lajšanje

Jemljete aspirin vsak dan? Strokovnjaki svarijo pred resnimi nevarnostmi
Strokovnjaki opozarjajo pred vsakodnevnim jemanjem aspirina brez posveta z zdravnikom. Analiza kaže, da številni ljudje jemljejo aspirin za preprečevanje srčnih bolezni in kapi, kar pa ni vedno upravičeno. Nujen je pogovor z zdravnikom o tveganjih in koristih.

Kurkuma v tabletah: Tiho ji je uničevala jetra, dokler ni bilo prepozno
57-letnica trdi, da si je zaradi tablet kurkume, prehranskega dodatka, poškodovala oz. zastrupila jetra. Visok dnevni odmerek naj bi ji povzročil bolečine v želodcu, slabost in utrujenost. Poglejmo si njeno izpoved.

Žensko zdravje po 50. letu: kako si lahko lajšate poletne tegobe?
Ohranjanje zdravja v starosti ni le posledica naravnih procesov ali genetske predispozicije. Pomembno vlogo igrajo predvsem vsakodnevne navade, ki vplivajo na dolgoživost, splošno počutje in kakovost življenja. Posebej pri ženskah po 50. letu starosti pa lahko dosledno upoštevanje določenih priporočil še dodatno in pomembno prispeva k izboljšanju fizičnega in psihičnega stanja ter lajšanju simptomov menopavze.

Ženske po 45. letu: to so največje poletne napake v menopavzi
Poletni čas prinaša sprostitev, toploto sonca in povečano aktivnost. Vendar pa je lahko za ženske v obdobju menopavze ta čas posebej zahteven. Kako se uspešno spoprijeti z menopavzo v poletnem času?

Kako se znebiti napihnjenosti, driske in zaprtja med potovanjem
V poletnih mesecih je priporočljivo upoštevati nekaj preprostih, a bistvenih preventivnih zdravstvenih priporočil, ki so ključnega pomena za preprečevanje prebavnih težav.

Kaj storiti, če vas piči osa, čebela ali pajek? Hiter pregled za prvo pomoč
Pik ose, čebele ali ugriz pajka je pogost poletni zaplet, ki vas lahko ujame povsem nepripravljene – na vrtu, med piknikom ali celo v domači dnevni sobi.

Opekline: Kaj morate nujno vedeti o preventivi, posledicah in zdravljenju sončnih opeklin?
Vas je poletno sonce presenetilo? Sončne opekline niso zgolj nadležne – so opozorilni znak, da je vaša koža že utrpela škodo.

Kaj je miastenija gravis?
Miastenija gravis je bolezen, ki povzroča oslabelost in hitro utrujenost mišic pod vašim hotenim nadzorom. Do tega pride zaradi motenj v komunikaciji med živci in mišicami.

4 razlogi, zakaj bi morali pogosteje jesti papriko
Se sprašujete, kako lahko enostavno vključite več zdravih navad v svoj jedilnik? Odkrijte neverjetne koristi paprike za vaše zdravje. Od izboljšanja vida do boju proti vnetjem, paprika je polna hranil, ki podpirajo vaše telo.

Zakaj lahko pride do bolečine pri raztezanju?
Bolečina pri raztezanju je lahko znak različnih težav. Strokovnjak razlaga, zakaj do njih prihaja, in poudarja pomen hidracije, uravnotežene prehrane ter v nekaterih primerih posveta z zdravnikom. Spoznajte dejavnike, ki vplivajo na krče in kako jih ublažiti.

Je ta začimba lahko naravna pomoč pri zniževanju sladkorja v krvi?
Kurkuma je začimba, narejena iz zmlete korenine kurkume. Znana je po svojih zdravilnih lastnostih in naj bi imela številne koristi za zdravje, vključno z lajšanjem bolečin in morebitnim preprečevanjem bolezni. Ali lahko kurkuma pomaga preprečevati ali obvladovati sladkorno bolezen tipa 2?

Skrivno orožje proti boleznim? Navdušuje celo strokovnjake
Ingverjevi shoti so postali priljubljeni zaradi svojih potencialnih zdravstvenih koristi. Raziskali smo prednosti ingverja, denimo, dober je za zmanjševanje vnetij, izboljšanje prebave, krepitev imunskega sistema in celo pomoč pri hujšanju. Naleteli pa smo tudi na morebitne stranske učinke.

Izčrpanost brez razloga? Morda gre za sindrom kronične utrujenosti
Občasna utrujenost je povsem običajna, še posebej v hitrem življenjskem tempu, ki ga živimo danes.

Nalezljiva kožna bolezen: preden se pojavijo simptomi, lahko mine osem tednov
Garje so nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzročajo pršice. Simptomi se lahko pojavijo šele osem tednov po okužbi, kar otežuje zgodnje odkrivanje. Strokovnjaki razlagajo, kako prepoznati garje, obvladati bolezen in zmanjšati tveganje za širjenje. Pomembno je pravočasno ukrepanje in zdravljenje za preprečitev nadaljnjih zapletov.

