Vizita.si

koordinacija

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Preventiva 12. 01. 2025 04.14

Kako preprečiti smrtno nevarne padce?

Padci pri starejših ljudeh predstavljajo eno najresnejših groženj za njihovo zdravje in kakovost življenja. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so padci glavni vzrok smrtnih poškodb pri starejših, prav tako lahko vodijo v dolgotrajne invalidnosti, izgubo samostojnosti in psihološke težave. Kljub resnosti tega problema je veliko časih možno padce preprečiti s preprostimi prilagoditvami in ustreznimi ukrepi.

Zdrav Lajf 24. 10. 2024 04.20

7 razlogov, zakaj bi morali vsi telovaditi

Ste vedeli, da telovadba, na splošno telesna aktivnost, ni dobra samo za vaše telo? Poglejmo si nekaj razlogov, zakaj bi morali vsi telovaditi.

Aktivno življenje 23. 10. 2024 04.34

Ali je nordijska hoja primerna za starostnike?

Nordijska hoja je oblika vadbe in hoje, ki vključuje majhen napor z oporo, posledično pa je primerna za vse starostne skupine. Zaradi nizke intenzivnosti je posebej priljubljena pri starostnikih. Poglejmo si številne zdravstvene koristi te prijetne vadbe.

Aktivno življenje 12. 09. 2023 05.00

Zakaj potrebujemo ravnotežje?

Ravnotežje je osnovna komponenta vsega našega gibanja. Definiramo ga kot sposobnost ohranjanja težišča nad oporno površino. Če pomislimo, ravnotežje potrebujemo ves čas – med hojo, tekom, skoki, ko iz omare vzamemo kozarec, s tal poberemo predmet ...

Aktivno življenje 07. 07. 2023 05.00

6 blagodejnih učinkov vožnje s kolesom

Telesna aktivnost ima izjemen vpliv na naše telo, zato bi jo morali vključiti v svoj vsakdan in to brez prikladnih izgovorov, kot so na primer utrujenost, preveč obveznosti in premalo časa, zaradi česar se še toliko težje odločimo zapustiti udobje domačega kavča. Za mnogo težav, ne samo fizičnih, ampak tudi mentalnih, je namreč krivo pomanjkanje gibanja. Za vas imamo idealno rešitev, in sicer obrišite iz svojega kolesa prah, si ga izposodite ali pa kupite novega ter ga začnite uporabljati vsak dan. Kolesarjenje ima mnogo blagodejnih učinkov, o katerih si lahko več preberete v nadaljevanju.

Droge & alkohol 26. 04. 2023 05.00

Iskreno o drogi - kaj moraš vedeti?

V puberteti je zloraba mamil pogostejša kot v drugih starostnih skupinah. Starše upravičeno skrbi zate, tebi pa se morda zdi, da droge niso nič kaj takšnega. Zato bomo poskušali zajeti droge, njihov učinek, predvsem pa posledice, ki jih moraš poznati. Kdaj in kako gre pri drogah lahko narobe?

Moško zdravje 22. 12. 2022 05.00

Najpogostejši vzroki za inkontinenco pri moških

Čeprav je pogostejša pri ženskah, tudi moškim urinska inkontinenca ne prizanaša.

Droge & alkohol 20. 09. 2021 05.00

Marihuana – je res tako nedolžna, kot verjamemo?

Marihuana ima za sabo dolgo zgodovino prepričevanja in spreminjanja zakonodaje za in proti njeni uporabi. Mešani občutki in napačne informacije še danes povzročajo zmedo glede obstoja in tveganja odvisnosti od marihuane. Vendar je splošno sprejeto strokovno stališče, da je odvisnost od marihuane resnična.

Zdravje 07. 07. 2020 07.52

Navade, ki škodujejo vašim možganom

Včasih si preprosto želimo izklopiti naše možgane in se sprostiti ob nekaj kozarcih vina ali neskončnem gledanju televizije. Vendar pa lahko nekatere odločitve precej škodijo našim možganom. 

Bolezni 24. 06. 2019 12.05

Njen 'zaležan vrat' je bil v resnici nevaren možganski tumor

Mami Kay Parsons so zdravniki rekli, da njena hči Ryleigh glavo drži v desno stran le zato, ker je spala v napačnem položaju. A 31-letna mamica je začela sumiti, da gre za nekaj bolj resnega. Ko je zdravnikom pokazala posnetek, kako njena hči glavo drži na desno stran že dlje časa, so jo začeli jemati resno.  

POPovi zdravniki 13. 12. 2010 18.24

Bipolarna motnja, shizofrenija

Lep pozdrav. Pred dnevi sem vam pisal o problemih, ki ste jih vi naslovili z, -----------------------------------------------------------Biporalna motnja Ključne besede: dpresivna in manična obdobj...

POPovi zdravniki 26. 05. 2010 21.12

Vrtoglavica in motnje koordinacije

Pozdravljeni, star sem 44 let, 2-3 mesece imam vrtoglavico oz. omotico in motnje v koordinaciji. Tezave niso tako hude, da bi me ocitno zanaslo pri hoji ali kaj podobnega. Opravil sem pregled pri ...

POPovi zdravniki 16. 03. 2010 15.23

Hipnoterapija

Lep pozdrav že kar nekaj časa imam napade panike(v lažji obliki)stiskanje v želodcu občutek slabosti slabša koordinacija. Prej sem imel parkrat tudi močnejše napade.Po obisku psihiatra ter tabletah je...

POPovi zdravniki 18. 11. 2004 22.14

Razvoj prijema otroka

Spostovani doktor!Sem mamica 18 mesecnega fantka, ki je zelo zivahne narave. Govori se ne, shodil pa je z enim letom.Po moji oceni se normalno razvija. Opazila pa sem, da nima pravilno razvitega prije...

