Vizita.si

miŠic

Vitamini in minerali 30. 06. 2025 03.57

Hidracija: koliko vode, kdaj, katera hrana pomaga, kako je z elektroliti?

Hidracija in pitje veliko vode sta izjemno pomembna za zdravje, saj je človeško telo večinoma sestavljeno iz vode. Pomanjkanje vode lahko povzroči dehidracijo z znaki, kot so omotica in utrujenost. V vročem vremenu pa je ta tematika toliko bolj pomembna, zato si jo poglejmo podrobno.

Simptomi in bolezni 27. 06. 2025 03.53

Hernija diska: kaj pomeni, zakaj nastane in kako jo zdraviti

Hernija diska ali zdrs medvretenčne ploščice je stanje, pri katerem mehki notranji del diska izstopi skozi razpoko v zunanji plasti. Ta izboklina lahko pritisne na bližnje živce in povzroči bolečine, otrplost ali šibkost v roki ali nogi, odvisno od mesta, kjer se je hernija pojavila.

Bolezni 24. 06. 2025 10.05

Porod ni med 20 najbolj bolečimi stanji, pravijo britanski znanstveniki

Strokovnjaki britanske nacionalne zdravstvene službe so pripravili seznam najbolj bolečih stanj, ki jih človek lahko doživi. Na presenečenje mnogih, porod ni med njimi.

Aktivno življenje 20. 06. 2025 03.51

To vas bo prepričalo, da ne boste nikoli več pozabili na ogrevanje

Ogrevanje je ključni del vadbe, ki ga pogosto zanemarjamo. Predstavlja pomemben element priprave telesa na fizični napor in lahko bistveno izboljša učinkovitost ter zmanjša tveganje za poškodbe.

Bolezni 19. 06. 2025 03.58

Kaj je miastenija gravis?

Miastenija gravis je bolezen, ki povzroča oslabelost in hitro utrujenost mišic pod vašim hotenim nadzorom. Do tega pride zaradi motenj v komunikaciji med živci in mišicami.

Zdravje 18. 06. 2025 14.27

Iz 'pekla' v 'hladilnik'? Koliko škode naredi klima našemu telesu?

Klima je v poletnih mesecih dobrodošla, vendar njena pretirana uporaba prinaša številne nevarnosti. Predvsem pa nevarnost predstavljajo temperaturne razlike zunanjega okolja in notranjih ohlajenih prostorov.

Vitamini in minerali 18. 06. 2025 03.00

Tega si ne bi smeli dovoliti pozabiti na dopustu

Nikakor ni priporočljivo, da se na bodisi poletno potovanje, dopust ali pa na morje odpravite s tesnobo, kaj vse ste ali pa bi lahko pozabili. A ravno zato, da se izognemo tej tesnobi in kasnejšemu obžalovanju, je dobro, da se na potovanje ali dopust dobro pripravimo.

Zdravje 17. 06. 2025 03.13

Zdrava hidracija: Vodnik po priporočenih dnevnih količinah

Zagotavljanje ustrezne hidracije je ključnega pomena za zdravje in dobro počutje, vendar se potrebe po tekočini razlikujejo glede na starost in spol.

Aktivno življenje 14. 06. 2025 03.45

Zakaj lahko pride do bolečine pri raztezanju?

Bolečina pri raztezanju je lahko znak različnih težav. Strokovnjak razlaga, zakaj do njih prihaja, in poudarja pomen hidracije, uravnotežene prehrane ter v nekaterih primerih posveta z zdravnikom. Spoznajte dejavnike, ki vplivajo na krče in kako jih ublažiti.

Novice 11. 06. 2025 13.05

Evropska unija odobrila zdravilo za zdravljenje Duchennove mišične distrofije

Evropska unija je odobrila novo zdravilo Duvyzat za zdravljenje Duchennove mišične distrofije (DMD). Zdravilo, ki se jemlje oralno, je namenjeno bolnikom, starim 6 let in več, ki še lahko hodijo. Odobritev temelji na pozitivnih rezultatih kliničnih študij, ki kažejo na upočasnitev napredovanja bolezni. V Sloveniji bo zdravilo distribuiral Medis.

