Vizita.si

mehanizmi

Zdravje 21. 03. 2025 02.17

Skrb vzbujajoč pojav: učinek, za katerega ve le malo ljudi

Učinek nocebo, manj znani zlobni dvojček placebo učinka, je v medicini fascinanten in hkrati zaskrbljujoč pojav.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 06. 03. 2025 11.10

Imate povišan holesterol in uživate jajca?

V svetu prehranskih nasvetov se že desetletja govori o povezavi med uživanjem jajc in povišanim holesterolom. Pa so jajca res glavni krivec za visoke ravni holesterola v našem telesu?

Bolezni 01. 02. 2025 04.21

So 'moderne' cigarete res tako zdrave, kot radi verjamemo?

Pogosto slišimo, da so ogrevani tobačni izdelki bolj 'zdravi' kot tobačni. Pa so res? E-cigarete in naprave za uparjanje veljajo za bolj zdravo alternativo kajenju tobaka, relativno gledano, vendar znanstvene študije kažejo, da lahko tekočine za uparjanje še vedno vsebujejo snovi, ki spodbujajo raka.

Duševno zdravje otrok 28. 01. 2025 04.43

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?

Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Prebava 13. 01. 2025 04.12

Ali je 'razstrupljanje' telesa nujno za zdravo prebavo?

V zadnjih letih so priljubljeni različni 'razstrupljevalni' programi in diete, ki obljubljajo čiščenje telesa ter izboljšanje zdravja, vključno s prebavo. Toda, ali naše telo res potrebuje takšne postopke za učinkovito delovanje prebavnega sistema?

Simptomi in bolezni 11. 01. 2025 04.00

Kako hladne temperature vplivajo na srčno-žilni sistem?

Hladno vreme prinaša številne izzive za telo, zlasti za srčno-žilni sistem. Medtem ko so zimski meseci lahko čudoviti, z njimi prihajajo tudi povečana tveganja za težave s srcem in ožiljem. Nenadne spremembe temperature in izpostavljenost mrazu lahko vplivajo na delovanje srca in krvnih žil, kar lahko ogrozi predvsem starejše ljudi, bolnike s srčno-žilnimi boleznimi ter posameznike z dejavniki tveganja, kot so visok krvni tlak, kajenje ali debelost.

Duševno zdravje 31. 10. 2024 04.09

Ste preveč ali premalo samokritični?

Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Zdravje 30. 10. 2024 04.29

Če pijete alkohol, ste ogroženi

Uživate alkohol? Medtem ko zmerno pitje velja za sprejemljivo vedenje v mnogih kulturah, je prekomerno uživanje alkohola povezano s številnimi zdravstvenimi tveganji. Je problematično zgolj pretirano pitje ali že splošno pitje alkohola? Poglejmo si bolj podrobno.

Zdravi zobje 23. 09. 2024 04.04

Kako rešiti težavo z ustnim sorom?

Oralni kandidozi pravimo tudi ustni sor. Gre za stanje, pri katerem se glivica Candida albicans kopiči na sluznici vaših ust. Slednja je sicer običajen organizem v naših ustih, ki povzroča težavo le, če in ko se preveč razraste in posledično začne povzročati simptome, ki niso prijetni.

Zdravje 19. 09. 2024 04.18

8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec

''Smo to, kar jemo,'' je dobro poznan rek, ki smo ga vsi že kdaj slišali. A pomembno je tudi, kaj počnemo pred obrokom. Tudi to ima velik vpliv na naše zdravje. Preverite, česa ne bi smeli početi na prazen želodec.

Novice 09. 09. 2024 05.00

Najučinkovitejše odstranjevanje dlak do sedaj, ki ga uporablja tudi znana pevka Eva Boto

V današnjem svetu, kjer so estetski standardi vse višji, je odstranjevanje dlak postalo pomemben del osebne nege. Vendar pa se je z napredkom tehnologije pojavila rešitev, ki je hitro postala priljubljena izbira med strokovnjaki in uporabniki po vsem svetu – DIODNI LASER ICE+.

Zdravje 11. 07. 2024 04.44

Hladna prha: ja varna v vročih dneh in ali nas res ohladi?

Vsak od nas je ob vročem vremenu, ko nas je oblival pot, pomislil na najbolj priročno možnost ohlajanja – hladen tuš. Je to 'zdrava' varianta ohladitve? Kaj je dejansko najboljši način ohladitve? Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej vedeti, kako telo ohranja stabilno notranjo (jedrno) temperaturo.

