lokalna hrana

Največja napaka, ki jo lahko naredimo na stranišču
Ko se začne ozračje ohlajati, se ljudje v želji, da nas ne bi napadli virusi in bakterije, pogosto zatečemo k bolj zdravi prehrani in raznim prehranskim dopolnilom. S tem seveda ni nič narobe, saj tako eno kot drugo zelo verjetno vsebuje snovi, ki lahko pomagajo zaščititi naš organizem. A to se bo zgodilo le, če bo zdrava tudi prebava.

To so razlogi, da vaše lasišče zaudarja
Četudi ob smrdljivem lasišču naprej pomislite na neumite lase, se to lahko pojavi tudi zaradi številnih zdravstvenih stanj. Pogosto ga lahko zdravimo doma, včasih pa je potreben tudi pregled pri dermatologu ali drugem strokovnjaku.

So odkrili recept za dolgo življenje?
Medtem ko večna mladost ostaja skrivnost, lahko skupne značilnosti starostnikov z vsega sveta, ki imajo več kot 100 let, vsem ponudijo nekaj namigov za daljše in močnejše življenje.

Vse, kar morate vedeti o alergijah
Alergije so tegoba modernega časa. Upravičeno jih imenujemo bolezen sodobnega časa, glede na vedno večje število ljudi, ki trpijo za obremenitvami, ki jih povzročajo.

Skrite pasti antibiotikov
Konvencionalni antibiotiki so ključnega pomena za naše zdravje, ko se spopademo z bakterijsko okužbo, in so rešili že na milijone življenj. A na žalost se jih predpisuje prepogosto, zato postajajo bakterije vse bolj odporne nanje, to pa predstavlja zelo resen globalni zdravstveni izziv.

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo
Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Vse o superživilih – miti in resnice
Prehrana ima pomembno vlogo v našem življenju, saj vpliva tudi na naše zdravje in dobro počutje, zato ni presenetljivo, da si želimo verjeti v pravljice o superživilih. Slednje ne skrivajo v sebi nobenih čudežnih sestavin, a vseeno vsebujejo določene snovi, ki nam dejansko lahko koristijo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

'Ljudje se pogosto zatekamo k ideji "čudežne tabletke" ...'
V sodobnem svetu je zdrava prehrana vse pogostejša tema pogovorov. A kdaj nam razmislek o zdravi prehrani lahko škodi? Kot pravi nutricistka Mojca Cepuš, v ekstremnih primerih, ko z njim rešujemo tudi druge težave, kar lahko vodi v ortoreksijo. Kljub vsemu pa večina ljudi ne gre v ta ekstrem. Za večino je premislek o tem, kaj vnesejo v svoje telo, še vedno priporočljiv. Preverite, zakaj.

S hrano proti napihnjenosti pa tudi depresiji, alergijam …
Vse več raziskav se po svetu ukvarja s tem, ali ima črevesje v našem telesu pomembnejšo vlogo, kot smo do sedaj mislili. V njem seveda potekata zapletena procesa prebave in presnove. Toda raziskovalci se ukvarjajo tudi s hipotezo, da lahko stanje v našem črevesju vpliva še na kaj drugega, denimo na naše počutje ali pojav avtoimunskih bolezni.

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?
Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

Je to razlog, da ne morete shujšati?!
Razlog, da kar ne morete in ne morete shujšati, bi lahko bile tudi bakterije v vašem črevesju. Morda ste že slišali, da je ta dom tudi za kar nekaj kilogramov teh malih bitij. Vsak od nas si deli telo z različnimi bakterijami. Katere so, pa je odvisno tudi od našega načina življenja.

Ko se naenkrat pojavijo rdeči madeži, ki se luščijo in srbijo ...
V Sloveniji imajo luskavico ali psoriazo dva do trije odstotki prebivalstva. Največ – kar 80 odstotkov, jih ima luskavico v plakih, ko deli kože postanejo pordeli, se luščijo in srbijo. Čeprav so bolezenski znaki na koži najopaznejši, pa niso edini. Luskavica namreč ni samo kožna bolezen – je avtoimunska. Bolnik se z njo spopada do konca življenja. A z najnovejšimi biološkimi zdravili jo je zadnja leta mogoče obvladovati še posebej uspešno.

Zemljevid, ki pokaže zaskrbljujoča dejstva!
Morda ste mislili, da so Američani najdebelejša nacija na svetu - potem se motite. Največjo stopnjo debelosti imajo narodi otokov v Tihem oceanu, kot sta na primer Samoa in Fidži. Kljub vsemu pa se zahodne države pričakovano prav tako uvrščajo med države z visoko stopnjo debelosti. Mednje spada tudi Slovenija.

Resnica o presnovi! Jo lahko pospešimo?
Dobra presnova je ključna za številne procese v telesu. Ta nam pomaga tudi pri uravnavanju telesne teže in nas prav zato lahko varuje pred najrazličnejšimi boleznimi sodobnega časa, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in rak. Zato je dobro, da veste, kako poskrbeti za hitro prebavo.