Prebava 11. 06. 2025 03.50

Po 40. letu se presnova upočasni – a malokdo ve, kaj to pomeni

S staranjem se naše telo ne spreminja le navzven – eden ključnih notranjih procesov, ki začne upadati že okoli 40. leta, je hitrost presnove.

Zdravje 10. 06. 2025 16.19

Zakaj vas vsako jutro boli hrbet? 5 razlogov, ki jih ignorirate

Se zbudite z občutkom togosti, bolečine ali neprijetnega zategovanja v spodnjem delu hrbta? Če se to ponavlja vsak dan, niste sami – jutranje bolečine v hrbtu so pogost pojav, ki pa se pogosto spregleda ali napačno razume.

Zdravje 10. 06. 2025 09.41

Ta napaka v vročini lahko povzroča glavobole – in večina jo dela vsak dan

Poletje naj bi bilo sinonim za sprostitev, sonce in dobro počutje. A mnogim se med poletnimi meseci pogosteje pojavljajo glavoboli – včasih kot tiho pikanje, drugič kot utripajoča bolečina, ki ruši vsakodnevno delovanje.

Prehrana 09. 06. 2025 03.07

Sardine – najbolj podcenjeno živilo za vaše zdravje

Sardine so morda podcenjene, a izjemno koristne za naše zdravje! Bogate z beljakovinami, kalcijem, vitaminom D, železom in omega-3 maščobnimi kislinami, sardine podpirajo zdravje kosti, srca in možganov. Z nizko vsebnostjo živega srebra so odlična izbira za vse, ki želijo uživati v okusnem in zdravem obroku.

Zdravje 08. 06. 2025 03.04

Zgolj deset minut na dan vam prinaša številne koristi

Redno raztezanje prinaša številne zdravstvene koristi, vključno z izboljšano gibljivostjo, zmanjšanim tveganjem za poškodbe in boljšim spancem. Raztezanje spodbuja boljšo cirkulacijo in lahko celo olajša bolečine. Že 10 minut dnevno je dovolj za pozitivne učinke na vaše telo.

Zdrav Lajf 07. 06. 2025 03.33

Kaj se zgodi s telesom, če ves dan sediš?

Moderna doba, polna napredne tehnologije, je super; ni treba delati na polju, da bi ostali siti, niti ni treba pol ure hoditi po vodo, da bi se odžejali. Niti za užitek niti za resno delo se sploh ni treba premakniti več kot nekaj korakov.

Zdravje 05. 06. 2025 03.56

Najpogostejša napaka v vročini, ki vas lahko stane zdravja – in kako se ji izogniti

Poletje prinaša številne radosti, a z njim tudi povečano tveganje za dehidracijo – stanje, ki lahko resno ogrozi zdravje, še posebej pri otrocih, starejših in ljudeh z določenimi boleznimi.

Prehrana 03. 06. 2025 03.59

Kuskus: 5 razlogov, zakaj bi ga morali jesti vsak teden

Kuskus je priljubljena sestavina sredozemske prehrane, saj je preprost za pripravo in ima nežen, oreškast okus. Odlično se poda k različnim jedem po vsem svetu in ima številne zdravstvene koristi, zaradi česar je dobra izbira za redno uživanje.

Zdravje 03. 06. 2025 03.56

Majhni koraki v smeri alternative in zdravja: hoja, kolo, vlak ali deljenje prevoza

V svetu, kjer avtomobili še vedno prevladujejo v vsakodnevnem prevozu, pozabljamo, da imajo naše vsakodnevne izbire velik vpliv – tako na zdravje kot tudi na okolje. Hoja, kolesarjenje, vlak ali deljenje prevoza niso le bolj trajnostne možnosti, temveč dokazano izboljšujejo telesno in duševno počutje. Majhne spremembe pri načinu prevoza lahko vodijo do dolgoročnih koristi, ki jih ne občutimo le sami, temveč tudi naše okolje.

Vitamini in minerali 02. 06. 2025 15.37

Kaj se zgodi, ko je raven kalcija v krvni prenizka?

Hipokalciemija, stanje prenizke ravni kalcija v krvi, ima različne vzroke in se kaže z različnimi simptomi, od blagih mišičnih krčev do hudih nevroloških težav.

