kapljice

Zakaj se pojavijo povešene veke in kako jih odpraviti?
Ptoza je stanje, pri katerem se zgornja veka povesi, pokrije del očesa ali pade čez oko. Zakaj pride do tega in kakšne so rešitve?

Tako so netresk uporabljali naši predniki
Rastlina, ki jo imajo mnogi na vrtu, se lahko uporablja za 'zdravljenje' ušes, pa tudi za veliko več! Netresk je rastlina, ki so jo uporabljali že naši predniki in je cenjena še danes!

Ali je pljučnica nalezljiva?
Spoznajte zgodnje opozorilne znake in zdravljenje te pogoste bolezni.

Bolezen iz antičnih časov, ki pa je še vedno prisotna
Gobavost je nalezljiva bolezen, ki povzroča hude, iznakažene kožne rane in poškodbe živcev na rokah, nogah in okoli telesa. Gobavost obstaja že od antičnih časov.

To se zgodi, če zadržujemo kihanje
Telo sproži kihanje, ko v našem nosu zazna nekaj, česar ne bi smelo biti tam. To lahko vključuje bakterije, umazanijo, prah, plesen, cvetni prah ali dim. V nosu lahko začutimo žgečkljiv ali neprijeten občutek, kmalu zatem pa kihnemo. Kaj pa, če in ko kihanje skušamo preprečiti? Zakaj to ni pametno?

Redko stanje, ki povzroči, da telo 'proizvaja' lasten alkohol
Predstavljajte si, da pridete v bolnišnico in iščete pomoč, ker se vam vrti in ne morete nehati nerazločno govoriti. Zdravnik vam reče, da ste pod vplivom alkohola, četudi niste popili niti kapljice. Kako je to mogoče?

Bolezen, ki zahteva čimprejšnjo zdravniško pomoč
Tuberkuloza je smrtno nevarna bolezen, ki je še vedno eden od vodilnih infekcijskih vzrokov smrti po vsem svetu. Razvite države se s tuberkulozo uspešno borijo, v nerazvitih državah pa še vedno prihaja do nenadzorovanega širjenja bolezni.

Izjemno nalezljiva okužba dihalnih poti
Oslovski kašelj je izjemno nalezljiva okužba dihalnih poti. Pri mnogih ljudeh ga zaznamujejo hudi napadi kašlja in drugi simptomi.

Prva obramba pri obvladovanju okužb dihal
Okužbe dihal, kot so prehlad, gripa in v hujših primerih pljučnica, so pogoste težave, ki jih povzroča širok spekter virusov in bakterij.

Kaj mora vsebovati zimska domača lekarna?
Zima je čas, ko se pogosteje soočamo s prehladi, gripo, bolečinami v grlu in drugimi sezonskimi zdravstvenimi težavami. Dobra priprava na zimske mesece vključuje tudi skrbno opremljeno domačo lekarno. Pravilno izbrane pripomočke in zdravila lahko pomagajo pri lajšanju simptomov, hitrejšem okrevanju in celo preprečevanju resnejših zapletov. Tukaj je podroben vodič, kaj mora vsebovati vaša domača lekarna za zimske dni.

Kdaj in zakaj je treba razmisliti o dodatkih D-vitamina v zimskem času?
Vitamin D je ključnega pomena za zdravje ljudi, saj prispeva k pravilnemu delovanju imunskega sistema, zdravju kosti, uravnavanju vnetij in še mnogim drugim telesnim funkcijam. Čeprav ga pogosto imenujemo 'sončni vitamin', saj ga naše telo naravno proizvaja pod vplivom sončne svetlobe, je pozimi dostopnost naravnih virov tega vitamina bistveno manjša. Zima predstavlja čas, ko lahko številni posamezniki občutijo pomanjkanje vitamina D, kar ima lahko pomembne posledice za zdravje.

Nasveti za pomiritev kašlja
Kašelj je naravni refleks telesa, ki nam pomaga pri čiščenju pljuč in sapnika. Kašljamo, ko nas nekaj 'zaboli' ali 'zmoti' v grlu, naj si bo to prah ali posnazalno kapljanje. Vendar pa lahko to povzroči tudi vnetje celic, ki obdajajo zgornje dihalne poti. Kako si torej lahko pomagamo pri kašlju?

MiYOSMART – očalna leča, ki ne samo izboljšuje vid, ampak tudi upočasnjuje kratkovidnost pri otrocih
Starši bi naredili vse za zdravje svojih otrok. Ali veste, da jim lahko pri kratkovidnosti pomagate z inovativnimi očalnimi lečami MiYOSMART?

