Vizita.si

melatonin

Aktivno življenje 24. 03. 2025 02.31

Obstaja povezava med cirkadianim ritmom in debelostjo?

Kaj so cirkadiani ritmi? Kakšna je povezava med njimi in debelostjo? Poglejmo si, kaj pravi nedavna raziskava na to temo.

Zdravje 16. 01. 2025 04.33

Ali nas lahko pomanjkanje sončne svetlobe resnično naredi bolne?

Sončna svetloba je nepogrešljiva za zdravje in dobro počutje človeka. Čeprav se njen pomen pogosto zmanjša zgolj na sintezo vitamina D, ima sončna svetloba pomembno vlogo pri delovanju telesnih sistemov, hormonskem ravnovesju in duševnem zdravju. Kaj se torej zgodi, ko sončne svetlobe primanjkuje?

Zlata leta 10. 01. 2025 04.23

Kako lahko starostniki izboljšate spanje?

Kakovostno spanje je ključno za dobro počutje in zdravje, vendar se z leti pogosto soočamo z izzivi, kot so nespečnost, pogostejše prebujanje ali nezmožnost hitrega vračanja v spanec. Starostniki so še posebej občutljivi na spremembe v spalnem ritmu, kar lahko vpliva na energijo, razpoloženje in splošno kakovost življenja. Dobra novica je, da lahko s preprostimi spremembami izboljšate spanje in poskrbite za boljšo regeneracijo telesa in duha.

Prebava 14. 12. 2024 04.18

Kaj je prehranska koma?

Ste po hrani velikokrat zaspani? Tako zelo zaspani, da komaj ohranjate odprte oči in bi šli najraje spat?

Duševno zdravje 09. 12. 2024 04.04

Vpliv zimske depresije na imunski sistem

Zimska depresija, znana tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD), je oblika depresije, ki se pojavlja v zimskih mesecih, ko je manj sončne svetlobe in se dnevi skrajšajo. Ta oblika duševne motnje ne vpliva le na razpoloženje in energijo, ampak ima tudi pomembne posledice za naše telo, zlasti za imunski sistem. Razumevanje teh povezav je ključno za ohranjanje zdravja v hladnejših mesecih.

Zdravje 20. 10. 2024 04.28

Lahko postanemo 'jutranji človek'?

Globoko v labirintu naše DNK naj bi majhna zbirka genov močno vplivala na to, ali smo jutranji ali večerni človek. Številni drugi vplivi oblikujejo tudi našo nagnjenost k jutranji ali večerni negi – hormoni, sončna svetloba, starost in celo to, kje na planetu živimo.

Prehrana 30. 09. 2024 04.21

10 vitaminov in mineralov, ki lahko pomagajo pri nespečnosti

Nespečnost se lahko pojavi zaradi psihičnih ali fizičnih dejavnikov. Sproža jo lahko denimo stres, določene duševne motnje ali stanja, tudi in predvsem pa določene bolezni, stanja in velikokrat tudi pomanjkanje vitaminov in mineralov.

Odnosi in spolnost 02. 07. 2024 04.15

Razlog, zakaj se spolni nagon poleti poveča

Temperatura ozračja ni edina, ki naraste s poletjem, poveča se tudi naš spolni nagon. A zakaj je temu tako?

Zdravje 30. 05. 2024 04.04

To lahko hormoni naredijo našemu telesu

Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Aktivno življenje 02. 04. 2024 08.50

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"

Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Duševno zdravje 05. 09. 2023 05.00

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih

Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Srčno žilne bolezni 30. 11. 2022 05.00

3 preprosti nasveti za zdravo srce

Skrbite za zdravje svojega srca z vadbo, da srce dela hitreje, ali uživate le zdravo hrano in z njo preprečujete nabiranje oblog na arterijah?

Duševno zdravje 05. 07. 2022 05.00

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Prehrana 21. 06. 2022 05.00

9 najboljših poletnih živil, ki vam lahko pomagajo shujšati

Raznolika prehrana je ključ do zdravega hujšanja, vsekakor pa obstajajo živila, ki so še posebej učinkovita pri odpravljanju odvečne maščobe in celo pomagajo pri zmanjševanju celulita!

Imunski sistem 12. 01. 2021 06.00

Kako lahko v tem času jemo bolj zdravo, hkrati pa okrepimo svoj imunski sistem?

Naslednja živila vam bodo pomagala, da se znebite simptomov, kot so kašelj, utrujenost in zaprtje.

Prehrana 05. 06. 2020 07.58

Ta živila pomagajo, da lažje zaspimo in bolje spimo

Kaj v našem telesu povzroči, da postanemo zaspani in nato zaspimo? Hormon melatonin. Proti uri, ko gremo po navadi spat, se začne proizvajati in ga je v telesu čedalje več. Ko se po navadi zbudimo, pa ga je v telesu vse manj. Pa ste vedeli, da proizvodnjo melatonina lahko spodbudimo tudi z določeno hrano?

