lokalno delovanje

Vse, kar morate vedeti o kemoterapiji
Kemoterapija je vrsta zdravljenja, pri katerem se uporabljajo zdravila, ki ubijejo rakave celice, ki se hitro delijo. S kemoterapijo onkologi preprečujejo takšnim celicam nadaljnjo rast in ustvarjanje novih celic.

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih
Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.

Nad sezonske prehlade s kakovostnimi prezračevalnimi sistemi
Ko se temperature spustijo in se vse bolj zadržujemo v zaprtih prostorih, je kakovost zraka v naših domovih še toliko pomembnejša za ohranjanje zdravja. Ste vedeli, da lahko sodobni prezračevalni sistemi z dovršenimi filtri poskrbijo za svež, čist in zdrav zrak skozi vse leto?

Prehrana kot ključni dejavnik pri preprečevanju zimskih bolezni
Ko se temperature spustijo in dnevi postanejo krajši, se naše telo sooča z večjo izpostavljenostjo virusom in okužbam. Zimski meseci so sinonim za prehlade, gripo in oslabljeno imunost. A pravo orožje proti tem težavam morda ne leži zgolj v zdravilih, temveč tudi na vašem krožniku.

Trije načini za bolj hranljivo prehrano
Ko gre za ohranjanje zdravja, je prehrana poleg gibanja in razgibavanja telesa ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega telesa. Če želite jesti bolj hranljivo, a ne veste povsem, kako začeti in nadaljevati, predstavljamo nekaj preprostih sprememb, ki bodo koristile vašemu zdravju.

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času
Ljubitelji piknikov, rekreacije na prostem, morskih radosti in nasploh uživanja na svežem zraku, medtem ko vas božajo topli sončni žarki, ste končno prišli na svoj račun. Poletje je namreč skorajda tu in prav je, da ga zaužijete s polno žlico. Kljub temu pa ne pozabite, da ima tudi najbolj priljubljen letni čas svoje manj prijetne strani in skriva kup nevarnosti. V nadaljevanju preverite, o katerih nevšečnostih govorimo in kako se z njimi spopasti.

Poznate vse koristi tega okusnega sadeža?
Tudi vi v poletnih mesecih najraje posežete po lubenici? Ste vedeli, da ni samo izjemno okusna, temveč tudi neverjetno zdrava? Poglejmo si vse koristi tega okusnega poletnega sadeža.

Kaj je anestezija in katere vrste poznamo?
Morda vas daje radovednost, želja po znanju, morda se pripravljate na operacijo. V slednjem primeru vam bo vse potrebne informacije posredoval vaš zdravnik in kirurg. Vseeno pa smo zbrali kratek vodnik o anesteziji in informacije za vse laike.

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo
Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Tako se lahko to zimo izognete boleznim
Ko smo zdravi, ne razmišljamo o svojem imunskem sistemu in kako dobro je ta pripravljen na boj z virusi, gripo in ostalimi škodljivci, ki ogrožajo naše zdravje. Pa bi morali! V prvi vrsti je treba konstantno skrbeti za optimalno ravnovesje v našem organizmu, kjer poleg imunskega izjemno pomembno vlogo igra tudi prebavni sistem. Razkrivamo, kako lahko enostavno, v zgolj petih korakih, korenito okrepite svoj imunski sistem in obenem ponotranjite zdrave življenjske navade.

Veš, zakaj vložki in tamponi niso najboljša investicija vase?
Najbolj alarmantno se zdi to, da je objava sestavin na embalaži povsem prostovoljna. Ja, proizvajalci niso dolžni objaviti vseh sestavin na deklaracijah, tamponi ne dihajo in izsušujejo sluznico, vložki pa jo dražijo z vsemi dišavami in povzročajo vnetja.

Posadimo drevo, da čebelam bo lepo
Maj je mesec čebel, čas, ko se pomlad zares prebudi in nas s svojimi čari vabi v naravo k bolj zdravemu in aktivnemu življenju. Žal se je naravno ravnovesje našega skupnega planeta Zemlje, zaradi delovanja človeka in agresivnega izkoriščanja naravnih virov, močno omajalo. Zato je nujno potrebno, da stopimo skupaj in poskusimo narediti kar največ za povrnitev izgubljenega naravnega ravnotežja. S tem namenom so v podjetju Medex zasnovali spletno akcijo HELP A BEE. PLANT A TREE. V kateri s sajenjem dreves pomagajo ponovno pogozditi opustošena območja v najrevnejših predelih sveta. V mesecu maju vabijo prav vsakogar, da obišče www.help-a-bee.com in posadi svoje virtualno drevo. Za 1 milijon posajenih virtualnih dreves bodo zasadili 10.000 medovitih dreves v naravi v Tanzaniji.

Znaki, da vam primanjkuje vitamina B12
Vitamin B12 je eden ključnih vitaminov v našem telesu in je nujno potreben za zdravo živčevje ter dobro kri. Med drugim vpliva na zmanjševanje utrujenosti in izčrpanosti, hkrati pa sodeluje v procesu tvorbe rdečih krvnih celic. Kakšni so simptomi pomanjkanja vitamina B12?

