javne

Kako se spoprijeti s pritiskom na telesno podobo, ki ga ustvarjajo družbeni mediji?
V današnjem svetu so družbena omrežja del našega vsakdana. Instagram, TikTok, Snapchat in druga omrežja so polna slik in videov ljudi, ki izgledajo 'popolno'. A resničnost je pogosto precej drugačna.

Kakšna je razlika med srčnim zastojem in srčnim infarktom?
Mnogi so prepričani, da je srčni zastoj enak kot srčni infarkt, prav tako pa se uporabljata izraza za obe stanji. Slednji pa si vseeno nista enaki.

Skupščina ZZZS sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja
Skupščina ZZZS je na današnji seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi.

Kako načrtovati zabavne in nepozabne počitnice brez veliko denarja?
Poletne počitnice so čas za sprostitev, raziskovanje in zabavo, vendar lahko pogosto stroški potovanj in aktivnosti hitro narastejo. Na srečo je mogoče načrtovati čudovite in nepozabne počitnice tudi brez veliko denarja.

Kaj do zdaj vemo o njegovi diagnozi?
Kralj Karel III. je zbolel za rakom. Medtem ko je že pričel zdravljenje, pa se je britanski časnik Hello s strokovnjaki pogovarjal o tem, kaj kralj prestaja.

Kaj zajema pomoč na domu?
Pomoč na domu je namenjena predvsem starostnikom, ki živijo na svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav, ki so posledica starosti, ne morejo več v celoti oskrbovati in/ali negovati sami. S pomočjo na domu država nadomešča potrebo po institucionalnem varstvu. Z njo se posamezniku tudi omogoči, da lahko čim dlje ostaja v svojem domačem okolju.

Kaj je nujna medicinska pomoč?
Ste vedeli, da Slovenija zagotavlja 24-urno zdravstveno varstvo vsem prebivalcem? Nujna medicinska pomoč obsega izvajanje nujnih zdravstvenih storitev. Če le-teh ne bi bilo, bi lahko prišlo do nepopravljive in hude okvare zdravja ali smrti pacienta.

Kaj je dolgotrajna oskrba?
V vseh razvitih državah v zadnjih letih v ospredje vedno bolj prihaja dolgotrajna oskrba v okviru socialnih politik. Razlog tiči predvsem v staranju prebivalstva in naraščajočem deležu starostnikov, ki potrebujejo pomoč. Na Ministrstvu za zdravje tako poudarjajo, da je njihova prioriteta priprava sistemskih rešitev na področju dolgotrajne oskrbe, ki vključujejo tudi pripravo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot pravijo, namen sistemske ureditve je, da bodo upravičenci s primerljivimi potrebami dostopali do primerljivih pravic, ki bodo v večjem deležu financirane iz javnih sredstev.

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino
Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč
Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Kako se soočiti s tesnobo zaradi praznikov in koronavirusa?
Danes so nam informacije dostopne na vsakem koraku. Beremo lahko tako verodostojne podatke kot tudi tako imenovane lažne novice. Veliko ljudi ne ve več, čemu in komu naj verjamejo, predvsem pa ne vedo več, kaj naj si sploh mislijo o trenutnem dogajanju.

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi
Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Kam z zdravili s pretečenim rokom uporabe?
Ste se kdaj vprašali, kaj storiti z zdravili, ki jim preteče rok uporabe? Vsekakor ni odgovorno, da z zdravstvenimi odpadki ravnamo tako, da jih zavržemo v smeti ali pa jih odplaknemo v odtoke, kot to počno v nekaterih gospodinjstvih. Kakšne so lahko posledice neprimernega ravnanja, si lahko preberete spodaj.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

Kdo so v resnici empati?
V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Poglejte jo danes, ko je manekenka
35-letna mati samohranilka, ki je nekoč tehtala več kot sto kilogramov, je danes neprepoznavna. Potem ko je izgubila polovico telesne teže, ji je uspelo celo ustvariti kariero manekenke. Danes tehta 57 kilogramov, pred kratkim pa je postala model leta britanske izdaje revije Glamour.

To so stvari, ki jih je dobro vzeti na dopust
Poletne počitnice so že pred vrati in verjetno že komaj čakate, da se boste spočili od vsakdanjih skrbi. To je čas sprostitve, razvajanja in uživanja, zato si ga nikar ne pokvarite s tem, da bi pozabili na kaj pomembnega. Za vas smo pripravili seznam stvari, s katerimi bo vaš dopust resnično brezskrben in pakiranje manj stresno.

