kombinacije živil

7 stvari, ki vam lahko pomagajo, če imate drisko
Zadostna hidratacija in uživanje lahkotne hrane vam lahko pomagata prebroditi epizodo driske.

Poletno sadje, ki ga vsi obožujemo, je odlično za naše zdravje
Že dolgo vemo, da češnje in drugo koščičasto sadje zagotavljajo vrsto osnovnih vitaminov in mineralov. Toda tu je še nekaj razlogov, da poskrbite, da so na vašem jedilniku.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?
Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Ste že slišali za simbiotike?
V zadnjih letih je preučevanje črevesnega mikrobioma postalo eno najbolj vznemirljivih področij v znanstveni skupnosti. Spoznanja o kompleksnem ekosistemu mikroorganizmov, ki naseljujejo naše črevesje, so prinesla nove vpoglede v povezavo med zdravjem prebavil in celotnim zdravjem organizma.

Poznate umetna sladila?
Umetna sladila so postala stalnica sodobne prehrane, ponujajoč sladkost brez dodatnih kalorij. Njihova popularnost je vse večja, a hkrati se pojavljajo tudi vprašanja glede njihovega vpliva na zdravje.

Preverite, ali imate zamaščena jetra
Zamaščene jetra, znana tudi kot jetrna steatoza, so pogosta težava, ki se pojavi, ko se maščoba začne kopičiti v jetrih. To stanje je pogosto povezano s prekomernim uživanjem alkohola, vendar ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so debelost, sladkorna bolezen in nezdrava prehrana.

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?
Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Zato bi morali po teh živilih posegati pogosteje
Prebava ima izjemno pomembno vlogo v našem telesu. Vpliva na absorpcijo hranil v krvni obtok in na raven energije v telesu. Zanemariti ne gre niti vpliva na imunsko odpornost, miselne procese ter splošno zdravje. Glede na to, da prebavnih procesov ne vidimo s prostim očesom, lahko vplivamo samo na vstopno točko hrane v telo, kar pomeni, da lahko s pravilno izbiro živil do neke mere vplivamo tudi na to, kako hitro se bo hrana prebavila.

Edini pravi način, kako se lotiti razstrupljanja
Prazniki so za nami in mnogi ste si verjetno tudi letos zadali novoletne zaobljube, ki pa so večinoma tako korenite in obsežne, da jim bo težko slediti vse leto. Zato vam predlagamo, da jim dodate še kakšno manjšo, tako, ki jo boste brez težav vključili v vaš vsakdan in jo ohranili vse leto – in še dlje. Za začetek bo denimo kot nalašč odločitev, da telo razbremenite ostankov praznikov, mu pomagate, da se očisti strupov in ga podprete z zdravimi navadami, ki bodo brez težav postale del vaše vsakodnevne rutine. Se sliši zapleteno? Pa ni!

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

To so najpogostejše dopustniške napake
V času dopusta je dobro vsaj za nekaj dni zamenjati domače okolje, se sprostiti ter spočiti telo in duha. A tudi med brezskrbnim počitnikovanjem lahko pride do raznih nepredvidenih situacij, na katere niste pripravljeni in nanje med načrtovanjem morda niti ne pomislite. Še posebej pogoste so prebavne težave, ki so lahko posledica različnih 'počitniških' dejavnikov. Razloga za paniko ni, dobro pa je vedeti, kako v takih primerih poskrbeti za čimprejšnje olajšanje.

Kaj jesti in čemu se izogibati za zajtrk?
Zdrav zajtrk naj vsebuje živila, bogata z beljakovinami, vitamini in minerali. Če se odločite za ogljikove hidrate, pa so najboljša možnost žitarice, kot je oves.

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Prehranjevanje v času praznikov - bodite zmerni
Velikonočni prazniki imajo svoj pomen, večinoma pa jih povezujemo tudi z določenimi specialitetami in z okusno hrano – od šunke in jajc, pa vse do peciva. A prenajedanje, ki pride navadno skupaj z določenimi prazniki, tudi velikonočnimi, ima svojo ceno. Kako lahko brezskrbno in brez slabe vesti uživamo, hkrati pa še vseeno pazimo na 'zdravo mero'?

Če delate to, razmislite še enkrat
Vsi vemo, da je mleko izvrsten naravni vir kalcija, vendar se njegove koristi ne končajo pri tem mineralu. Ta vsebuje tudi beljakovine, obogatene vitamine in druge koristne snovi za naš organizem. V uravnotežene in raznovrstne obroke pa je dobro vključevati tudi druge mlečne izdelke, pri čemer naj bodo prva izbira lokalni in domači proizvodi.

