kortizol in teža

Kako se hormoni po 35. letu spreminjajo – in kaj to pomeni za vašo težo
Ni vse zgolj v vaši glavi – zdi se, da se po 35. letu starosti teža lažje nabira, hujša pa vedno težje. Telo se resnično spreminja, še posebej na hormonski ravni.

Zakaj ne hujšate? 6 skritih razlogov, zakaj kilogrami vztrajajo
Ali se trudite shujšati, a rezultati izostajajo? Strokovnjaki razkrivajo sedem pogostih razlogov, zakaj se to dogaja, in kako prilagoditi svoj pristop k hujšanju za boljše rezultate.

Nezdrav življenjski slog in rak: 7 dejstev, ki se jih morate zavedeti
Nezdrav življenjski slog ima močan vpliv na tveganje za razvoj različnih vrst raka. Raziskave so pokazale, da dejavniki, kot so prehranjevalne navade, telesna aktivnost, kajenje in uživanje alkohola, lahko bistveno povečajo verjetnost za nastanek raka.

Kaj se zgodi, če pride do visokega krvnega tlaka?
Visok krvni tlak, znan tudi kot hipertenzija, je eden najpogostejših zdravstvenih problemov v sodobnem svetu. Čeprav pogosto nima očitnih simptomov, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, kap, ledvične bolezni in drugi zapleti. Razumevanje vzrokov za visok krvni tlak in sprejemanje ukrepov za njegovo preprečevanje sta ključna za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

8 preprostih načinov, kako zmanjšati tveganje za bolezni srca
Bolezni srca so eden najpogostejših vzrokov smrti po vsem svetu, vendar jih lahko z ustreznimi spremembami v življenjskem slogu močno zmanjšamo. Kljub temu da so nekatere dejavnike tveganja, kot sta genetika ali starost, težko spremeniti, lahko na številne druge vplivamo z zdravimi navadami.

Na kakšen način sta povezani duševnost in hrana?
Mnogo ljudi se v trenutkih slabosti, žalovanja ali nezadovoljstva zateka k hrani. Na drugi strani pa so tisti, ki se v takšnih trenutkih hrani izogibajo. Ne ena ne druga skrajnost nista zdravi za naše fizično in duševno zdravje. Več o tem nam je v intervjuju razkrila socialna pedagoginja, geštalt izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka Tina Korošec.

Dr. Marija Pfeifer: 'Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se bolje počutimo.'
Ko pomislimo na hormone, se največkrat spomnimo na estrogen, testosteron ali kortizol, toda v našem telesu jih je še več. “Čisto v vsakem delu našega telesa delujejo,” pove prof. dr. Marija Pfeifer. "Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se tudi mi bolje počutimo." Kako pa dosežemo, da so naši hormoni v ravnovesju?

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Zakaj se lahko zaradi stresa zredimo?
Dolgotrajno izpostavljanje stresnim situacijam je lahko krivo za to, da nikakor ne morete shujšati ali da se celo počasi, a vztrajno redite, pravijo strokovnjaki. Zakaj je temu tako in kako se izogniti s stresom pridobljenim kilogramom?

Morda je to razlog, da vam kljub dieti ne uspe shujšati
Izguba odvečnih kilogramov je lahko prava nadloga, še posebej, če se dalj časa trudite in držite določene diete, pa vam kljub temu ne uspeva. Ste se kdaj vprašali, kaj delate narobe?

Enostavna navada lahko prepreči nabiranje kilogramov
Precej preprosta navada zelo pripomore k temu, da se ne zredimo. To pa je, da dovolj spimo. Raziskave vse bolj odkrivajo, da je spanje za naše zdravje pomembno. Če nam tega primanjkuje, si denimo bolj želimo nezdrave hrane ter smo zanjo pripravljeni celo več storiti, je pokazala nemška študija.

Preverite, kako vam koristi redna hoja
Radi bi izgubili kak kilogram, vendar pa se ne ukvarjate z nobenim športom? Gibanje lahko v svoj vsakdan vnesete tudi s hojo. A kako hoditi, da bo to res pripomoglo k hujšanju? Najprej – hoje nikar ne podcenjujte. Res vam lahko pomaga. Dobro pa je, da hodite hitreje, redno in dovolj dolgo.

Prekomerno težkim primanjkuje tega vitamina!
Prekomerno težki, ki imajo veliko odvečne maščobe v predelu trebuha, naj bi imeli v telesu premalo vitamina D, je pokazala nizozemska študija. Najboljši vir tega vitamina je sicer sončna svetloba. S hrano pa ga dobimo, če uživamo mastne ribe in jajčne rumenjake.

Je to razlog, da imate težave s kilogrami?
Obstaja povezava med kroničnim stresom in preveč kilogrami, so ugotovili angleški raziskovalci. Pri 2.500 ljudeh so pregledali dva centimetra njihovih las. Ta so pokazala, koliko je bilo v dveh mesecih v njihovih telesih hormona kortizola, ki se izloča ob stresu.

7 znakov, da vam težave povzroča stresni hormon kortizol
Ne morete shujšati, četudi se držite diete, še posebej se vam maščobe nabirajo na trebuhu, slabo spite ali težko zaspite, ste utrujeni že zjutraj ali že popoldne. Morda imate tudi težave z neplodnostjo ali menstrualnim ciklusom oziroma se borite s slabše delujočo ščitnico. Vse to so znaki, da vas muči hormon kortizol.

Težave z menstruacijo, višek kilogramov, pretirana želja po sladkem ...
Preobilne, prešibke in neredne menstracije. Njihov izostanek. Bolečine, višek kilogramov, pretirana želja po sladkem. Takšne težave so lahko posledica hormonskega neravnovesja. Postanejo lahko še hujše – miomi, ciste, težave s plodnostjo, policistični jajčniki, endometrioza, depresija ... Kaj je rešitev?

Najbolj bizarne diete
Ste tudi vi trdno odločeni, da se boste v letošnjem letu znebili odvečnih kilogramov? Pa še vedno iščete najbolj primerno dieto? No, tukaj je nekaj takšnih, po katerih verjetno ne boste posegli. Predstavljamo vam namreč nekaj najbolj bizarnih diet!