koža po 60

Tanka koža po 60. letu: vzroki, tveganja in vsakodnevna zaščita
Z leti se koža naravno stanjša, postane bolj krhka, suha in občutljiva. Po 60. letu je ta proces pogosto še bolj izrazit – koža se hitreje poškoduje, počasneje celi in lahko postane vir vsakodnevnih skrbi.

Melanom: dermatovenerologa o prepoznavanju sumljivih znamenj in zaščiti pred soncem
V sklopu Dermatološke šole, ki je potekala 16. in 17. maja na Bledu, sem se pogovarjala s prof. dr. Jovanom Miljkovićem in prof. dr. Igorjem Bartenjevom, dermatovenerologoma, ki sta razkrila ključne informacije o melanomu in drugih kožnih rakih.

10 znakov, da imate odlično telesno zdravje in ravnovesje
V poplavi zdravstvenih opozoril, bolezni in simptomov, ki kličejo po pozornosti, pogosto pozabimo na nasprotje – kako prepoznati, da smo v resnici zdravi. Dobro počutje se ne kaže le v odsotnosti bolezni, temveč tudi v številnih subtilnih, a jasnih znakih, ki jih telo vsakodnevno sporoča. Čeprav pogosto iščemo, kaj je narobe, je prav tako pomembno prepoznati, kaj deluje – in zakaj.

Otečene roke, noge ali obraz? Morda imate to bolezen
Telo nas pogosto z nelagodjem, bolečino in simptomi skuša opozarjati, da je nekaj narobe oz. da se nekaj dogaja. Občasno otekanje različnih delov telesa se lahko pojavi zaradi številnih velikokrat neškodljivih razlogov, občasno so razlogi lahko v zastajanju vode ali manjših poškodbah. Vsekakor pa otekanje lahko nakazuje tudi na resnejše težave, ki zahtevajo pozornost.

8 dejstev, ki bi jih morali vsi vedeti o penisu
Menite, da veste vse o penisu? Preverite v nadaljevanju.

Resen zaplet sladkorne bolezni
Ste že slišali za diabetično nefropatijo? Gre za resen zaplet sladkorne bolezni.

Vaše telo se naj bi najbolj postaralo v teh dveh letih
Nova študija nakazuje, da se najbolj 'postaramo' v dveh obdobjih oz. starostih – v 44. in v 60. letu. Potrebnih je sicer več raziskav za potrditev ugotovitev v različnih populacijah, vključno z morebitnimi razlikami med moškimi in ženskami. Strokovnjaki pravijo, da so srednja leta kritično obdobje, da dejavniki življenjskega sloga igrajo ključno vlogo pri zdravem staranju.

Kaj je vulvodinija?
Vulvodinija je izraz, s katerim označujemo kronično bolečino ali nelagodje okoli odprtine nožnice (vulve), za katero ni znanega vzroka in traja vsaj tri mesece.

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi
Hepatitis C je resna in pogosto tiha okužba jeter, ki jo povzroča virus hepatitisa C. Je ena od petih glavnih vrst hepatitisa (ostale štiri so hepatitis A, B ter manj pogosta D in E).

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje
Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Vse, kar morate vedeti o dvigu zadnjice
Lepo oblikovana zadnjica je vedno bolj v ospredju in mnogi jo imajo celo za najprivlačnejši del telesa, medtem ko je še toliko bolj na udaru, ko nosimo oprijeta oblačila ali kopalke. Poznamo okrogle, srčaste, hruškaste in tako naprej. A ne glede na našo genetiko, si pogosto želimo, da bi bila čvrsta in dvignjena. Danes obstaja že kar nekaj načinov, kako lahko to dosežemo, med njimi tudi lepotni poseg, kot je dvig zadnjice, ki ga opravljata tudi kirurga, dr. Medved in dr. Višnjar. Kako je videti sam poseg in kakšni so rezultati, si lahko preberete v nadaljevanju.

Vse pogostejša bolezen, za katero ni zdravila
Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen v otroštvu, prizadene pa tudi mnoge odrasle. Običajno se kaže v obliki suhe, rdeče in srbeče kože, a praskanje lahko vnetje le še poglobi, zato se ga je treba, če se le da, izogibati, kar pa je otroku težko dopovedati. Ker zdravila zanj ni, sta ključnega pomena razumevanje delovanja bolezni in učinkovita nega kože, ki ublaži simptome, pomiri kožo in zmanjša nelagodje.

Vitamin D in Slovenci - številke so šokantne
Večina ljudi se zdaj že zaveda, kako pomemben je vitamin D. Naše telo ga tvori, ko je koža izpostavljena sončnim žarkom, zato ga imenujemo tudi “sončni vitamin”. Spomladi in poleti zadostuje 15-20 minut uživanja na opoldanskem soncu na dan. Kaj pa jeseni in pozimi?

Pravočasno prepoznajte simptome nizkega krvnega tlaka
Hipertenzija ali visok krvni tlak je ena najbolj razširjenih nadlog današnjega časa, medtem ko je njegovo nasprotje, hipotenzija ali nizek krvni tlak, neupravičeno v njegovi senci. Nizek tlak sicer ni tako nevaren, je pa vseeno zelo neprijeten.

