kdaj ostati doma

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite
Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

5 znakov, da ste deloholik
Ob besedi deloholizem lahko pomislimo na pridnega in delovnega človeka, ki je predan svoji službi, mogoče na odsotnega starša, ki otrokom večkrat reče, nimam časa, na sodelavca, ki blesti na vsakem sestanku ali na poslovno žensko, ki je svoje življenje večinoma posvetila karieri. Kakor koli, definicija deloholizma je jasna in govori o obsedenosti z delom, ki jo lahko vodijo močne in nenadzorovane notranje prisile.

Kdaj bi morali ob prehladu ostati doma?
Prehlad je pogosta bolezen, s katero se večina ljudi srečuje vsaj enkrat letno. Medtem ko včasih ljudje kljub prehladu še vedno vztrajamo pri svojih vsakodnevnih aktivnostih, pa je v nekaterih primerih bolje ostati doma in si vzeti čas za počitek ter okrevanje.

To so enostavne rešitve za prebavne tegobe
Tudi, če vse leto skrbite za zdrav življenjski slog, je skorajda nemogoče, da se v prazničnem času ne bi vsaj malce pregrešili. Nič čudnega, ko pa so mize bogato obložene s samimi dobrotami. In ne, nobene potrebe ni, da bi imeli zaradi tega slabo vest. Ker pa se običajno ne konča samo pri pojedini ali dveh, je dobro vedeti, kako preprečiti praznično prenajedanje in kako si pomagati, ko začutite, da so zaužite dobrote preobremenile vaša prebavila.

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?
Ste se kdaj vprašali, kako možgani vplivajo na črevesje in obratno, kako črevesje vpliva na možgane?

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

7 navad, da boste v zimskih mesecih zdravi
Se želite v zimskih mesecih počutiti bolj vitalno, boljše in bolj pripravljene? Potem je skrajni čas, da 'uvedete' nekaj novih navad! Predstavljamo vam sedem učinkovitih strokovnih nasvetov, ki jih je mogoče enostavno vključiti v vsakdanje življenje.

Kako preprečiti zgago in napihnjenost?
Praznični dnevi bi morali predstavljati prijetno popestritev. Toda marsikdo si jih žal zapomni po prebavnih težavah, ki jim sledijo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo povprašali, kako praznovati, ne da bi nas kasneje mučila zgaga ali bi se počutili napihnjeni. Nasvet, ki ga je vedno dobro upoštevati, je, da ne pretiravamo.

27-letni Slovenec: Ko je bil star 16 let so mu prvič diagnosticirali raka na modih
Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi od 15 do 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'
Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Kako prepoznati, da vas partner vara?
Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

To je edini pravi način, da shujšate in ostanete vitki
Danes obstaja cela poplava nasvetov, kako izgubiti odvečne kilograme. Vrsta diet in drugih trikov, ki so se do sedaj že večkrat izkazali za neuspešne. A shujšati se da. Prav tako tudi ohraniti zdravo telesno težo. Vendar ne na hiter in čudežni način. Dietetičarka Marina Zakič v svojem zapisu razkriva, kaj je edini pravi in učinkoviti način za izgubo odvečnih kilogramov.

Kdaj naj otroka peljemo k zdravniku?
Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Dragi starši otrok s posebnimi potrebami!
Nezaposljivi starši otrok s posebnimi potrebami smo dobili povišico od našega "delodajalca". Ker dobro opravljamo svoje delo? je zapisala mati otroka s posebnimi potrebami, Suzana Odžič.

Infekcisjka mononukleoza
Pozdravljeni. Pišem v imenu 17. letne hčere, in sicer je problem sledeč: pravkar je izvedela, da je izvid pri njenemu fantu pokazal na infekcijsko mononukleozo. Seveda se ji ob tem pojavlja več vpraša...

Atopijski dermatitis
Problemi s kožo so se mi začeli pojavljati že pred pribl. šestimi leti, okoli 16. leta (sedaj jih imam 22). Najprej sem imela nekaj stalnih, ne prevelikih izpuščajev, vedno na enakih mestih (zap...

Strah pred izničenjem
Spoštovani, obračam se na Vas ker se očitno preveč obremenjujem z svetom, življenjem in vsega kar je in bo. Že od majhnih nog se spomnem da sem imel "neumna" vprašanja na katere noben ni odgovoril al...

