Vizita.si

koš

Imunski sistem 28. 03. 2025 03.35

Kaj so protitelesa?

Kaj so protitelesa, čemu so namenjena in kakšno vlogo igrajo pri imunskem sistemu v našem telesu? Vse, kar morate vedeti o protitelesih, predstavljamo v nadaljevanju.

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Simptomi in bolezni 25. 01. 2025 04.01

Zakaj oteka obraz?

Kdaj in zakaj se pojavi oteklost obraza? Pri katerih zdravstvenih stanjih in bolezni lahko pride do oteklosti?

Zdravje 20. 01. 2025 04.18

Vpliv slabe drže na dolgoživost in kakovost življenja

Naša drža ima velik vpliv na naše zdravje in kakovost življenja. Slaba drža se pogosto pojavi zaradi dolgotrajnega sedenja, pomanjkanja gibanja, nepravilnega dvigovanja težkih predmetov ali celo zaradi stresa. Čeprav mnogi ne prepoznamo, kako pomembna je pravilna drža za naše telo, ima ta dejavnik daljnosežen vpliv na naše fizično in duševno počutje ter lahko vpliva na naše zdravje na dolgi rok.

Zdravje 27. 12. 2024 04.16

Kako hitro odpraviti težave z zgago?

Ne krivite se. En preobilen obrok ali včerajšnji dan prazničnega prenajedanja ne bo uničil vašega zdravja. Raje se pametno lotite težave.

Aktivno življenje 09. 12. 2024 04.23

Počepi so idealna vaja za krepitev spodnjega dela telesa

Počepi niso le za športnike in tiste, ki radi in pogosto obiskujejo fitnes. Počepi so super tudi za domačo vadbo, izvajate jih lahko enostavno in hitro. Pazite le, da jih delate pravilno. Poglejmo si, kaj se zgodi, če jih vsak dan delamo redno.

Bolezni 06. 12. 2024 04.59

5 razlogov, zakaj boli v prsnem košu

Bolečine v prsnem košu se lahko pojavijo denimo zaradi pljučnice ali pa zaradi drugih bolezni, ne nujno zaradi srčnega infarkta. A ker je ta zelo resen, je dobro, da znamo razlikovati med enimi in drugimi.

Preventiva 02. 11. 2024 04.52

Kako preprosto uvesti pravilno držo v vsakdanje življenje?

Pravilna drža krepi mišice, je razlog za bolj pravilno dihanje in poskrbi za udobnejše počutje v lastnem telesu. Zaradi sedečega načina življenja in dela pa je pravilne drže vedno manj.

Zdrav Lajf 22. 10. 2024 04.13

Samozavest se začne s samogovorom

Želiš izboljšati svojo samozavest? Bodi pozoren na to, kaj si govoriš v svoji glavi! Pogovor s samim seboj je močno povezan s tem, kako se počutiš v svoji koži. Tvoja glava je neverjetno močna; vse je v glavi, vključno s tvojo zaznavo sebe. Večina je že slišala za raziskavo, v kateri so tisti, ki so samo vizualizirali metanje na koš, po enem mesecu bili tako dobri kot tisti, ki so dejansko vsak dan vadili v telovadnici. Kar razmišljaš, to si.

Zdravje 01. 10. 2024 05.00

''Večina srčnih zastojev se pripeti v domačem okolju in na javnih mestih''

Znate oživljati? Kako bi odreagirali, v primeru, da bi kdo v vaši okolici potreboval oživljanje? Morda se nam kaj takšnega ne zdi pomembno, dokler sami ali nekdo od naših potrebuje takojšnje oživljanje. O tem, kako oživljati, zakaj je pomembno, da znamo oživljati, pomembnosti vsega znanja, ki ga potrebuje vsak od nas in vsem v povezavi s tem, smo se pogovarjali z Željkom Malićem, samostojnim strokovnim sodelavcem za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.

Aktivno življenje 21. 09. 2024 04.10

6 vaj, ki veljajo za najučinkovitejše

Kakšna in katera vadba velja za najučinkovitejšo? Kako lahko kar najbolje izkoristimo čas vadbe? Pri vsaki vadbi je enako: od nje dobite toliko, kolikor vanjo vložite. Vsekakor pa vam ni treba telovaditi ure in ure vsak dan, da bi dobili maksimalni izkoristek.

Žensko zdravje 12. 08. 2024 04.37

10 razlogov, zakaj čutite bolečino pod levo dojko

Ne sklepajte prehitro. Bolečina pod levo dojko se lahko pojavi zaradi številnih razlogov, med njimi pa jih je večina prehodne narave.