Kdaj je glavobol lahko nevaren?
Na svetu ni človeka, ki se ne bi soočil z bolečino. Spremlja nas vse od rojstva in čeprav nikoli ni prijetna, je velikokrat opozorilni znak za težave. Lahko nas opozori, da se v našem telesu dogaja nekaj neprijetnega, na kar je potrebno biti pozoren. Včasih zahteva obisk zdravnika, pogosteje pa ob nenadni bolečini zadostujejo že protibolečinska sredstva. Pri izbiri teh velja biti previden – vsebujejo namreč različne sestavine, od česar je odvisen tudi njihov učinek.

5 ritualov, ki lahko povsem spremenijo vaše življenje!
Če določen čas delate iste stvari, postanejo del navade, vaš ritual. Jasno je, da niso vse navade dobre, a če so globoko zakoreninjene v vašo podzavest, se jim boste le stežka uprli. Zato je pomembno, da se zavestno trudite v svoje življenje vnesti tudi čim več zdravih ritualov. Predstavljamo pet takih, ki bodo obogatili vaš vsakdan in vaše življenje spremenili na bolje.

Rak jeter spada med manj pogosta rakava obolenja v Sloveniji
Po podatkih Europacolon Slovenija v naši državi za rakom jeter letno zboli nekaj več kot 200 ljudi. Najpogostejši jetrni tumor je hepatocelularni rak, ki se pojavlja predvsem pri moških nad petdeset let. Kakšni so simptomi, kako lahko ukrepamo, kakšna so pričakovanja, ko je govora o raku jeter?

Kako zdrave so v resnici jagode?
Zdaj je pravi čas, da posežete po jagodah, saj njihova sezona traja od aprila do julija. Ne le da so zelo okusne, prav neverjetno je, kako bogate so z za nas izjemno koristnimi in blagodejnimi sestavinami.

Kdaj so spremembe na nohtih nevarne?
Spremembe na nohtih so lahko posledica slabe prehrane ali zunanjih dejavnikov, kot so poškodbe, delovanje kemikalij ali UV-sevanje. Včasih pa so tudi posledica bolj resnih bolezni. Več o tem nam je pojasnila dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.

Kako doseči, da bi bili prej siti in bi manj pojedli?
Na Nizozemskem so na univerzi Wageningen izvedli zanimivo raziskavo. Z magnetnoresonančnim slikanjem želodca in možganov so ugotovili, da so bili udeleženci prej siti ter so manj pojedli, če so ob obroku spili nekaj vode.

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic
Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas
Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.

Kakšno kontracepcijo izbrati?
Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Pomembno je, da se o izbiri kontracepcije pogovorite z zdravnikom in da svoje telo poleg tega, da ne pride do neželene nosečnosti, zaščitite tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato priporočamo, da uporabljate dvojno zaščito, kot je uporaba kontracepcijskih tablet in kondoma hkrati.

Lipoliza
Pozdravljeni, pred enim letom sem bila na injekcijski lipolizi, vbrizgali so mi snov Dermastabilon, prvič štiri ampule, nato šest ampul. Snov se imenuje PC in DC. Po kolikem času se kemikalije izloči...

Orehovo olje na kožo
Pozdravljeni! Zanima me, kakšen vpliv ima orehovo olje na kožo. Ali res z nanašanjem olja na kožo podkožna maščoba razpada? Ali lahko z dolgotrajno uporabo povzroči tudi kakšne negativne vplive? ...

Močno potenje celih nog
Spoštovani, na internetu sem zasledil vašo spletno stran. Imam eno vprašanje...imam probleme z nočnim potenjem nog (ne stopala, ampak cela površina nog). Dogaja se mi, če sem pokrit s toplo odejo...

Cepljenje nohtov
Spoštovani! Moj problem so moji nohti. So mehki in se cepijo. Dolge sploh ne morem imeti. Ker se močno cepijo so neprijetnega videza, to pa je tudi razlog zakaj so vedno nalakirani. Kaj mi svetujete? ...

Motnje srčnega ritma in anastezija
Pozdravljeni! Imam težavo,za katero bi potrebovala vašo pomoč. Po neuspešnem poskusu ablacije mi je kardiolog predpisal zdravilo Rytmonorm 300 2x dnevno(upam, da je črkovanje pravilno, zdravila nima ...

Slaba kakovost nohtov in las
Živjo! Stara sem 16 let in imam na rokah zelo mehke nohte, ki se mi kar naprej cepijo in lomijo. Kaj se da storiti, da bi postali nohti bolj trdi? A se da kako vplivati na rast nohtov, las, da bi hitr...

Napačno mislite, da so ta živila zdrava
Pogosto nam določena živila predstavljajo kot zdrava, jih prodajajo s takšnimi obljubami. A v resnici to niso. Prehransko strokovnjakinjo Niko Klančar smo povprašali, katera so takšna živila in zakaj bi se jim bilo bolje izogibati. Ter kaj je v resnici zdrava hrana in kako to znati presoditi sami.