Previdno, če imate to stanje
Atopijski dermatitis in težave z razdraženo in atopično kožo so vse bolj razširjene težave, ki ne vplivajo zgolj na kožo posameznika, temveč tudi na njegovo samozavest. Koža je namreč pogosto razdražena, rdeča, suha, pojavljajo se celo ekcemi, zaradi česar številni kožo skrivajo in se izogibajo medosebnim stikom. Prav zato je pomembno, da oseba, ki trpi za tem stanjem, najde ustezno kozmetiko, ki mu pomaga, veliko pa lahko naredi tudi s prilagajanjem v vsakodnevnem življenju.

Te zimske jedi povzročajo preglavice naši prebavi
Hladni jesenski in zimski dnevi so kot nalašč za uživanje toplih enolončnic, krepkih juh in ostalih domačih jedi na žlico, ki pogrejejo telo in duha. Vendar pa lahko ob pretirani uporabi maščobe, pikantnih začimb in nekaterih vrst zelenjave hitro pride do nelagodja v želodcu, napenjanja, občutka teže, pa tudi do konkretnih krčev ter bolečin. Preverite, kako se lotiti priprave tovrstnih jedi in se ob tem v kar največji meri izogniti prebavnim tegobam.

Kako pravilno kombinirati živila brez strahu pred pridobivanjem teže?
Različne študije so pokazale, da določena kombinacija živil izboljšuje prebavo, preprečuje razvoj presnovnih bolezni, kot je sladkorna bolezen tipa 2, zagotavlja pa lahko tudi več energije in pomaga pri hujšanju ter uravnavanju zdrave teže.

Kako zdrave so v resnici jagode?
Zdaj je pravi čas, da posežete po jagodah, saj njihova sezona traja od aprila do julija. Ne le da so zelo okusne, prav neverjetno je, kako bogate so z za nas izjemno koristnimi in blagodejnimi sestavinami.

Kako preprečiti zgago in napihnjenost?
Praznični dnevi bi morali predstavljati prijetno popestritev. Toda marsikdo si jih žal zapomni po prebavnih težavah, ki jim sledijo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo povprašali, kako praznovati, ne da bi nas kasneje mučila zgaga ali bi se počutili napihnjeni. Nasvet, ki ga je vedno dobro upoštevati, je, da ne pretiravamo.

Marevan in zdravila za sladkorno bolezen
Pozdravljeni! Pišem vam v imenu starejše gospe, ki jemlje Marevan po shemi, saj so ji pred dvema letoma ugotovili, da ima vrednost INR zelo nizek. Pred dobrim mesec dni pa ji je os. zdravnica ugotovi...

Prehrana pri previsokem železu in kupu težav
Pozdrravljeni! Imam povišano železo (od 38 do 49). Pri obdukciji jeter so mi odkrili okvaro jeter. Sumim, da so za to krive hormonske tablete Cerazette. Kadar jih ne jemljem mi železo pade na normalo...

Zdravljenje alergije v nosečnosti
Pozdravljeni! Imam vprašanje glede vpliva alergij in zdravil na nosečnost. Stara sem 26 let in od 13 leta imam alergijo na cvetni prah (breza, lesta, trave, ambrozija, oljka), zato vsako leto uporabl...

Kalcij v prehrani
Zanima me katera živila mi vsebujejo veliko kalcija?

5 živil, ki zavirajo naš apetit in pomagajo shujšati
Čudežne tabletke za izgubo odvečnih kilogramov žal ni, a dietetičarka Julie Upton je prepričana, da svoj apetit lahko zaviramo povsem naravno. Že samo z izborom živil. Tu je 5 živil, ki naravno zavirajo apetit in zato pomagajo pri hujšanju.

To lahko jeste, če se spopadate z razdražljivim črevesjem
Napihnjen trebuh, vetrovi, zaprtje, driska, bolečine v trebuhu ... To so najpogostejši simptomi sindroma razdražljivega črevesa, s katerim se spopada vsak peti Slovenec. Ker so simptomi tako neprijetni, sindrom močno vpliva na posameznikovo življenje. Preverite, kako si pomagati.

Ta živila je treba uživati skupaj
Britanski nutricist Rob Hobson svetuje, da smo pozorni na kombinacijo živil, ki jih uživamo. Le tako lahko bolje izkoristimo dobrobiti zdrave hrane, saj se bolje absorbira v telo. Preverite, kaj bi morali jesti skupaj.

Razstrupite svoja jetra!
Kar 4 izmed 6 Slovencev imajo zamaščena jetra! Menite, da niste med njimi? Če imate povečano telesno težo, imate kar 90 % možnosti za zamaščenost jeter, tisti, ki pogosto uživate mastno in sladko hrano, alkohol ali zdravila, pa skoraj 100 %. A jetra lahko razstrupite in prečistite povsem preprosto. Preverite, kako.

Končno na voljo rešitev za težave s kandido
Kandida je glivica, ki je prisotna v telesu vsakega izmed nas in se pri kar 70 odstotkih ljudi zaradi različnih dejavnikov začne prekomerno razmnoževati ter povzročati težave, kot so prebavne motnje, napihnjenost in utrujenost. Na srečo je odslej na trgu nova rešitev!