Novice 02. 07. 2024 04.23

Prva naprava za nadzor epilepsije na svetu nameščena v lobanjo dečka iz Združenega kraljestva

Ko je bil deček s hudo epilepsijo star 12 let, je postal prvi bolnik na svetu, na katerem so preizkusili novo napravo, ki je bila nameščena v njegovo lobanjo, za nadzor epileptičnih napadov.

Zdrav Lajf 20. 06. 2024 04.45

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?

Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Simptomi in bolezni 17. 06. 2024 04.43

Vse, kar morate vedeti o anevrizmi

Anevrizma je stanje, ki se lahko pojavi kadar koli in pri komer koli. Vendar pa obstaja nekaj vzrokov in simptomov anevrizme, na katere morate biti pozorni. Kako jo zdravijo in kakšna, če obstaja, je preventiva?

Bolezni od A do Ž 04. 06. 2024 04.39

Kaj je skolioza?

Skolioza je bolezen, ki se najpogosteje diagnosticira pri mladostnikih. Gre za bočno ukrivljenost hrbtenice.

Prebava 10. 05. 2024 13.59

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?

Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Zdravje 21. 08. 2023 05.00

Kaj storiti, če pride do vročinskega izpuščaja?

V poletnem času so zelo pogosti vročinski izpuščaji, ki so lahko prava nadloga, saj so zelo neprijetni in nam lahko po nepotrebnem pokvarijo brezskrbno uživanje na dopustu. A če jih dovolj hitro prepoznamo in ustrezno zdravimo, lahko ublažimo nezaželene posledice. Več o tem in tudi o preventivi pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Koža 17. 07. 2023 05.00

Kompulzivna motnja, zaradi katere škodimo sami sebi

Dermatilomanija je motnja, ki je lahko zelo neprijetna, posledice pa so vidne tudi na naši koži. Brazgotine, rane, praske, vse to in še več, si v tem primeru povzročamo kar sami. Prepoznavanje težave je ključnega pomena, da lahko pravočasno ukrepamo in znova prevzamemo nadzor nad svojimi impulzi. Več o dermatilomaniji si lahko preberete v nadaljevanju.

Preventiva 01. 06. 2023 05.00

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?

Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Duševno zdravje 19. 05. 2023 05.00

Pravilno dihanje lahko lajša stres in izboljša naše zdravje

Ste kdaj pomislili, ali znate pravilno dihati?

Aktivno življenje 16. 05. 2023 05.00

5 vaj za sprostitev napetosti v prsnem delu hrbtenice

Globalizacija je v 21. stoletju prinesla izrazito digitalizacijo človeštva, katera je odprla številna nova delovna mesta, ki so vezana na sedeč način dela. Če pogledamo iz prazgodovine, smo ljudje ustvarjeni za gibanje. Gibanja danes je pa vedno manj.

Simptomi in bolezni 02. 03. 2023 05.00

Bolečine v vratu, ramenih in rokah: vzroki in zdravljenje

Bolečine v vratu, ramenih in rokah so lahko izčrpavajoče. V nadaljevanju predstavljamo razloge za bolečine v vratu, ramenih in rokah, načine zdravljenja in preventivo.

Simptomi in bolezni 28. 02. 2023 05.00

Vkleščen živec v vratu: simptomi in zdravljenje

Bolečina v vratu? Predstavljamo vam, kako prepoznati in zdraviti vkleščen živec v vratu – od diagnoze do možnosti zdravljenja.

Življenjske zgodbe 27. 02. 2023 13.59

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''

Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Srčno žilne bolezni 03. 01. 2023 05.00

Kaj je nenadni srčni zastoj?

Nenadni srčni zastoj je nenadna izguba delovanja srca, zaradi katere se oseba nenadoma zgrudi, izgubi zavest in preneha dihati. Srce preneha biti in kri preneha dotekati v možgane ter druge vitalne organe.

Operacije 09. 11. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o zlomu reber

Veliko število bolnikov z zlomom reber ne potrebuje kirurškega zdravljenja. Vendar je zdravljenje odvisno od resnosti poškodbe in nekaterih drugih dejavnikov.

Preventiva 02. 11. 2022 05.00

To so posledice stiskanja trebuha

Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

Zdrav Lajf 22. 06. 2022 05.00

10 najpogostejših napak, ki jih delamo pri negi kože

Ni skrivnost, da naša koža potrebuje skrbno nego, a vse prevečkrat naredimo napake, ki se jih morda niti ne zavedamo. Lepe in zdrave kože si želimo tako rekoč vsi, zato je dobro, da spremenimo določene navade, ki so lahko zelo slabe.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859