kardiovaskularni sistem

Zakaj srčni infarkt pri ženskah pogosto ostane nediagnosticiran – dokler ni prepozno
Rezultat je zaskrbljujoča statistika: več žensk kot moških umre zaradi prvega srčnega infarkta.

Zdravniki svarijo: Ta navidezno nedolžna jutranja navada lahko škoduje srcu
Začne se povsem običajno: prebudiš se, vstaneš – in še pred zajtrkom si že nalivaš prvo kavo. Po možnosti na prazen želodec, v naglici, brez požirka vode. A kar se zdi kot rutina, ki ti pomaga začeti dan, je lahko dolgoročno obremenjujoče za tvoje srce.

Mikroplastika v embalaži za živila škoduje tudi našemu srcu
Italijanski raziskovalci so raziskovali, ali z uživanjem hrane, ki je zapakirana v plastični embalaži, škodujemo zdravju srca.

Kaj je dieta DASH?
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je prehranski načrt, zasnovan za zniževanje krvnega tlaka in izboljšanje splošnega zdravja. Razvila jo je ameriška vlada in je bila zasnovana kot odgovor na vse večje težave s povišanim krvnim tlakom (hipertenzijo) v razvitem svetu. Glavni cilj diete DASH je zmanjšati tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni in drugih kroničnih obolenj, kot so kap, sladkorna bolezen tipa 2 in bolezni ledvic, tako da posameznikom pomaga vzdrževati zdrav krvni tlak.

6 vaj, ki veljajo za najučinkovitejše
Kakšna in katera vadba velja za najučinkovitejšo? Kako lahko kar najbolje izkoristimo čas vadbe? Pri vsaki vadbi je enako: od nje dobite toliko, kolikor vanjo vložite. Vsekakor pa vam ni treba telovaditi ure in ure vsak dan, da bi dobili maksimalni izkoristek.

Odlična ideja za zdrav zajtrk
Zakaj si ne bi zajtrka pripravili iz prosene kaše? Proso je odličen vir mineralov, kot so magnezij, baker, mangan in fosfor. Vsi imajo zelo koristne učinke. Magnezij denimo nujno potrebujemo za normalno odvijanje več kot 300 procesov, ki potekajo v telesu. Sodeluje tako pri presnavljanju hrane kot pri delovanju živčevja.

To se zgodi, če jemo preveč mastne hrane
Naše telo potrebuje (zdrave!) maščobe za pravilno in optimalno delovanje. A govora je o zdravih maščobah v normalnih mejah.

6 blagodejnih učinkov vožnje s kolesom
Telesna aktivnost ima izjemen vpliv na naše telo, zato bi jo morali vključiti v svoj vsakdan in to brez prikladnih izgovorov, kot so na primer utrujenost, preveč obveznosti in premalo časa, zaradi česar se še toliko težje odločimo zapustiti udobje domačega kavča. Za mnogo težav, ne samo fizičnih, ampak tudi mentalnih, je namreč krivo pomanjkanje gibanja. Za vas imamo idealno rešitev, in sicer obrišite iz svojega kolesa prah, si ga izposodite ali pa kupite novega ter ga začnite uporabljati vsak dan. Kolesarjenje ima mnogo blagodejnih učinkov, o katerih si lahko več preberete v nadaljevanju.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Ali lahko zaradi stresa zbolite?
Če oseba doživlja dolgotrajni stres, lahko opazi simptome, kot so nepravilni vzorci prehranjevanja, težave s spanjem ali srcem in imunskim sistemom.

Ste vedeli, da sta lahko zdravje srca in zdrava spolnost povezana?
Preprosto povedano: kar je dobro za srce, je dobro tudi za spolnost. Če je naš srčno-žilni sistem zdrav, naše srce dobro dela, to pa vpliva na pretok krvi in tudi na naše spolno življenje. Zdravo srce je torej ključno za kakovostno spolnost in v nobenem primeru ni vseeno, kako skrbimo zanj.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Kaj se zgodi, če ste dalj časa izpostavljeni okoljskemu hrupu?
Okoljski hrup negativno vpliva na zdravje in počutje ljudi. Najpogosteje povzroča vznemirjenost in motnje spanja. Lahko moti počitek, koncentracijo, učenje in pogovor. Dolgotrajna izpostavljenost hrupu v bivalnem okolju predstavlja nevarnost za pojav srčno-žilnih bolezni.