Vodene koze
Pozdravljeni, stara sem 32 let, imam 7 mesečnega otroka, teden dni nazaj sem prebolela norice, otrok se ni nalezel (zaenkrat znakov ne kaže). Prva dva dni sem imela zelo visoko vročino, 39,3, mehurji ...

Prezaposlen partner
Pozdravljeni.pišem v upanju,da mi bo nehče znal pomagati in svetovati.z parterom sma približno nekje 4 leta skupaj.imava punčko ki bo stara eno leto.ko sem bila noseča je bil cele dneve odsoten.skoz j...

Liposukcija
Lepo pozdravljeni. Imam nekaj vprasanj v zvezi z liposukcijo. Kdaj in zakaj naj bi se nekdo za to odlocil? Ali je po posegu potrebno kaj casa ostati v bolnisnici in koliko casa se predvidoma okreva? ...

Navezanost na mamo
Lep pozdrav! Sem mamica živahne 7-mesečne punčke, s katero pa imam majhen problem, ki ga verjetno pozna kar nekaj mamic. Punčka namreč noče ostati sama niti za 5 minut. Kadar imam kakšna opravila po s...

Izgubila je 45 kilogramov s temi tremi preprostimi navadami
Telesna teža Rebecce Grafton je močno narasla po fakulteti, ko se je odselila od doma. Pričela je kuhati sama in spila je veliko več alkohola kot prej. ''Prišla sem do točke, ko se je moje telo popolnoma spremenilo – še na mojem obrazu se je pričela videti odvečna teža. Niti sama sebe nisem več prepoznala na fotografijah,'' priznava.

'Morali bi biti vsi na Floridi, sedaj pa se oba borita za življenje'
Ceniti je treba vsak dan, ko smo zdravi, nas opominja naslednja zgodba. Marsikaj se žal lahko spremeni čez noč. Ameriška družina je načrtovala dopust na Floridi. Nato pa so najprej raka odkrili materi, čez en teden še očetu.

'Najtežji trenutek je, ko ti otrok v naročju umira'
Tako se trenutka, ko so takrat njeno 16-letno hčer Aljo oživljali zaradi odpovedi pljuč, spominja predsednica Društva za cistično fibrozo Slovenije Slavka Grmek Ugovšek. Zdravniki so Alji k sreči rešili življenje in s presaditvijo pljuč je dobila novo priložnost za življenje, a danes – osem let pozneje – s to redko boleznijo kljub temu še vedno ni lahko živeti.

Ena izkušnja ji je vlila moč, da ima po enem letu kar 70 kilogramov manj!
Bili so pri babici in se peljali domov, ko je zaspala za volanom in skoraj povzročila smrt hčerke in brata. Zaradi prekomerne teže se je takrat spopadala s spalno apnejo. In se potem, ko se je vse srečno končalo, odločila - tokrat bo odvečno težo izgubila enkrat za vselej.

Tečejo ji krvave solze, zdravniki pa ...
17-letna Marnie Harvey je bila nekoč popolnoma običajno dekle. Nato pa je pred tremi leti pričela jokat kri, ki ji je tekla tudi iz ušes. Nenavadno stanje je britansko deklico in njene starše popolnoma prestrašilo. Zdravniki pa še do danes niso postavili prave diagnoze.

Bila je le še nekaj ur pred smrtjo
Anoreksična 17-letnica Elle Lietzow je tehtala že manj kot 35 kilogramov, ko teden dni ni dovolila niti, da bi se kapljica vode dotaknila njenih ustnic. Shirana najstnica je izgubila zavest, in ko so jo sprejeli v bolnišnico, zdravniki niso mogli verjeti, da je še živa.

Neverjetno! Poglejte jo v kopalkah danes! Ne bi je prepoznali!
Zaslovela je v avstralskem resničnostnem šovu "Največja zguba." Danes je vse kaj drugega. Na Facebooku je 42-letna mamica treh otrok objavila fotografijo v kopalkah, na kateri je tako osupljiva, da je obkrožila svet.

Rotavirusne okužbe - O rotavirusih
Rotavirusi so okrogli virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen pri ljudeh in živalih. Hitro se širijo ter povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem …

Pet razlogov, zaradi katerih ostanite doma
Če ste bolni, ostanite doma. Ne samo da se boste hitreje pozdravili, ampak boste ustavili širjenje bolezni med svojimi kolegi. Preverite, kateri simptomi kažejo na to, da je bolje, da ostanete doma.