kdaj telovaditi

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zakaj potrebujemo gibanje in rekreacijo?
Nenehno poudarjamo pomen gibanja in rekreacije za naše telesno in duševno zdravje, kljub temu pa telesno aktivnost še vedno mnogo ljudi zanemarja. Poglejmo si, kaj pridobimo z gibanjem in zakaj je pomembno.

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih
Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

Vadba med prehladom: da ali ne?
Nekateri ljudje si ne predstavljajo dneva brez vadbe. To je vsekakor pohvalno, a kdaj bi bilo pametno, da se ustavimo oz. da ne telovadimo? Predvsem med boleznijo. A kakšno in kdaj? Kdaj je celo pametno, da se nekoliko spotimo in kdaj bi morali počivati?

8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec
''Smo to, kar jemo,'' je dobro poznan rek, ki smo ga vsi že kdaj slišali. A pomembno je tudi, kaj počnemo pred obrokom. Tudi to ima velik vpliv na naše zdravje. Preverite, česa ne bi smeli početi na prazen želodec.

Učinkovit pristop za zmanjšanje telesne teže
Do poletja nas ločita še dva meseca in številni so v iskanju popolnega načina izgube odvečnih kilogramov. Za učinkovite rezultate so pripravljeni stradati, telovaditi in uživati razne dietne pripravke. Žal pa to ne bo prineslo trajnih rezultatov. Sodobni pristop k učinkovitemu in trajnemu zmanjševanju telesne teže namreč ni zgolj hujšanje z izvajanjem redukcijskih diet in ekstremnimi visokointenzivnimi vadbami, temveč predvsem pravilna prehrana in zdrav način življenja s ciljem ravnovesja prebave, ki je izjemno pomemben člen reguliranja telesne teže. Sliši se zapleteno, pa ni, sploh če imate pri tem povsem brezplačno podporo strokovnjakov.

6 načinov, kako nas zaljubljenost ''spremeni''
Ste vedeli, da nam zaljubljenost menda ne prinaša le boljšega počutja, temveč vpliva tudi na naš videz in celo na naše zdravje?

Tega zagotovo še ne veste
Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

Kaj je v resnici liposukcija?
Popolno telo, še posebej v poletnih mesecih, ko v kopalkah pokažemo več gole kože, je cilj večine pripadnic ženskega spola, ki v tem času vztrajno iščejo učinkovite rešitve, s katerimi bi se znebile odvečnih kilogramov, maščobnih oblog in celulita. Andrej Testen, priznani estetski kirurg, nam je ob tej priložnosti zaupal vse o liposukciji in tudi, da so v zadnjem času zelo moderne športne postave, kot jih lahko vidimo v akcijskih filmih.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Imate občutek, da bi potrebovali samo nekaj več motivacije?
"Življenje je dinamičen proces, zato vsi živi organizmi, tudi človek, potrebujemo mehanizem, ki nam sproti sporoča, da je nastala vrzel med trenutnim in želenim stanjem," pove psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. “Ta mehanizem nas nato usmeri ter ohranja našo pozornost na tistih aktivnostih, ki bi lahko to razliko zmanjšale.” Če začutite željo, da bi radi to jesen bili karierno na drugi točki, kot ste trenutno, vas bo motivacija silila, da razmišljate, kaj bi v ta namen lahko storili. Pa vas kdaj muči občutek, da vam manjka motivacije? Imate občutek, da prehodite že dobršen del poti in se naenkrat ustavite?

Hujšanje, zapiranje vase
Pozdravljeni. Stara bom 17 let in od kar pomnim mi moja postava ni všeč. Niti ne vem kdaj se je začelo, vem samo, da sem obsedena s hujšanjem in prenajedanjem že najmanj 5 let. Sedaj imam 64 kg in ved...

Bolečine v križu
Lepo pozdravljeni! Že od nekako konca osnovne šole me pogosto boli "križ". Bila sem že na več preiskavah, vendar niso ugotovili vzroka. Večkrat me začne boleti tako močno, da se ne moram niti premikat...

Telovadba zvečer – da ali ne?
Mnogi se bojijo telovaditi zvečer, saj menijo, da bi to lahko poslabšalo njihov spanec. A če imajo službo in družino, je večer lahko edini del dneva, ki ga lahko namenijo vadbi. Zaradi napačnega prepričanja se nato ne gibajo dovolj ali si naredijo nepotreben stres, ko poskušajo telovadbo stisniti v kakšen drug del dneva. Avstralski znanstveniki pravijo, da ni razloga za takšen stres.

Preberite nasvete umirajoče 27-letnice
Prejšnji teden je preminila 27-letna Avstralka Holly Butcher, ki je trpela za izjemno redko obliko kostnega raka imenovano Ewingov sarkom. A še pred smrtjo je na svojem Facebook profilu pustila močno sporočilo o tem, kako se je njeno življenje spremenilo po diagnozi in česa se je naučila. Ganljivo sporočilo je bilo deljeno več kot 86 000 krat.

S preprostimi vajami do popolnega telesa v samo 28 minutah na dan
Avstralska osebna trenerka Kayla Itsines je pred kratkim delila podrobnosti svoje najbolj učinkovite vadbe, s katero vzdržuje svoje popolno telo. Razkrila je, da ji vadba vzame le 28 minut na dan.

Pred poroko ji je uspela neverjetna preobrazba!
Imela je le 18 let pa je že komaj našla oblačila, ki bi bila zanjo dovolj velika. Avstralka je tehtala že 135 kilogramov. In oblačila je začela kupovati celo v trgovinah za nosečnice. “Imela so bolj prilagodljiv pas,” pravi. “Samo tako sem se še lahko v oblačilih počutila udobno.” Toda danes je ne bi prepoznali. Uspela ji je neverjetna preobrazba.

