreni Zdravo, imajo umazane roke in hrana živalskega izvora. Za črevesnimi boleznimi pogosteje zbolevamo poleti, saj visoke temperature spodbujajo razmnoževanje patogenov.

Bolezni, ki jih lahko dobite od svojih ljubljenčkov
Določene bolezni se lahko prenašajo iz ljubljenčkov na lastnike.

Veste, kako dejansko deluje prebava?
Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Kakšni so simptomi toksoplazmoze?
Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondii.

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?
Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

V sebi lahko nosite parazita, a se tega sploh ne zavedate
Zajedavci ali s tujko paraziti so organizmi, ki preživijo na način, da živijo znotraj drugega, navadno veliko večjega organizma, ki ga imenujemo gostitelj. Ko se znajdemo v vlogi gostitelja, lahko zajedalci postanejo za nas nevarni. To nam namreč lahko povzroči hude zdravstvene težave, lahko pa so simptomi tudi tako blagi, da se sploh ne zavedamo, da nosimo v sebi parazita.

Iz možganov potegnili 8 centimetrov dolgega črva, ki je bil še vedno živ
Nedavno so pri 64-letni ženski iz Avstralije kirurgi iz možganov potegnili 8 centimetrov dolgega črva, ki je bil še vedno živ. Gre za parazitskega črva, ki se običajno naseli v pitonih in prebiva v želodcu, črevesju ali v pljučih kače. Kako nevaren pa je lahko za človeka?

7 razlogov za smrdeče blato
Normalno je, da naše blato ne diši po vrtnicah. Določene vonjave, predvsem tiste, ki močno zaudarjajo, pa vsekakor niso normalne, posebej, če se pojavljajo pogosto.

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?
V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Parazit v tonzilah
Pozdravljeni! Prosim, kateri zajedalec leže jajčeca bele barve v sinusno votlino in v grlo v predelu mandljev? Ne vem ali gre za parazit, bakterijo, glivo... Jajčece je bele barve, prireaščeno, ko ga ...

Prenos toxoplazmoze
Spoštovani! Prosila bi vas za podrobnejša pojasnila glede prenosa toksoplazmoze. Sem v 16 tednu nosečnosti. na začetku nosečnosti so mi najprej dejali, da gre za pozitivno sfežo infekcijo, nato pa ...

Alergija in homeopatija
Spoštovani, Moj sin šteje 6 let. Kadarkoli pride v stik z mačko ali psom ali z njihovimi iztrebki, urinom (v peskovniku), dobi po približno dveh dneh na lasišču zardline (kot buške), iz katerih začne...

Sluz v blatu
Spoštovani! Že dalj časa ugotavljam, da je blato po iztrbljanju polno sluzi. Opazna je vsepovsod, tudi na toaletnem papirju. Je rumenkaste barve. zanima me ali je to normalno, če ne kaj bi lahko bilo...

7 opozorilnih znakov raka debelega črevesa, ki jih večina ljudi spregleda
Rak debelega črevesa in danke je med najpogostejšimi oblikami raka v Sloveniji. Za njim vsako leto zboli okoli 350 moških in 300 žensk, število primerov pa narašča. S presejalnim programom Svit si strokovnjaki želijo to obliko raka odkriti pravočasno, še v začetni fazi. Prav zato je ključnega pomena, da se na poziv programa Svit odzovete. Tu pa je še nekaj opozorilnih simptomov, ki jih ljudje pogosto spregledamo.

6 znakov, da vam morda odpovedujejo jetra
Telo ima vgrajen naravni sistem za odstranjevanje toksinov, in to so jetra. Vaša jetra ne delujejo le kot filter za kri, a proizvajajo tudi hormone, shranjujejo energijo in proizvajajo snovi, s pomočjo katerih vaše črevo lažje prebavlja hrano. In to je le nekaj pomembnih nalog jeter. A kako vemo, da nam jetra ne delujejo več dobro?

Šest let zlorabljena, mučena in zaprta v omaro …
Pred dvanajstimi leti je policija v Teksasu na domu Barbare Atkinson naletela na grozljivo podobo. Po prijavi sosede so našli v omaro zaprto, izstradano, mučeno in zlorabljeno deklico Lauren Kavanaugh, ki je bila dolgih šest let žrtev zlorabe svojih staršev.

Ste že slišali za nevarnost mačjih iztrebkov?
Paraziti v mačjih iztrebkih lahko predstavljajo veliko tveganje za javno zdravje, sta pred kratkim v ZDA opozorila znanstvenika, ki sta s svojo raziskavo močno razburila ljubitelje teh domačih živali. Vas zanima, kako nevarni so v resnici mačji iztrebki?

Preverite, kje spite
Posteljnino bi morali zamenjati vsak teden, četudi se vam na prvi pogled ne zdi, da se je v tem času umazala. V njej se namreč lahko skrivajo telesni izločki, odmrle celice, prah, bakterije, glivične spore in pršice.

Zvezdniki in njihovi bizarni lepotni obredi
Kaj vse bi zvezdniki naredili, da bi večno navduševali s svojim privlačnim videzom? Očitno marsikaj. Če gre verjeti govoricam, si nekateri na kožo namreč nanašajo človeško posteljico in ptičje iztrebke, drugi trpijo v ledenih komorah, tretji pustijo, da jim kri sesajo pijavke.

Blagodejni učinki morja
Preživljanje počitnic na morju ne ponuja le užitkov ob plavanju in čofotanju v vodi, ampak na človeški organizem deluje blagodejno. Morje je namreč naravno zdravilo tako za duha kot telo. Tako ni nenavadno, da zdravniki bolnikom pogosto predpišejo zdravljenje v morskem okolju.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Zaradi bolnišničnih okužb letno umre 37.000 Evropejcev!
Roke, kirurški instrumenti, tekočine za infuzijo, zrak … Vse to so sredstva, prek katerih se zaradi slabe higiene v bolnišnicah širijo okužbe, ki so vsako leto vzrok za kar 37.000 smrti v Evropi.

Policija našla moškega spojenega s stolom
Morbidno debel moški ni vstal s stola toliko časa, da je bil dobesedno spojen z njim. To pa še ni vse. Moški je namreč dve leti sedel v svojih iztrebkih in urinu, na njem pa so se zaredile tudi ličinke.

Šest bolezni, ki jih lahko dobimo od živali
Hišni ljubljenčki so nam v veselje, a če nismo previdni, lahko od njih staknemo tudi kakšno bolezen. Tukaj je šest obolenj, ki se lahko iz vaše domače živali prenesejo na vas in vaše bližnje.

Vas zanima, kaj vse je v prahu?
Prah – večna nadloga, s katero se soočamo vsak dan. Kolikor ga že pobrišemo ali posesamo, toliko se ga spet nabere. Od kod prihaja in kaj je pravzaprav v njem, pa preberite spodaj.