Vizita.si

konec ljubezni

Seks & razmerja 29. 11. 2024 04.34

Ogroziti prijateljstvo zaradi simpatije ali ne?

Ljubiti prijatelja je zapletena situacija. Na eni strani je globoka povezanost, ki jo že imata, kar vam daje občutek, da bi lahko vajino prijateljstvo postalo nekaj več. Po drugi strani pa obstaja tveganje, da bi izpoved ljubezni preveč spremenila vajin odnos in ogrozila prijateljstvo, ki ti je zelo dragoceno. Vprašanje, ali narediti korak naprej ali obdržati prijateljstvo takšno, kot je, je težko – in prav je, da se mu posvetiš z nekaj premisleka.

Tuje 04. 11. 2024 04.16

'Nikoli več ne bom ista oseba, kakršna sem bila pred diagnozo'

37-letni Nikiti Williamson so oktobra 2023 odstranili rakavi tumor, maternični vrat, jajčnike in maternico, potem ko je doživela dva ključna simptoma. Zdrava in fit mama, ki je sprva verjela, da je njen črevesni rak sindrom razdražljivega črevesja, priznava, da se ne počuti prijetno, ko ji ljudje pravijo, da jo imajo za 'navdih'.

Psiha 03. 11. 2024 04.20

Kako in kje najti podporo, če se počutiš osamljenega ali izoliranega v šoli?

Občutki osamljenosti ali izolacije v šoli so lahko res težki in neprijetni. Morda imaš občutek, da nimaš nikogar, s katerim bi se lahko pogovoril, ali pa si ne želiš biti v družbi svojih sošolcev.

Duševno zdravje otrok 22. 04. 2024 04.29

Kaj je samopoškodovalno vedenje?

Kot je razvidno že iz samega imena, je to vedenje povezano s poškodbami, ki si jih zadajamo sami. Pri tem gre največkrat za način obvladovanja stresa, čustvenih težav in stisk. Ko si posameznik zada telesno bolečino, za kratek čas omili čustveno bolečino, zaradi katere močno trpi.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Psiha 21. 09. 2022 05.00

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?

V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Psiha 20. 04. 2022 05.00

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo

Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Seks & razmerja 21. 03. 2022 05.00

Odlašate? 9 znakov, da ste v razmerju, ki se mu izteka čas

Ne, nikakor ni dobro ’odkorakati’ stran že zaradi najmanjše napake človeka, s katerim smo. Toda tudi druga skrajnost ni dobra – da vztrajamo, četudi vemo, da razmerje nikamor ne vodi. Kako prepoznati znake?

Seks & razmerja 30. 06. 2021 06.00

Kaj je pomembno pri vstopu v prvo resno zvezo?

Saj veš, kako pravijo: »Prvega ne pozabiš nikoli.« Prvi fant ali dekle, prvo razmerje, prvo odkrivanje spolnosti, prva prava ljubezen, prva strta srca ... Da bo spomin na najstniške izkušnje ljubezni in odnosov tudi v odraslosti lep, ti tokrat predstavljamo nekaj ključnih stvari, na katere je treba biti pozoren pri vstopanju v prvo ljubezensko zvezo.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Duševno zdravje 17. 02. 2021 06.00

Kompulzivni rešitelji: nezadržna želja po pomoči drugim

Ste se kdaj vprašali, ali so lahko dobre namere in pomoč drugim škodljive? So, ko prestopimo mejo. Kompulzivni rešitelj oziroma pomočnik je lahko izjemno izčrpavajoča vloga, ki jo nekateri igrajo skozi vse življenje. Želeti pomagati drugim je zagotovo velikodušna lastnost, vendar lahko vodi tudi do ekstremnih vedenj.

Alternativa 26. 01. 2021 06.00

Vsaki čakri pripisujemo posebno področje in namen

Čakre so tako imenovani energetski centri v človeškem telesu, ki v prenesenem pomenu pomenijo tudi kolo ali krog življenja. So središča življenjske energije. Nahajajo se v našem telesu in tudi izven njega, sama središča pa imenujemo tudi energijski vrtinci ali krogi.

