kognicija

10 stvari, ki jih lahko naredimo za zdravo starost
Na zdravo staranje vpliva veliko dejavnikov. Nekateri, denimo genetika, niso pod našim nadzorom. Vsi ostali, kot so gibanje, zdrava prehrana, skrb za duševno zdravje in vse drugo, pa vsekakor so!

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?
Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje
Če eno aktivnost zelo vztrajno delamo, se bodo povezave v možganih, ki so potrebne, da lahko to aktivnost opravljamo, obdržale, pravi nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Prav tako bodo tudi v starosti nastale nove povezave, če bomo nekaj vztrajno vadili. Medicina je v zadnjih desetletjih odkrila, da sploh ni treba, da je starost nekaj žalostnega in neželenega.

BAM IN KOGNICIJA
Pozdravljeni, stara sem 21 let in že več let imam težave z bežanjem misli, koncentracijo, spominom...pred petimi leti je psihiatrinja odkrila, da imam bipolarno motnjo. Jemala sem antidepresive Asentr...

TRENINIG KOGNICIJE
Pozdravljeni! Sem 21letna študentka in se od oktobra ukvarjam le s telesno bolečino. Takrat me je v prsnem košu začelo špikati, bolečina se seli v vseh smereh. Boli me hrbtenica, koleno, gleženj...

POZITIVNA MISELNA NARAVNANOST
Pozdravljeni!Sem 30 letnik,in imam od rojstva previsok krvni tlak.Opažam,da sem zelo črnogled in nezadovoljen s sam seboj in vse mi je teško strah me je staranja in pogosto stojim pred ogledalom ter i...

Naredite eno stvar za bolj zdrave možgane
Še en dokaz, da nam uživanje zadostnih količin sadja in zelenjave še kako koristi. Študija univerze Harvard je pokazala, da so imeli moški srednjih let, če so se tako prehranjevali, v primerjavi s tistimi, ki se niso, občutno manjše tveganje za kognitivne težave, ko so se postarali. Uživanje sadja in zelenjave je nekaj, kar lahko vsi naredimo za bolj zdrave možgane.

Vas muči nespečnost? Česa ne veste, pa bi morali
Vsaj 30 odstotkov ljudi se enkrat v življenju spopada z nespečnostjo. Takrat ni dobro poseči po uspavalih. Prof dr. Leja Dolenc Grošelj iz Ambulante za motnje spanja v UKC Ljubljana močno odsvetuje tudi zatekanje k marihuani, ki je postalo priljubljeno v zadnjem času. Študije so pokazale, da ne pomaga, še več – ima škodljive stranske učinke. Kaj pa je rešitev?