Prebava 03. 06. 2024 04.57

To je pogosto spregledan simptom funkcionalnih motenj prebavil

Če se že dalj časa soočate z zgago, boste najprej verjetno pomislili, da gre za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), ki nastane zaradi vračanja želodčne vsebine v požiralnik, vzrok zanjo pa je nepravilno delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnika. Toda pri približno 70 % ljudi, ki se spopadajo z zgago, ni zaznati znakov poškodb na požiralniku. Kaj je torej v teh primerih krivo za neprijetno pekočo bolečino za prsnico?

Novice 24. 05. 2024 10.25

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''

Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Prebava 15. 05. 2024 04.33

Povezava prebave in našega duševnega zdravja

News medical poroča, da imajo bolniki z boleznimi prebavil tudi visoko psihiatrično komorbidnost. To je zato, ker so gastrointestinalni trakt in možgani tesno povezani prek dvosmernih živčnih, endokrinih in imunskih poti.

Bolezni 22. 04. 2024 04.28

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma

Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

Razstrupljanje 14. 04. 2024 04.00

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?

Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Prebava 12. 04. 2024 10.14

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov

Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Duševno zdravje 12. 02. 2024 04.12

Ali ste lahko ekstrovert s socialno anksioznostjo?

Ko pomislimo na ekstrovertirano osebnost, navadno zraven nikoli ne razmišljamo o socialni anksioznosti. Ekstrovert je nekdo, ki redno kaže optimistično razpoloženje in je prijazna oseba, ki ima le redko težave z izražanjem. Kljub temu lahko socialna anksioznost prizadene vsakogar.

Razstrupljanje 26. 12. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o razstrupljanju

Razstrupljevalne diete res delujejo? So dobre za naš organizem? Kaj sploh je razstrupljanje? Kako, če že, se sploh lotevati razstrupljanja? V tem članku predstavljamo vse, kar morate vedeti o razstrupljanju.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Duševno zdravje 13. 04. 2023 05.00

Kako prepoznati simptome anksioznosti pri najstnikih?

Od šolskih izpitov, odraščanja in problemov, ki pridejo z njim, do pretirane uporabe družbenih omrežij. Veliko stvari lahko povzroči tesnobo pri najstnikih. Kaj storiti, če in ko jo prepoznate? Navsezadnje, kako jo sploh prepoznati?

Bolezni 04. 03. 2023 05.00

Kaj je sinusitis?

Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Rakave bolezni 25. 01. 2023 05.00

Zakaj naj bi moški zbolevali za rakom pogosteje kot ženske?

Moški imajo večje tveganje za večino vrst raka, tudi če so izključeni dejavniki, kot sta kajenje in uživanje alkohola.

Zdravje 30. 09. 2022 05.00

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne

V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Prehrana 27. 09. 2022 05.00

Prednosti in slabosti intuitivnega prehranjevanja

Na kratko – koncept intuitivnega prehranjevanja poenostavljeno predstavlja filozofijo proti dietam in ljudje, ki sprejmejo to tehniko intuitivnega prehranjevanja, niso nikoli na dieti, ne pazijo nujno na to, kakšne količine hrane pojejo, ker pojedo toliko, kolikor 'čutijo', da je prav za njihovo telo. Kakšne so prednosti takšnega prehranjevanja, kakšne so slabosti?

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Duševno zdravje 15. 03. 2022 04.45

Zakaj nas privlačijo čustveno nedostopni partnerji?

Čustveno nedostopni partnerji so tisti, ki se v razmerju ne morejo ali nočejo zavezati. Navadno si želijo ohranjati zgolj priložnostne in nedefinirane odnose, da bi se izognil soočenju s čustvenimi obveznostmi, brez česar pa v resnem in zavezujočem razmerju ne gre. Če v svoje življenje vedno znova privabljamo moške, ki ne zmorejo ali ne znajo oblikovati zrele partnerske zveze, je pomembno razmisliti o vsebinah, ki jih nosimo v sebi.

Prehrana 01. 02. 2022 05.00

Ali lahko s prehrano vplivamo na kronične bolezni?

Napredek v medicini, znanosti in tehnologiji danes omogoča, da ljudje živijo dlje in število starostnikov v praktično vsaki državi na svetu se povečuje tako na absolutni kot tudi relativni skali. Po napovedih se bo delež svetovne populacije, ki je starejša od 60 let, v letih med 2015 in 2050 podvojil in presegel 20 odstotkov. Po drugi strani pa s porastom starostnikov narašča tudi število kroničnih bolezni in ena od treh odraslih oseb ima diagnosticirano vsaj eno, pogosto pa več kroničnih obolenj.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859