mastna

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti
Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Tako lahko veste, da ste zdravi
Telesna teža ni edini pokazatelj zdravja in če 'izpolnjujete' naslednje parametre, ste lahko povsem mirni – vaše telo je zelo verjetno precej zdravo!

5 simptomov trebušne gripe
Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Kaj so ultra procesirana živila in kako se jim lahko izognemo?
Kaj so ultra procesirana živila? Kako jih opazimo in kako se jim lahko izognemo? Kako zelo lahko škodujejo telesu in zakaj bi se jim pravzaprav morali izogibati?

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) se pojavi, ko se želodčna kislina steka iz želodca nazaj v požiralnik. To povratno izpiranje (refluks kisline) lahko draži sluznico požiralnika.

7 stvari, ki jih nisi vedel o odraščanju
Odraščanje je obdobje, polno sprememb in presenečenj. Tvoje telo se razvija hitreje kot kdaj koli prej, kar pogosto povzroča vprašanja in dvome. A brez skrbi – tvoje telo ve, kaj počne!

6 napak, ki jih počnemo pri negi kože in kako jih odpraviti
Negovanje kože je ključnega pomena za njeno zdravje in videz, vendar pa mnogi izmed nas delamo napake, ki lahko povzročijo težave, kot so suha koža, izbruhi aken ali prezgodnje staranje. Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsaka koža enaka in da ne obstaja univerzalna rešitev.

Zakaj se refluks kisline rad pojavlja ponoči?
Tisti, ki imajo takšne ali drugačne težave z želodcem, predvsem pa trpijo za refluksom kisline, kmalu ugotovijo, da se lahko simptomi poslabšajo pred spanjem oz. ležanjem. V prvi vrsti se bolnikom svetuje, da se hrana ne uživa tik pred spanjem.

13 znakov, da imate odlično zdravje
Svetovna zdravstvena organizacija (v nadaljevanju WHO) dobro zdravje opredeljuje kot stanje popolne telesne, duševne in socialne blaginje – in ne le odsotnost bolezni ali invalidnosti.

7 znakov visokega krvnega sladkorja
Visoka raven krvnega sladkorja lahko povzroča številne zdravstvene težave, med drugim okvare oči, poškodbe ledvic, živčnega sistema ter bolezni srca in ožilja.

Bi se morali tuširati vsak dan?
Kako pogosto se moramo tuširati, ni ravno preprosto vprašanje. V družbi velikokrat slišimo nasprotujoča se mnenja, a poglejmo, kaj pravijo strokovnjaki.

Najboljši viri omega-3 maščobnih kislin za zdravje možganov in srca
Omega-3 maščobne kisline so nujno potrebne za naše telo, saj prispevajo k zdravju možganov, srca, oči in pomagajo zmanjševati vnetja. Naše telo jih ne more samo proizvesti, zato jih moramo vnašati s hrano. Kje jih lahko najdemo največ?

Kaj jesti, če imate endometriozo?
Sama prehrana ne more ozdraviti ali zdraviti endometrioze. Vendar lahko spremembe v prehrani pomagajo pri vzdrževanju in lajšanju simptomov.

Naše zdravje se začne in konča v želodcu
Želodec je velik, votel mišični organ. Polni se s hrano, ki jo zaužijemo in ki vanj pride skozi požiralnik. Želodec izloča kislino in encime, ki razgradijo oz. prebavijo hrano, ta pa naprej potuje do dvanajsternika, ki je začetni del tankega črevesja. Na srečo želodec hitro reagira na moteče dejavnike prehranjevanja in nas tako opozori na nevarnost.

Strokovnjakinji za kožo razkriva najpogostejše poletne težave
Sončne opekline, alergijske reakcije in izpuščaji ter podobno so le ene od mnogih poletnih tegob in težav s kožo.

Razlogi, zakaj se koža bolj masti v poletnem času
Koža se poleti bolj masti iz številnih razlogov. Nekateri med njimi zajemajo okoljske dejavnike, drugi biološke procese. Poglejmo si nekaj glavnih razlogov in seveda tudi rešitev.

Kakšna mora biti prehrana pri lupusu?
Nobena hrana ne povzroča lupusa, niti ga ne more pozdraviti. Vsekakor pa lahko uravnotežena in zdrava prehrana pomaga pri celovitem načrtu zdravljenja in obvladovanja bolezni.

Kako negovati kožo poleti?
Kako negovati kožo poleti, kako se nega kože poleti razlikuje od tiste pozimi in koliko zaščite oz. kreme za sončenje dejansko potrebujete?

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?
Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

6 razlogov za boleče menstruacije
Menstruacija lahko variira v svoji intenzivnosti, trajanju in bolečini iz meseca v mesec. Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na to, zakaj je menstruacija v nekem mesecu lahko bolj boleča kot v drugem. Poglejmo si razloge in načine, kako si lahko pomagamo.

8 sprememb pri negi kože, ki bi jih morali narediti pred poletjem
Tako kot zamenjamo zimsko garderobo s poletno, bi morali tudi zimsko nego kože nadomestiti z bolj lahkotno nego kože poletja.

Vse, kar morate vedeti o mediteranski dieti
Mediteranska dieta je prehranski načrt, ki izvira s Sredozemskega območja in se že dolgo ponaša s svojimi zdravstvenimi koristmi.

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

Kdaj so glavoboli lahko nevarni?
Za različnimi oblikami glavobolov v Evropi vsake toliko časa trpi najmanj 65 milijonov ljudi, številka pa se vsako leto veča. A vzroki za glavobol so najrazličnejši. Preverite, kateri so najpogostejši in kdaj je treba takoj k zdravniku.

10 nasvetov za prehrano, če vas muči refluks
Refluksna bolezen ali gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) je stanje, pri katerem se želodčna vsebina vrača v požiralnik, kar povzroča neprijetne simptome, kot so zgaga, pekoč občutek v prsnem košu, kisli okus v ustih in težave z zaužitjem hrane. Kako konkretno vam lahko pomaga prilagoditev prehrane?

Zato bi morali po teh živilih posegati pogosteje
Prebava ima izjemno pomembno vlogo v našem telesu. Vpliva na absorpcijo hranil v krvni obtok in na raven energije v telesu. Zanemariti ne gre niti vpliva na imunsko odpornost, miselne procese ter splošno zdravje. Glede na to, da prebavnih procesov ne vidimo s prostim očesom, lahko vplivamo samo na vstopno točko hrane v telo, kar pomeni, da lahko s pravilno izbiro živil do neke mere vplivamo tudi na to, kako hitro se bo hrana prebavila.

Katera živila lahko pomagajo prebavi?
Naš prebavni sistem samodejno razgrajuje hrano na hranila in energijo, ki jo telo porablja. Določena živila pa lahko pri tem pomagajo in celo pospešijo ta proces.

Najslabša hrana, ki jo lahko zaužijemo pred spanjem
Zagotovo ste že opazili, da vas določena hrana bolj ali manj napihuje, določena živila pa lahko denimo zjutraj jeste brez težav, medtem ko vam zvečer povzročajo težave. Poglejmo si, katerih živil ni dobro jesti zvečer.

To se zgodi, če jemo preveč mastne hrane
Naše telo potrebuje (zdrave!) maščobe za pravilno in optimalno delovanje. A govora je o zdravih maščobah v normalnih mejah.

Kako se zdravijo vnetne akne?
Vnetne akne so rdeči, otekli in boleči madeži na koži, najpogosteje na obrazu, hrbtu, prsih in ramenih.