kava na prazen želodec

8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec
''Smo to, kar jemo,'' je dobro poznan rek, ki smo ga vsi že kdaj slišali. A pomembno je tudi, kaj počnemo pred obrokom. Tudi to ima velik vpliv na naše zdravje. Preverite, česa ne bi smeli početi na prazen želodec.

Zakaj ima kava odvajalni učinek?
Težko si zamislimo dobro jutro brez kave, ki je za mnoge povod, da morajo kmalu po njej na veliko potrebo. Kava namreč ni samo aromatičen in poživljajoč napitek, ampak lahko tudi spodbuja našo prebavo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj morate vedeti o pitju kave, če imate prebavne težave?
Marsikdo si ne predstavlja jutra brez kave. Kava v grobem pomenu besede na predstavlja le 'budilke', temveč za številne ljudi simbolizira nek normalen začetek dneva, za katerega si ne predstavljajo, da bi se začel kakor koli drugače. Vseeno pa bi morali biti pri kavi pozorni na nekaj stvari, posebej, če imamo naslednje prebavne težave.

Živila, ki vam lahko škodijo, če jih jeste ob napačnem času
Različne raziskave so pokazale, da naj bi povprečen človek danes zaužil bistveno več kalorij kot naši predniki. Velikokrat tudi menimo, da lahko določena živila jemo kadarkoli, ker spadajo v tako imenovana 'zdrava živila', četudi temu ni tako.

6 jutranjih navad, zaradi katerih boste ves dan polni energije
Po jutru se dan pozna, so rekli modri ljudje. In res je tako. Jutranje navade, ki si jih ustvarimo – pozitivne ali negativne – bodo diktirale nadaljevanje našega dne. Če si ustvarimo jutranjo rutino, s katero bomo dan pričeli pozitivno in zdravo, bomo bolj verjetno tako nadaljevali tudi svoj dan.

Vsako jutro ponavljate isto napako?
Je vaša jutranja rutina pitje kave? Jo skuhate, čim dobro odprete oči in spijete kar na prazen želodec? Preberite si, zakaj ta navada, lahko bi rekli tudi razvada, za vas ni zdrava.

Bolezen zgornjih prebavil
Pozdravljeni! Obracam se na Vas v upanju, da mi boste lahko odgovorili na vprasanja. Stara sem 17 let (kmalu 18) in imam tezave z zelodcem, poziralnikom od 11. leta.Zanima me, koliksne so moznosti...

Naj vam praznikov ne uniči zgaga! Preverite, kako si lahko pomagate
V prazničnem času, ko so mize bogato obložene in radi spijemo nekoliko več alkohola, se mnogi kaj hitro spopadejo z zgago - pekočo bolečino za prsnico, ki jo lahko spremlja tudi huda bolečina v predelu želodca in kisel ali grenak okus. A zgago lahko pogasimo že zelo hitro, če si pomagamo z zdravili, ki vplivajo na izločanje želodčne kisline. Pomagajo pa tudi drugi ukrepi.

Kava vas lahko obvaruje pred to pogosto boleznijo
Kava drastično zniža tveganje za bolezni srca in ožilja in s tem za odpoved srca in kap. Vsaka dodatna skodelica kava zmanjša tveganje za odpoved srca in kap za 8 odstotkov, je pokazala nova raziskava Univerze Kolorado.

Kako natanko kava vpliva na vaše telo?
Skodelica jutranje kave je ritual, brez katerega si mnogi ne predstavljamo začetka dneva. A strokovnjaki opozarjajo, da s kavo ne smemo pretiravati. Dve do tri skodelice kave na dan bodo dovolj. Preverite, kaj natanko se dogaja v vašem telesu, če spijete kavo.

Kaj se zgodi s telesom, če pijete kavo na prazen želodec?
Črna kava vsebuje veliko antioksidantov, ki delujejo pozitivno na naše zdravje. Poleg tega preprečuje zamašenost žil, varuje možgane in zmanjšuje tveganje za sladkorno bolezen. A kava ima lahko tudi negativne učinke, še posebej, če z njo pretiravamo in če jo pijemo na prazen želodec.

Kdaj zgago povzroči celo zdrava hrana?
Včasih nam zgaga uniči lep obed, ker smo pojedli nekaj nezdravega; lahko pa jo povzroči celo hrana, ki je sicer povsem blagodejna.

Kava škodi ali ne?
Kava ima dolgo zgodovino različnih argumentov za in proti. Tudi takšnih, da pitje kave zavira rast in da povzroča bolezni srca in ožilja. Toda nedavne raziskave kažejo, da kava vendarle ni tako škodljiva. Kaj je torej res: je kava zdrava ali ne?

Lažje je pojesti, kakor prebaviti
Prebava temelji na absorbciji in izgorevanju energijskih sestavin hrane. Tako kot se kaša kuha v loncu, se mešajo in prebavljajo hrana in tekočine v trebuhu. Ko se hranila in tekočine prebavijo, se iz hrane absorbirajo uporabne snovi, vlaknine, neprebavljivi ostanki pa se izločijo z blatom in urinom.