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?
Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Nekateri ne vedo, da imajo večje tveganje za kap
Veliko krat pišemo o tem, kako telo obremenjuje nezdrava teža. Preveč kilogramov povečuje tudi tveganje za kap. Toda mnogi, ki imajo normalno težo, se sploh ne zavedajo, da so ogroženi ravno toliko kot pretežki. In sicer je to v primeru, da imajo zelo sedeč ali premalo aktiven življenjski slog.

To morate vedeti, če imate previsok krvni tlak ali sladkorno bolezen
Vitamin D pomaga preprečevati škodo, ki jo srcu povzročata sladkorna bolezen in previsok krvni tlak. Poleg tega pomaga celo popraviti škodo, ki sta jo ti dve bolezenski stanji srcu že povzročili, so ugotovili ameriški raziskovalci z univerze v Ohiu.

Dokazano eden najbolj zdravih sadežev. Poglejte, pri čem pomaga!
Zdaj je še čas grozdja, ki spada med znanstveno najbolj raziskane sadeže. Številne raziskave so pokazale, da znižuje holesterol in previsok pritisk, ohranja mladosten videz, krepi imunski sistem, vpliva blagodejno na živce.

Če to počnete dlje časa, vam lahko uniči srce
Dlje časa trajajoče prekomerno uživanje alkohola moškim poškoduje kardiovaskularni sistem, je pokazala britanska študija. Pojavi se togost arterij - ožilja, ki srcu pošilja kri. Prejšnje študije pa so alkohol tudi že povezale z nekaterimi rakavimi obolenji.

Novo odkritje, kaj poveča tveganje za srčni infarkt
Mala metuljčasta žleza v našem vratu, ki proizvaja različne hormone in je nadzoruje številne aktivnosti našega telesa, lahko ob nepravilnem delovanju povzroči neredno bitje srca ali privede do srčno-žilnih bolezni. Zadnja raziskava je pokazala, da nepravilno delovanje ščitnice poveča tudi tveganje za srčni infarkt.

Preživel s 7,3 promila alkohola v krvi
V zagrebškem kliničnem centru so v torek na intenzivnem oddelku obravnavali 39-letnika, ki je imel 7,3 promila alkohola v krvi. Moški je preživel, kljub temu, da gre za potencialno smrtonosno koncentracijo alkohola v organizmu, piše danes Večernji list.

Kaj tvegate z uživanjem gaziranih pijač?
Ne gasijo žeje, ne vsebujejo ravno veliko zdravju koristnih snovi, njihove negativne vplive na naš organizem pa je dokazalo že malo morje študij širom sveta, pa vendar so gazirane pijače še vedno nadvse priljubljene.

Kako osebnost vpliva na zdravje?
Ali lahko na podlagi osebnosti posameznika resnično ocenimo, kakšno je njegovo zdravstveno stanje? Strokovnjaki menijo, da lahko, saj naj bi osebnostne lastnosti pomembno vplivale na to, katere bolezni nam grozijo.

Kako intenzivno naj vadim, če želim shujšati?
Intenzivnost vadbe določa, koliko boste od vadbe odnesli – ali boste shujšali, mišicam dodali volumen ali pa se zgolj razgibali. Kako torej izmeriti in določiti primerno intenzivnost vadbe?

Paradižnikovi peresniki
Za vse ljubitelje testenin je tukaj preprost recept za peresnilke s paradižnikovo omako. Priprava takšnega kosila vam ne bo vzela veliko časa, hrana pa zaradi razmeroma lahke paradižnikove omake ne bo težka za želodec.

Moški s črnimi kostmi
Shanov urin je črne barve, prav tako pa tudi njegove kosti in sklepi. Zaradi bolezni, ki je neozdravljiva, se vsakodnevno srečuje s hudimi bolečinami v sklepih in hrbtenici, morali pa so mu tudi že zamenjati kolenski sklep.