Takšna razlika v samo 100 dneh!
Spremenila je štiri stvari in v 100 dneh izgubila 13 kilogramov ter prekrasno preoblikovala svoje telo. Vas zanima, kaj je spremenila? 100 dni je jedla povsem zdravo. Pregrešila se ni niti enkrat. Poleg tega se je vsak dan gibala. Živela je torej zelo aktivno. To pa še ni vse.

Neverjeten vpliv telovadbe na depresijo
Če prenehate telovaditi, se lahko depresija poslabša v samo treh dneh, je pokazala avstralska študija, ki je raziskovala, kako gibanje vpliva na to bolezen. Že prej so študije pokazale, da lahko telovadba pomaga bolnikom. Niso pa še preverili, kaj se zgodi, če jo ti opustijo.

To morate vedeti, če imate povišan holesterol
Povišane vredosti holesterola in trigliceridov povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja, ki še vedno veljajo za najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Da bi uravnali raven holesterola, vam zdravniki lahko predpišejo statine, a ti imajo številne stranske učinke. Prav zato je za zniževanje holesterola treba poskrbeti že prej, ko ga lahko znižamo po naravni poti.

3 pravila za formo vašega življenja
''Leta 2002 sem postal osebni trener in samo nekaj mesecev pozneje spoznal, da je telovadba le vrh ledene gore. Če želiš, da je tvoja stranka res zdrava, jo moraš naučiti še zdravega prehranejvanja. Zato sem naredil še licenco za zdravo prehrano. A čez tri leta sem spoznal še eno nadvse pomembno stvar, ki jo potrebujemo, če želimo ostati zdravi: meditacijo,'' za spletno stran mindbodygreen pojasnjuje nekdanji športnik in zdaj osebni trener Jason Williams.

Kdaj je najboljši čas za vadbo? Zjutraj ali zvečer?
Ste se kdaj vprašali, kdaj je naboljši čas za telovadbo? Je bolje iti v telovadnico zjutraj ali zvečer? Kakšne so prednosti in slabosti jutranje in popoldanske vadbe, je na svojem blogu pojasnila avstralska osebna trenerka Kayla Itsines.

Ženska izgubila neverjetnih 65 kilogramov. Poglejte jo danes
Američanka Jessica Adkins je tehtala že 130 kilogramov, ko je vedela, da mora spremeniti svoje življenje. Bila je debela, utrujena, v bolečinah in brez energije. Njeno zdravje je pešalo. A samo v letu dni ji je uspelo izgubiti kar 65 kilogramov. Preverite, kako.

Pet nasvetov, ki vam bodo pomagali uresničiti novoletne zaobljube
Opustil/-a bom kajenje, shujšal/-a bom, končal/-a bom študij, izboril/-a si bom višjo plačo. Se je katera od teh odločitev znašla tudi na vašem seznamu novoletnih zaobljub? Kar koli ste si že začrtali za leto 2018, ponujamo vam nekaj nasvetov, kako to uresničiti.

Kdaj je najboljši čas za telovadbo?
Nekateri osebni trenerji svetujejo, da telovadite že takoj zjutraj, saj vam takrat običajno nepričakovani dogodki ne bodo pokvarili načrtov, da bi obiskali telovadnico. Poleg tega jutranja telovaba mnogim da veliko energije, ki jo potrebujejo, da so lahko bolj produktivni preko dneva. A spet drugi svetujejo drugače.

Mož ji je pomagal, da je vzljubila svoje strije, nato pa ...
36-letna Avstralka Sharny Kieser je mislila, da se ne bo nikoli več počutila lepo v kopalkah, potem ko je rodila pet otrok in so ji po telesu ostale strije. A pri tem ji je bil v veliko pomoč mož, ki ji je ponudil popolnoma drugo perspektivo za njene težave.

To morate vedeti, če imate povišan holesterol
Povišane vredosti holesterola in trigliceridov povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja, ki še vedno veljajo za najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Da bi uravnali raven holesterola, vam zdravniki lahko predpišejo statine, a ti imajo številne stranske učinke. Prav zato je za zniževanje holesterola treba poskrbeti že prej, ko ga lahko znižamo še po naravni poti.

Odkrili, kdaj je najboljši čas za telovadbo
Nova ameriška študija je pokazala, da je telovaditi najbolje, ko je dan. Na univerzi Northwestern so ugotovili, da imajo tudi mišice svoj bioritem oziroma notranjo uro. Ob določenem času lahko delajo učinkoviteje.

Mlada mamica pravi: 'To je mogoče doseči v 11 mesecih'
Danes 33-letna Američanka pripoveduje, kako je bila presrečna, ko je rodila sina. A ostalo ji je veliko odvečne teže. In čutila je, da ima premalo energije, da je nenehno utrujena. Z drugimi mladimi mamicami bi rada delila, kako ji je na koncu uspelo doseči postavo, ki je lepša in bolj zdrava, kot jo je imela, preden je zanosila.

Ena izkušnja ji je vlila moč, da ima po enem letu kar 70 kilogramov manj!
Bili so pri babici in se peljali domov, ko je zaspala za volanom in skoraj povzročila smrt hčerke in brata. Zaradi prekomerne teže se je takrat spopadala s spalno apnejo. In se potem, ko se je vse srečno končalo, odločila - tokrat bo odvečno težo izgubila enkrat za vselej.