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Bolezni 08. 04. 2020 09.10

5 bolezni, ki se lahko pojavijo, če ne spite dovolj

Spanje je ključnega pomena za vaše fizično zdravje. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno s krvnimi žilami in srcem. Pomanjkanje spanja lahko zato vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni in kapi.  

Prehrana 08. 04. 2020 08.34

Preprosti triki za bolj zdravo potico

Za veliko noč brez potice ne gre. A letos lahko poskusite nekoliko bolj zdravo potico, ki jo lahko pripravite na povsem preprost način. Dejstvo je, da je lahko orehova potica izjemno zdrava za nas, saj so orehi dober vir vitaminov in mineralov. A nekoliko bolj previdni moramo biti pri izbiri moke in sladil. Kako lahko pripravite bolj zdravo orehovo potico, nam je zaupala dieteičarka Marina Zakić.

Duševno zdravje 17. 10. 2019 08.01

Kako se znebiti jesenske anksioznosti?

Menjava letnih časov in posledično vremenskih razmer lahko znatno vpliva na posameznika in njegovo počutje. Ko se začne obdobje deževja in krajših dni, lahko mnogi občutijo posledice tudi na duševnem zdravju in splošnem počutju, kar se kaže v odražanju nervoze, žalosti in izgube volje do vsakdanjih aktivnosti.

Zdravje 26. 04. 2019 09.40

Pomembno novo odkritje, ki pomaga pri izgubi kilogramov

Čas, kdaj jeste, je ravno tako pomemben kot, kaj je na vašem krožniku, so odkrili raziskovalci Univerze Manchester. Pokazalo se je, da uživanje hrane pozno zvečer lahko vrže naše telo iz ravnovesja.

POPovi zdravniki 06. 11. 2012 18.56

Sončenje, solarij

Ponovno pozdravljeni. Večino odgovorov smo našle že v Vaših dosedanjih člankih. Vseeno pa imamo še eno ne povsem jasno vprašanje in to je, kako sončenje vpliva na naše telo? Ali vpliva poziti...

POPovi zdravniki 23. 02. 2012 23.28

ATIPIČEN IZGLED PINEALNE ŽLEZE V GLAVI

Pozdravljeni. Pred mesecem dni sem bila na MR slikanju glave, kjer je pokazalo atipičen izgled pinealne žleze. Zanima me, kakšno vlogo ima ta žleza v naši glavi. Lep pozdrav.

POPovi zdravniki 13. 09. 2011 05.55

NESPEČNOST

Pozdravljeni! Imam velike težave glede spanca. Le te so se pojavile pred približno 6 meseci in mi začenjajo povzročati velike težave. Problem je v tem da se vsako noč zbudim najmanj enkrat in da enost...

POPovi zdravniki 13. 04. 2011 13.34

Hipnoterapija

Lepo pozdravljeni! Nikoli nisem dobro spala, vendar zadnje čase (cca pol leta) so se moje težave še stopnjevale. Pogosto se zgodi (vsaj enkrat na teden), da celo noč sploh ne zaspim. Tudi če zaspim, s...

POPovi zdravniki 11. 01. 2010 11.36

Phipnoterapija

Spoštovani dr.Pajntar, Zdaj se že tri leta ubadam z nespečnostjo, obiskala sem tudi nevrofiziologa, bila sem napotena k psihologinji v UKC, ki me je učila tehnike sproščanja, obiskovala sem 10-krat s...

Zdravje 18. 05. 2018 06.35

Trik, s katerim lahko uravnate svoj krvni sladkor

Bi lahko vse svoje obroke pojedli do tretje ure popoldne? Študija je pokazala, da lahko na ta način uravnate svoj krvni sladkor, znižate pritisk, pospešite presnovo in zmanjšate željo po sladkem v večernih urah.

Zdravje 19. 03. 2018 07.52

Neprespana noč? 7 nasvetov, kako preživeti naslednji dan

Več kot 35 odstotkov odraslih ne spi priporočenih sedem do osem ur na dan. Pomanjkanje spanca privede do slabega počutja, slabše produktivnosti in pogostejših napak. Tu je nekaj trikov, kako si lahko pomagate, če se prejšnjo noč niste dobro naspali.

Zdravje 28. 07. 2017 12.42

Kaj bi bilo najbolj pametno pojesti pred spanjem?

Dobro vemo, po čem poseči, ko potrebujemo več energije. Kaj pa, ko se bliža konec dneva in bi morali telesu pustiti, da se počasi pripravi na počitek? Kaj bi si bilo najbolje privoščiti takrat? Hrana namreč lahko vpliva na kakvost spanca.

Zdravje 15. 05. 2017 08.10

Kaj bi bilo najbolje pojesti pred spanjem?

Dobro vemo, po čem poseči, ko potrebujemo več energije. Kaj pa, ko se bliža konec dneva in bi morali telesu pustiti, da se počasi pripravi na počitek? Kaj bi si bilo najbolje privoščiti takrat? Hrana namreč lahko vpliva na kakvost spanca.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859