medsebojna pomoč

Šola kot varno zavetje: Zgodbe, ki gradijo na prijaznosti
Projekt Od Alje do Žana v šolah spodbuja medsebojno pomoč in prijaznost. Zgodbe učiteljev prikazujejo, kako majhne geste ustvarijo prijaznejše okolje, pomagajo pri premagovanju stisk in gradijo mostove med otroki. Vključujejo primere dobre prakse in poudarjajo pomen podpore v šolskem okolju.

Kaj storiti, če je odnos fantastičen, spolnost pa malo manj?
Menite, da je lahko odnos dober tudi brez dobre spolnosti? Odvisno od naših preferenc in tega, kaj je tisto, kar nam je (najbolj) pomembno.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

10 korakov v boju proti koronavirusu
V uredništvo smo prejeli pismo Darka Siuka, dr. med., ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi, saj bo po ocenah pri nas do več kot 5 primerov smrti dnevno zaradi covid-19 prišlo čez 14 dni, do številke 20 do 40 smrti dnevno pa čez štiri tedne. Zato želi opozoriti čim širšo javnost z enostavnimi napotki in koraki, kako znižati tveganje okužbe. Delite besedilo med prijatelje in opozorite čim večje množične slovenskega prebivalstva, saj trenutno vedenje ljudi ne daje vtisa, da so kakorkoli pripravljeni. Opozorite pa tudi svoje svojce, starejše in tiste iz rizičnih skupin (sladkorni bolniki, bolniki s krvnim tlakom, onkološki bolniki, bolniki na biološkem ali sistemskem zdravljenju s kemoterapijo itd.). V celoti objavljamo njegove napotke.

Psihoza
15 let se zdravim za sch. par. (pozneje tudi diag. hebefrenije), od svojega 22. leta (upam, da mi zaradi starosti ne boste zavrnili odgovora). Trenutno me mučijo predvsem izrazite preganjavice vsakič,...

Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni
“Ko me kdo vpraša, če imam kakšno željo, pomislim, da bi si želela le še pet minut pogovora z njo.” Ana Lukner Roljič govori o svoji mami, ki je pred devetimi leti zbolela za demenco. Bolezen je hitro napredovala in kmalu se ni več zavedala sveta okrog sebe. Ana je bila navajena, da se veliko pogovarjata. Vedno je cenila njen nasvet. A nenadoma mame zanj ni več mogla prositi. Spremljati, kako starš postaja vse bolj odsoten in si ne more več zapomniti niti tvojega imena, pa je zelo boleče.

To je bolezen, s katero se spopadajo tudi največji zvezdniki
Društvo psoriatikov pred prihajajočim svetovnim dnem psoriaze oziroma luskavice opozarja, da luskavica ni zgolj kožno obolenje, ampak resna sistemska bolezen. Vrh vsega se psoriatiki povsem po nepotrebnem soočajo s predsodki v družbi. S to boleznijo se soočajo tudi nekateri največji zvezdniki.

Če duša trpi, lahko telo boli
Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Kaj od ženske hoče pravi in zrel moški?
Zmotno je prepričanje, da moški takrat, ko se zaplete z žensko, ne razmišlja o tem, ali bo to le bežna romanca ali pa gre za žensko njegovega življenja. Zrel moški namreč kmalu uvidi, ali bi lahko z žensko preživel vse življenje. Preverite, kaj takšen moški išče pri partnerici.

Izpoved popove zdravnice dr. Metke Adamič
Dermatologinja Metka Adamič je zdravnica v pravem pomenu besede. Pravi, da je medicina njeno življenje, da se je s tem rodila in se ne vidi nikjer drugje. Kadar je v stiski, se tega vedno spomni in odžene dvome.