Vztrajen kašelj: razkrivamo najpogostejše vzroke in kako ga obvladati
Ste že kdaj doživeli vztrajen kašelj, ki kar ni hotel izginiti? Dr. Ahmed, zdravnik splošne medicine, razkriva najpogostejše vzroke za to nadlogo, od virusnih okužb do refluksa in postnazalnega kapljanja. Spoznajte preproste, a učinkovite domače metode za lajšanje simptomov in kdaj je nujno obiskati zdravnika.

Kronični rinitis: Simptomi, vzroki in možnosti zdravljenja
Kronični rinitis je dolgotrajno vnetje nosne sluznice, ki prinaša številne nevšečnosti. Od zamašenega nosu in kihanja do izcedka ter srbenja. Razlikujemo med alergijskim in nealergijskim rinitisom, pomembno pa je prepoznati simptome in poiskati ustrezno zdravljenje, ki vam bo olajšalo vsakdanje življenje. Na srečo obstajajo številne možnosti za blaženje simptomov.

Začinjena hrana: prijatelj ali sovražnik vašega želodca?
Vas zanima, kako začinjena hrana vpliva na vaše telo? Članek raziskuje učinke pekočih jedi na prebavo, presnovo in celo dolžino življenja. Ugotovite, kdaj je pekoče hrane preveč in kdo naj bi se ji izognil. Preberite o pozitivnih učinkih, kot je morda pomoč pri hujšanju, in o morebitnih slabostih.

Stresne tehnike za zmanjšanje tesnobe pred testi in izpiti. Preveri, kaj ti bo vsekakor pomagalo
Tesnoba pred testi ali izpiti je nekaj, s čimer se sooča skoraj vsak najstnik. Občutki tesnobe so lahko neprijetni in stresni, vendar obstajajo preizkušene tehnike, ki ti lahko pomagajo zmanjšati pritisk in se lažje spoprijeti s situacijo.

Trije čaji, ki bi jih morali pogosteje piti, če želimo boljšo prebavo in energijo
Določeni čaji ne le izboljšujejo prebavo, ampak imajo tudi dodatne koristi za splošno počutje. Zeleni čaj denimo zmanjšuje vnetje, metin čaj pomaga pri krčih, ingver pa lahko pospešuje prebavne procese.

Trebušne bolečine: Kaj jih povzroča in kako si lahko pomagate?
Ste utrujeni od trebušnih bolečin in iščete rešitev? Ne glede na to, ali vas pestijo prebavne motnje, stres ali kaj hujšega, vam bomo pomagali razumeti, kaj se dogaja v vašem telesu. Spoznajte pomembnost prepoznavanja znakov različnih stanj ter se seznanite s tem, kako ustrezno ukrepati, da si olajšate trpljenje in izboljšate svoje počutje. Bodite pozorni na zdravje svojega trebuha in poskrbite zase.

Kako to pomlad uporabiti zdrava sezonska zelišča?
Zelišča so zdrava, ker vsebujejo bogato paleto antioksidantov, vitaminov in mineralov, ki podpirajo imunski sistem, izboljšujejo prebavo in zmanjšujejo vnetja v telesu.

Če uporabljate sivko, tega nikoli ne zaužijte
Sivka ima lahko različne zdravstvene koristi, med poznanimi so denimo lajšanje tesnobe in depresije ter podpiranje zdravja kože. Lahko jo uživate kot čaj ali kapsulo, nanesete lokalno ali uporabite za aromaterapijo.

Kaj moramo vedeti o raku 4. stopnje?
Rak 4. stopnje je zadnja stopnja raka. Stopnja raka je orodje strokovnjakov za ugotavljanje, kako je rak napredoval in kako daleč se je razširil. Stopnje se gibljejo od 0 do 4. Rak 4. stopnje se imenuje tudi metastatski rak, ker se je razširil (metastaziral) na oddaljena področja telesa.

Vse, kar morate vedeti o obsevanju
Obsevanje ali radioterapija je običajno zdravljenje raka, ki uporablja sevanje (običajno močne rentgenske žarke) za ubijanje rakavih celic. Radioterapija se lahko uporablja neodvisno ali skupaj z drugimi zdravljenji, kot sta operacija ali kemoterapija.

V enem mesecu vzel 1176 tablet ibuprofena
Ibuprofen je dokaj učinkovito sredstvo proti bolečinam, če ga jemljemo v majhnih priporočenih odmerkih. Vsekakor pa z njim ni dobro pretiravati, kot z nobeno drugo stvarjo, in absolutno je treba jemati odmerek, ki ga je priporočil zdravnik!

Usodne bolezni so lahko posledica pomanjkanja spanca
Ste se kdaj vprašali, kako spanje vpliva na naše zdravje? Zakaj spimo? Kaj točno pridobimo s spanjem?

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?
Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove
V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Tako si lahko pomagate lajšati bolečine v hrbtu
Vas mučijo bolečine v hrbtu in ne veste več, kaj bi naredili? Za bolečinami v hrbtu se skrivajo številni razlogi, za bolečine in različne simptome pa prav tako obstajajo tudi rešitve. Slednje so odvisne od simptomatike in samega razloga. Poglejmo si najpogostejše.

Nenavaden simptom, ki lahko kaže na multiplo sklerozo
Kaj je Lhermittov znak? Zakaj ga povezujejo z multiplo sklerozo?