Simptomi, ki nakazujejo na potencialno resno pljučno bolezen
Legionarska bolezen je redka, a potencialno resna pljučna bolezen, ki jo povzroča bakterija Legionella. Ta bolezen je dobila ime po dogodku, ki se je zgodil v letu 1976 na veteranski konvenciji v Philadelphii, ko je več udeležencev zbolelo za resnimi pljučnimi okužbami.

10 simptomov glivičnega vnetja ušes
Otomikoza je medicinski izraz, ki se nanaša na glivično okužbo ušesa.

Ste že poskusili vitaminsko terapijo?
Zaradi zvezdnic in vplivnežev se je v zadnjih letih na veliko začelo govoriti o vitaminski terapiji oz. intravenoznem zdravljenju z vitamini. Kratko dejstvo je, da strokovnjaki poudarjajo, da takšne terapije ne potrebujemo, čeprav se na veliko razglašajo koristi – predvsem od zdravljenja mačka do upočasnitve staranja. Poglejmo nekaj dejstev.

Preverite, ali imate računalniški vid
Včasih so ljudje delali najrazličnejša dela, največkrat pa je samo delo potekalo bodisi v naravnem okolju bodisi v stoječem položaju. Ljudje so delali več fizičnega dela, manj intelektualnega, posledično pa so manj sedeli. Danes nas ima večina službe, ki od nas zahtevajo, da ure in ure presedimo in strmimo v računalniške zaslone. To lahko resnično obremeni naše oči. Privede lahko celo do tako imenovanega 'računalniškega vida'.

Kaj se zgodi, če pride do ugriza pajka?
Pajek ugrizne predvsem in navadno zgolj zaradi samoobrambe, veliko število ugrizov pa se zgodi, ker je oseba 'pritisnila' na pajka ali zašla v njegovo mrežo.

Dejstva, ki jih morate poznati o cvrtniku
Cvrtniki so v zadnjem času izjemno priljubljeni. Številni viri trdijo, da so zdrava alternativa za pripravo ocvrte hrane, saj porabijo manj olja. Pa so res?

Načini, kako zaščititi oči pred zasloni
Dolgotrajna izpostavljenost zaslonom, kot so računalniški zasloni, tablični računalniki in pametni telefoni, lahko povzroči različne težave z vidom, vključno s sindromom suhega očesa.

Ali smo pred epidemijo oslovskega kašlja?
Število primerov oslovskega kašlja strmo narašča tudi v Sloveniji in podatki so skrb vzbujajoči. V zadnjih dveh mesecih so pri nas ugotovili že več kot 350 primerov, kar je skoraj trikrat več kot v celotnem lanskem letu. Zdravniki opozarjajo, da je precepljenost prenizka. Prav tako pa so se spet pojavile tudi ošpice.

Hitra pomoč ob senenem nahodu
Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, srbenje v nosu, vnetje in srbenje oči so simptomi senenega nahoda, s katerim se pogosto spopadamo spomladi in poleti. Težave se pojavljajo le nekaj tednov ali več mesecev v letu in so povezane s cvetnim prahom oziroma cvetenjem dreves, trav, žit ali plevela.

Spomladanske alergije: vrste, simptomi in zdravljenje
Število ljudi z alergijami naj bi vsako leto naraščalo. Pomlad pa je obdobje, ko začne narava cveteti, skupaj s cvetenjem pa se v zrak sprošča cvetni prah. Slednji je največkrat razlog za spomladanske alergije, nikakor pa ni edini.

Kaj je meningokokni meningitis?
Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ) naj bi obravnaval primer smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Poglejmo si, za kakšno bolezen gre.

Domača 'zdravila' za prehlad; kaj dejansko deluje?
Za prehlad ni zdravila. Obstajajo pa pripravki, pastile in zdravila, ki lahko pomagajo pri boljšem počutju in hitrejšem okrevanju. Kaj je učinkovito, kaj ne?

Kako preprečiti pogosta jesenska obolenja?
Tako kot prilagodimo svojo garderobo, bi s prihodom jeseni in vedno hladnejših temperatur morali prilagoditi tudi svoje navade. Te naj zajemajo predvsem preventivo in skrb za lastno zdravje. Poglejmo si najpogostejša jesenska obolenja, preprečevanje, preventivo in kurativo.

Kaj se zgodi, če se v telesu kopiči srebro?
Argirija je redka kožna bolezen, ki se lahko pojavi, če se srebro v telesu kopiči dlje časa.

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

Živila, ki jih je dobro uživati, če se spopadate z drisko
O driski govorimo, ko je izločanje blata pogosto, večkrat na dan, blato pa je mehko in tekoče. Z drisko se včasih spopademo preprosto, ker smo kaj napačnega pojedli, včasih pa ker smo se okužili s bakterijami. Odrasli sli lahko sami ob driski pomagate dva dni, če traja dlje časa, je treba obiskati zdravnika, saj je lahko izguba vode prevelika in pride do močne dehidracije.

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči
Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.