Bolezni 01. 03. 2019 08.21

Slavna igralka res odkrito o boju z boleznijo

“Jokala sem. Toda to niso bile solze panike, ampak solze zavedanja, da bom morala sprejeti to telo, ki izgublja nadzor.” Tako je v oddaji Good Morning America igralka Selma Blair opisala, kako se je počutila, ko je izvedela, da ima multiplo sklerozo. Gre za kronično bolezen centralnega živčnega sistema. Simptomi so različni; včasih se tudi pojavijo in izginejo, drugič so trajni.

Zdravje 13. 08. 2018 12.10

Skrivnost, kako se znebiti bolečin v hrbtu, je v resnici v vaših nogah

Fizična neaktivnost pogosto oslabi naše noge, zaradi česar mišice v nogah postanejo bolj šibke in se skrajšajo. To lahko vodi do bolečin v hrbtu, kolenu in kolku. Da bi ublažili te težave, si lahko pomagate z vajami za boljšo moč in fleksibilnost nog.

Zdravje 19. 03. 2018 07.52

Neprespana noč? 7 nasvetov, kako preživeti naslednji dan

Več kot 35 odstotkov odraslih ne spi priporočenih sedem do osem ur na dan. Pomanjkanje spanca privede do slabega počutja, slabše produktivnosti in pogostejših napak. Tu je nekaj trikov, kako si lahko pomagate, če se prejšnjo noč niste dobro naspali.

Novice 11. 12. 2014 06.00

Ali vas pogosto boli hrbtenica?

Bolečine v hrbtenici so ene izmed najpogostejših in skoraj vsakdo, si je že kdaj ''nategnil križ''. Sodobno življenje z veliko sedenja ali pa stanja v prisiljenem položaju dodatno obremenjuje hrbtenico zaradi nepravilne drže.

Novice 20. 10. 2014 08.12

Izboljšajte držo in preprečite padce pri osteoporozi

Zaradi sključene drže in krhkosti kosti so zlomi pri osteoporozi pogosti, zdravljenje pa dolgotrajno. Kako izboljšati držo in zmanjšati možnost padcev?!

Bolezni 01. 10. 2014 09.28

Svetovni dan cerebralne paralize

Danes obeležujemo svetovni dan cerebralne paralize, motnje gibanja, drže ali koordinacije, ki je posledica okvare ali poškodbe nedozorelih možganov. V okviru tega dne že tradicionalno poteka mednarodna kampanja zbiranja idej in inovacij za izboljšanje življenja oseb s to okvaro.

Bolezni 11. 10. 2012 08.16

Ocenite svoje zdravje kar v udobju lastnega doma

Obisk pri zdravniku je le redko prijetne narave, tudi če gre zgolj za povsem običajen pregled. Prav zaradi tega so strokovnjaki za vas pripravili spisek številnih metod, s katerimi lahko kakovost vašega zdravja ocenite kar v udobju lastnega doma.

Zdravje 23. 02. 2012 08.00

VIDEO: Rehabilitacije se nikoli ne lotevajte sami!

Čeprav za poškodbo zadostuje že trenutek neprevidnosti, okrevanje traja veliko dlje. Da je to zares uspešno, pa je še kako pomembna pomoč fizioterapevtov. V nasprotnem primeru lahko naredimo namreč več škode kot koristi.

Žensko zdravje 06. 10. 2011 20.02

V katero skupino 'tečnob' spadate?

S predmenstrualnim sindromom se po grobih ocenah spopada kar 80 odstotkov žensk. Nekatere prizadene bolj, druge manj. Preverite, v katero skupino PMS spadate in kako lahko omilite simptome.

Novice 24. 01. 2011 08.09

Čudežni 'elektronski' deček

14-letni Erik bi bil lahko jezen na cel svet, saj se je rodil s polovico srca, brez vranice, s fetalnim alkoholnim sindromom in je nato še zbolel za rakom, a kljub temu živi le zato, da pomaga drugim.

Zdravje 12. 10. 2010 07.15

Katera vadba je prava za vas?

Ker so dnevi vse krajši in hladnejši, se bo marsikdo za nekaj mesecev odpovedal telesnim aktivnostim, ki jih je do zdaj izvajal v naravi, ter gozdne poti in travnike zamenjal za telovadico. Predstavljamo vam nekaj različnih vadb, s katerimi si boste okrepili telo in duha.

Zdravje 04. 10. 2010 08.12

Najkoristnejši športi za otroke

Tekmovalni športi predstavljajo enega izmed boljših načinov, kako otroka naučiti discipline, spoštovanja pravil, sodelovanja, trdega dela in kako jih navaditi, da bodo dnevno športno dejavni.

Novice 20. 05. 2010 14.20

Petim bolnikom v enem dnevu presadili ledvice

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec prejšnjega tedna v le 17 urah opravili presaditev ledvice pri kar petih bolnikih, ki so se sicer zdravili z dializo.

Pediatrija 02. 10. 2009 11.00

Razvoj dojenčka: 5. mesec

Petmesečna »vrtavka« postaja vse bolj aktivna in živahna. Dojenček se že samostojno prevali z enega boka na drugega. Navdušen je ob spoznanju, da ima tudi na nogicah prstke, ki jih z veseljem tlači v usta.

Zdravje 23. 01. 2009 14.39

PNF metoda

S to metodo skušajo terapevti obnoviti delovanje prizadetih delov telesa bolnika ter izboljšati njegovo koordinacijo in ravnotežje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859