Zdravje 02. 06. 2025 03.56

10 majhnih korakov za naše zdravje, s katerimi bomo ohranili tudi zdrav planet

Skrb za zdravje in skrb za planet pogosto dojemamo kot dve ločeni področji, a v resnici hodita z roko v roki. Naše vsakodnevne izbire vplivajo ne le na naše telo, ampak tudi na okolje, v katerem živimo. Od tega, kako se gibamo, kaj jemo, kako ravnamo z odpadki in kako razmišljamo o porabi energije, je odvisna kakovost našega življenja – danes in jutri. Dobra novica? Ni treba začeti z velikimi spremembami. Tudi majhni koraki štejejo.

Aktivno življenje 01. 06. 2025 03.36

Brez energije in pogosti glavoboli? Morda potrebujete več gibanja!

Pomanjkanje gibanja se kaže na različne načine, med njimi glavoboli in utrujenost. Če telo ne dobi dovolj gibanja, začne pošiljati signale. Redna vadba pa prinaša številne koristi. Preberite, kako lahko gibanje izboljša vaše zdravje in dobro počutje ter zmanjša tveganje za glavobole.

Zlata leta 28. 05. 2025 03.55

Ženska z redko 'supermočjo' zavohala moževo bolezen, še preden se je pojavila

Ženska s posebnim vohom je 12 let pred diagnozo zavohala Parkinsonovo bolezen pri svojem možu. Zdaj sodeluje z znanstveniki pri razvoju testa za zgodnje odkrivanje te bolezni. Odkritje temelji na analizi kožnega olja (sebuma), kar bi lahko omogočilo boljšo oskrbo in več časa za bolnike.

Zlata leta 23. 05. 2025 03.17

Top 5 vadb za ljudi nad 60: varno, učinkovito, spodbudno

Redna telesna aktivnost je eden najbolj učinkovitih načinov za ohranjanje zdravja v poznejših letih. Po 60. letu je gibanje ključno za ohranjanje mišične mase, ravnotežja, gibljivosti in srčno-žilnega zdravja.

Novice 20. 05. 2025 03.59

Kaj se zgodi, če pozabljamo na najbolj osnovno potrebo našega telesa?

V današnjem hitrem tempu življenje pogosto pozabimo na eno najbolj osnovnih potreb našega telesa – hidracijo. Ko govorimo o zadostni količini tekočine, večina pomisli na kozarec vode. A resnica je, da samo voda pogosto ni dovolj.

Prehrana 19. 05. 2025 15.32

Šparglji: zakaj je ta pomladna zelenjava naravni ščit za zdravje

Šparglji (Asparagus officinalis) so več kot le priljubljena spomladanska poslastica – so prava zakladnica hranil in zaščitnih snovi, ki blagodejno vplivajo na številne telesne funkcije.

Imunski sistem 19. 05. 2025 08.57

Skrivno orožje proti boleznim? Navdušuje celo strokovnjake

Ingverjevi shoti so postali priljubljeni zaradi svojih potencialnih zdravstvenih koristi. Raziskali smo prednosti ingverja, denimo, dober je za zmanjševanje vnetij, izboljšanje prebave, krepitev imunskega sistema in celo pomoč pri hujšanju. Naleteli pa smo tudi na morebitne stranske učinke.

Zlata leta 17. 05. 2025 03.24

Zakaj starejši težje vzdržujejo mišično maso (in kako jo obdržati kljub letom)

S staranjem telo prehaja skozi številne biološke spremembe, med katerimi je ena najopaznejših izguba mišične mase. Gre za proces, imenovan sarkopenija, ki se začne že po 30. letu, postopoma napreduje in se po 60. letu še pospeši.

Bolezni 16. 05. 2025 03.24

Sladkorna bolezen tipa 2: kako se ji približujemo nevede (in kako se obrniti stran)

Sladkorna bolezen tipa 2 se pogosto prikrade tiho, brez očitnih znakov, dokler ni že v napredovani fazi. Mnogi posamezniki desetletja živijo v stanju prediabetesa, ne da bi vedeli, da je njihovo telo v stanju kroničnega neravnovesja.

Zdravje 15. 05. 2025 03.24

Spomladanske bolečine v mišicah: kdaj je šibkost signal za resno bolezen?

S prihodom pomladi se mnogi odločimo za več gibanja – daljši sprehodi, delo na vrtu, začetek rekreativnih športov. Zato ni nenavadno, če začutimo bolečine v mišicah ali občasno šibkost.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996