Suha in razpokana koža zaradi umivanja in razkužil – kako si lahko pomagamo?
Zaradi novega koronavirusa smo vsi (vsaj upajmo) postali pozornejši na higieno. K njej spadata predvsem pogosto umivanje in razkuževanje rok, ti pa lahko velikokrat poslabšata nekatere težave s kožo, posebej za tiste, ki imajo z njo že na splošno težave. Kako si lahko pomagamo, če imamo bolj občutljivo kožo?

Poznate pozitivne učinke kokosovega kisa?
Kokosov kis je pri nas manj poznan, v jugovzhodni Aziji in nekaterih regijah Indije pa ga uporabljajo že več stoletij. V primerjavi z jabolčnim kisom je kokosov ugodnejši za človeka, saj že v svoji naravni obliki vsebuje kulture, ki sprožajo proces fermentacije.

Gubice na čelu niso vedno le odraz staranja
Na čelu lahko opazite vodoravne črte in gubice med očmi. Te se začnejo kot »izrazne gube« in jih deloma povzročijo izrazi obraza, sčasoma pa se poglobijo. Starost pa ni edini razlog za njihov nastanek. Obstaja namreč vrsta dejavnikov, ki spodbudi nastanek čelnih gubic. Kako jih preprečiti?

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'
Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

Kako pravilno negovati kožo po 50. letu?
Neizogibni proces staranja kože se začne po 25. letu starosti. Koža postaja manj elastična, tanjša, gube pa postajajo vedno globje in bolj vidne. Da bo koža tudi v tem obdobju negovana in sijoča, vpeljite zdrav življenjski stil in negujte kožo s primernimi izdelki, ki lahko vidno zmanjšajo znake staranja kože.

4 avtoimunske bolezni, ki jih mora poznati vsaka ženska
Za avtoimunskimi boleznimi trpi od 3 do 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar 75 odstotkov teh so ženske. Avtoimunska bolezen pomeni, da naš imunski sistem prične proizvajati protitelesa, ki začnejo napadati naše lastno tkivo. Vsaka avtoimunska bolezen ima svoje značilne simptome, tu pa je nekaj najpogostejših, ki jih ženske moramo poznati.

So uši znak slabe higiene in nizkega standarda?
Ker so naglavne uši in garje jeseni pogosta nadloga, ki se pojavi med šolarji in še posebej med vrtčevskimi otroci, smo se o tej zajedavski okužbi pogovarjali z Matejo Avsec Jozić, dipl. m. s.

Imate težave z lasiščem? Morda razlog za to ni tako nedolžen
Lasje so precej pomemben del naše samopodobe. Predvsem, če so gosti, sijoči in zdravi, so nam v ponos. Za zdravje naših las pa lahko veliko naredimo sami s pravilno nego in zdravim načinom življenja.

Patricia Pangeršič: 'Britvice ne rabim več.'
Patricia Pangeršič, mlada športnica in blogerka, veliko pozornosti namenja skrbi za telo. Kot vsaka druga ženska in roko na srce – marsikateri moški – pa je tudi ona naveličana vsakodnevnega britja, sploh v poletnih mesecih, ko pokažemo več kože. Na srečo pa je našla rešitev, ki jo je naravnost navdušila.

Izbira terapije
Spoštovani! Ga. Mezeg, najlepša hvala za odgovore. Rada bi samo še nekaj pojasnil: fiziater mi je predpisal kopanje v topli vodi, fizioterapevtka mi to odsvetuje in mi svetuje hlajenje z ledom. Kaj o...

Zmanjšanje količine podkožnega maščevja
Spoštovani,vprašanje je za mojo soprogo ki je shujšala iz 100 kg na slabih 60 kg, teža niha nekjemed 57 in 62 kg odvisno od letnega časa. Zanima me kako brez kirurškega posega odpraviti podkožno mašče...

Alergija na sonce
Lep pozdrav! Stara sem 30 let in mineva 5 leto odkar imam alergijo na UV -A žarke. Prva leta sem porabila veliko sredstev za pomoč, ker sem si pomagala z alternativno medicino, prav tako pa sem že obi...

Povešeni dojki
Zdravo! Zanima me sledeče.. zaradi nosečnosti in dojenja so se mi zelo povečale in povesile prsi. Stara sem 25 let, od dojenja pa je minilo kakšno leto. Sedaj imam sicer košarico c velikosti, venda...

Solarni lentigo
Stara sem 23 let. imam svetlo polt. Nikoli nisem imela sončnih peg zdaj so se mi pa pojavile pred dvema meseci po zgornjem delu hrbta pri vratu in po celem hrbtu so malo. Zanima me če je to od prekome...

Nastajanje pigmentnih znamenj
ŽIVJO!SEM 19.LETNO DEKLE,KI NI IMELO NIKDAR TEŽAV S KOŽO,DOKLER SE MI NISO LANI ZAČELE MNOŽIT LEPOTIČNE PIKE,VEČINOMA PO ROKAH,V POLETNEM ČASU!NA VSAKI ROKI JIH IMAM SEDAJ OK. 50-60 TEH PIK!SEDAJ ME J...