Žal ji je, da je shujšala 42 kilogramov
Polnozaposlena mati Steph O'Shera je nekoč tehtala 131 kilogramov, a je z veliko volje in trdega dela uspela shujšati na 42 kilogramov. Ker ji je ostalo veliko odvečne kože, danes to obžaluje, saj pravi, da je z odvečno kožo videti slabše kot prej.

NAMESTITEV DEMENTNE OSEBE
Upam, da mi lahko pomagate...vem, da načeloma vprašanje spada bolj v področje nevrologije, ampak upam, da mi kljub temu lahko pomagate..Mojemu očetu so pred kratkim diagnosticirali Wernicke-Korsakoff ...

PISKANE V UŠESIH
Pozdravljeni! Že mesec in pol mi v glavi močno in vedno piska. Pravzaprav težko rečem oziroma ne morem definirati, ali mi piska v glavi ali v levem ušesu. Slišati je kot zelo visok ton. Piskanje s...

Zanima me kaj je NAZOSEPTOPLASTIKA
Zanima me kaj je NAZOSEPTOPLASTIKA imam namreč zlomljen nos od otroštva in zato eno stran manj prehodno naročena sem v MB-UKC zanima me namreč če bom po tej op.imela tudi lepši nos ker nisem dobila do...

AGORAFOBIJA
Prosim,če mi napišete kaj več o akrofobija,sem bil na zdravljenju za odvisnost od alkohola,in so mi ugotovili da imam akrofobijo?LP

Zobna proteza
Prosila bi le za nasvet glede plačila zobne proteze. V začetku leta 2005 bom zaradi obolelih dlesni morala izpuliti vse zobe. Nositi bom morala protezo, pa me samo zanima kam naj se obrnem oz. kam naj...

Neredne menstruacije
Pozdravljeni!Stara sem 19 let in od začetka nisem imela rednih menstruacij, zdaj pa imam že približno dve leti nekako redno menstruacijo, ki jo dobim nekje med 34 in 37 dnem. Sedaj pa sem menstruacijo...

Veste, kje se lahko najhitreje nalezemo prehlada ali gripe?
Danes je že dobro znano, da ne zbolevamo zaradi mraza, ampak zaradi okužbe z virusi, ki se prenašajo po zraku ali preko dotika. Morda se vam bo zdelo, da pretiravamo, a zadnja raziskava Univerze Bristol je prvič dokazala, da so Londončani, ki se prevažajo s podzemno železnico na najbolj natrpanih postajah, kjer se zamenja največ ljudi, pogosteje bolni kot tisti, ki ne uporabljajo javnega prevoza.

Poglejte jo danes, ko ima 58 kilogramov manj
24-letna Ariana Omipi iz Nove Zelandije je že drugič izgubila 58 kilogramov, saj se je po prvem hujšanju znova zredila. Tokrat ji je uspelo shujšati iz 126 kilogramov na 68 kilogramov in danes je prava lepotica.

'Naučila sem se sprejemati pomoč'
Potem ko ji sredi dneva na telefonu pustim sporočilo, da bi rada z njo naredila intervju, me pokliče naslednje jutro in se opraviči, da je bila do devetih zvečer v telovadnici, kjer je intenzivno vadila. Rebeka Dremelj deluje perfekcionistka. Vse rada naredi sama in to odlično in popolno. A prenapolnjeni dnevi, potem ko se je odločila sprejeti izziv in nastopiti v šovu Zvezde plešejo, so jo poleg plesa naučili še nečesa – da mora začeti sprejemati pomoč.

Preprost način, da kar za polovico zmanjšate tveganje za pojav raka dojk
Kanadski raziskovalci so ugotovili, da 45 minut gibanja dnevno kar za polovico zmanjša tveganje za pojav raka dojk. Najverjetneje pa tako zmanjša tudi tveganje za druge oblike rakavih obolenj.

Nova zdravstvena reforma in krajše čakalne vrste?!
Na področju zdravstva se letos pričakujeta priprava zdravstvene reforme in pospešeno skrajševanje čakalnih vrst. Prav tako se obeta zamenjava v vodstvu javne zdravstvene blagajne, na področju investicij pa odpiranje urgentnih centrov po celotni državi.

'Moje življenje je popolnoma uničeno!'
Leva noga Michaela Culla je tako obilna, da mu morajo hlače šivati po meri, nove čevlje lahko nosi samo 14 dni, ker se podplati tako hitro obrabijo, ljudje ga kličejo 'slonji mož'. Njegova noga že tehta 13 kilogramov – in še vedno raste!