Lajfstajl 28. 10. 2020 05.45

Na svojo spolno usmerjenost ne moremo vplivati

V družbi se velikokrat pogovarjamo o tistih, ki so drugačni. S tem jim avtomatično dajemo 'nalepko', da niso eni izmed nas, del normalne družbe, temveč da so nekaj, kar je izven 'normalnih standardov'. To velja denimo za hendikepirane osebe, starejše ljudi, tiste, ki imajo 'zgolj' drugačno barvo las, tiste, ki na takšen ali drugačen način izstopajo, navsezadnje tudi za ljudi, ki jih privlači isti spol. Zakaj pravimo, da so ti ljudje drugačni? Drugačni od česa oz. koga?

Nasmeh zdravju 15. 10. 2020 06.00

Najbolj priljubljen poseg v Sloveniji ostaja preoblikovanje prsi ter telesa

Naše telo nas vodi skozi celo življenje, skrbi za vse procese in pogoje, ki so potrebni za normalno delovanje, prav zato pa bi ga morali obravnavati in zanj skrbeti kot za tempelj, ki si zasluži spoštovanja.

Psiha 07. 10. 2020 06.00

To je nemalokrat negativna prelomnica v življenju marsikaterega otroka in najstnika

Za mnoge ljudi ločitev staršev pomeni veliko prelomnico v njihovem življenju, ne glede na to, ali se ločitev zgodi, ko je otrok še čisto majhen, najstnik ali že odrasla oseba. Kako se spopasti z vsemi čustvi, ki pridejo ob ločitvi? V prvi vrsti se zavedaj, da nobeno čustvo ali občutek, ki ga čutiš, ni napačno!

Odnosi in spolnost 06. 10. 2020 11.31

5 obdobij v partnerskem odnosu

Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Duševno zdravje 16. 09. 2020 08.24

8 oblik sreče

Že Aristotel je nekoč dejal, da je sreča smisel in namen življenja, cilj in konec človeškega obstoja. Biti srečen, zadovoljen in živeti izpolnjeno življenje je želja slehernega posameznika, iskanje sreče pa je eno najpogostejših človekovih iskanj – v veliko primerih tudi nedosegljiv cilj. Na našo srečo pa ima ’izkušnja sreče’ veliko nians, ki jih imenujemo veselje, navdušenje, hvaležnost, ponos, optimizem, humor, zadovoljstvo in ljubezen.

Odnosi in spolnost 19. 01. 1970 06.00

Kako se nizka samopodoba kaže v partnerskih odnosih?

Ali imamo nizko samopodobo, lahko ugotovimo tudi tako, da naredimo spisek vseh preteklih partnerstev in razmislimo, kakšno vlogo smo v njih imeli, kakšno vzdušje je prevladovalo, kako so se končala.

Odnosi in spolnost 23. 06. 2020 08.05

Ali poroka res pomeni konec svobodnega življenja?

Ko se moški pogovori vrtijo okoli porok ali resnejših partnerskih razmerij, tema skoraj vedno prinese tudi kanček dvoma in strahu. Vprašanja se nanašajo na občutek ’ujetosti’ in dejstva, da gre v tem primeru za odnos, ki naj bi trajal ’za vedno’. Ženske (razen izjem) s tem načeloma nimajo težav, saj jim zaroka, poroka in vse, kar obljublja večno ljubezen, prebuja občutke varnosti. A ta tema zagotovo odpira pomembna vprašanja o soodvisnosti in ohranjanju sebe v odnosu. Poroka zares pomeni biti izgubljen v odnosu, posloviti se od svobode in preteklega življenja? Nikakor ne.

Lajfstajl 03. 06. 2020 07.41

Kako najti pravo ljubezen?

Veliko je ljudi, ki išče svojo polovico ljubezni, tisto pravo, ki bi trajala do konca in še dlje. Osebo, ki bi nas ljubila prav takšne kot smo in ki bi znala videti onkraj naših nepopolnosti. Takšno, s katero bi postali eno in ki bi nas dopolnila v vseh primanjkljajih, ki jih nosimo v sebi. Toda kako jo najti? Mnogi jo iščejo skozi vse življenje, a nikoli ne najdejo, kar je lahko razlog, da jo iščejo na čisto napačnem koncu. Včasih je treba na ljubezen in življenje pogledati iz drugačnih zornih kotov, saj šele od tam spoznamo, da je najprej treba začeti pri sebi …

Neplodnost 29. 05. 2020 10.00

Kako vzdrževati dober partnerski odnos kljub neplodnosti?

Boj z neplodnostjo je za pare težka preizkušnja in vse prevečkrat se med to preizkušnjo zgodi, da par izgubi sebe ter začne razpadati. Zato je pomembno, da se partnerja zavedata, da sta osnova za družino prav onadva in njun odnos, ki mora biti – kljub trnovi poti – trden in kakovosten. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, je zato za vse pare, ki se soočajo z izzivi plodnosti, pripravila vodnik, ki vam bo pomagal ohranjati dober partnerski odnos.

Odnosi in spolnost 03. 04. 2020 08.11

Ste vedeli, da obstaja 8 vrst ljubezni?

Ljubezen do partnerja se razlikuje od starševske ljubezni. Prav tako se prijateljska ljubezen razlikuje od ljubezni, ki temelji le na spolni privlačnosti. Kaj pa ljubezen do sebe? V času antike so se stari Grki veliko ukvarjali s preučevanjem in analiziranjem ljubezni. Razvrstili so jo celo v osem različnih tipov, ki nam vsaj malo odstrejo pogled na odnose, ki jih oblikujemo skozi življenje.

Odnosi in spolnost 23. 03. 2020 18.33

Ko zaradi stresa zdrsnemo v partnersko apatijo

Čustvena oddaljenost, izguba intimnosti in konec romantike se v partnerskem odnosu velikokrat pojavijo kmalu po začetnih fazah vsega lepega. Pri nekaterih se to zgodi že pol leta po poroki, pri drugih po rojstvu otroka, pri tretjih po prvih letih skupnega življenja. Vsak par ima svojo zgodbo in zato ni pravil, kdaj začne partnerski odnos drseti v apatijo, kronično nezadovoljstvo in čustveno hladnost, ki vodijo v vse večjo odtujenost.

Rakave bolezni 10. 01. 2020 08.28

Dr. Vesna Radonjič Miholič: "Zelo radi govorimo v dvojini, kajne? Vendar ljubezen ni enost"

Zdravljenje raka je dolgotrajno in naporno, pri tem pa je vsakršna podpora dobrodošla. Na obeh straneh, pri bolniku in partnerju, se pojavi tisoče novih vprašanj. Sem spadajo medsebojni odnosi, razmišljanje o lastni karieri, razmišljanje o življenju.

Življenjske zgodbe 19. 07. 2019 10.45

Mislili so, da ima vneto grlo, a izkazalo se je, da gre za nekaj bolj resnega

32-letna londončanka Stacey Raymond je zaradi 'vnetega grla' pet dni jemala antibiotike, ki ji jih je predpisal zdravnik. A stanje se je le še poslabševalo in uživanje hrane in pitje tekočine je postalo še bolj boleče. Takrat jo je zdravnik napotil direktno na urgenco, saj je sumil, da gre za gnojni absces. A izkazalo se je, da se spopada z agresivno mesojedo bakterijo, ki jo je skoraj ubila.

Duševno zdravje 17. 06. 2019 08.06

Ko poletje prebudi najtežja čustva

Poletni meseci niso vedno povezani z nestrpnim pričakovanjem prostih dni, potepanjem po drugih deželah in počitkom. Včasih že prvi brezskrbni dnevi, poletni utrip in občutno več prostega časa prebudijo težja čutenja. Razlogov je več, pomembno pa je, da se jim znamo upreti in poskrbeti za kakovostno preživet čas – sami ali v družbi najbližjih.

POPovi zdravniki 06. 11. 2013 12.59

PARTNERSKI ODNOS

Pozdravljeni!Imam eno,verjetno malce čudno vprašanje,pa vendar se nekako ne znam znajti,zato vas prosim za pomoč.Stara sem 29 let.Lansko poletje sem spoznala fanta(33 let).Je krasen fant,najin odnos j...

POPovi zdravniki 27. 08. 2013 11.41

Konec zveze

Pozdravljeni! Zadnjih 6 mesecev poskušam zapustiti partnerja, pa tega nekako ne zmorem. Skupaj sva že 7 let, par sva od mojega 16 in njegovega 20 leta. Stvari so se odvijale prehitro in po 2 letih zve...

POPovi zdravniki 12. 09. 2012 10.41

Stiska ob vključevanju v vrtec

Spoštovani, na Vas se obračam, ker več ne vem, kaj je prav in kaj ne. S septembrom smo vpisali našega 3 in pol letnika v vrtec. Do tedaj je bil doma, skupaj z 1- letno sestrico. Z možem sva se...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859