Vizita.si

mišična utrujenost

Bolezni 24. 03. 2025 03.34

10 bolezni, ki lahko posnemajo simptome tesnobe

Lahko določene bolezni posnemajo simptome tesnobe? Bolje rečeno, lahko določene bolezni povzročijo simptome tesnobe in slednja ni primarno stanje?

Prebava 19. 03. 2025 03.04

7 znakov, da se vaš metabolizem upočasnjuje

Zakaj se metabolizem upočasnjuje? Več dejavnikov, vključno z genetiko, zdravstvenim stanjem in življenjskim slogom, določa hitrost vašega metabolizma.

Bolezni 17. 03. 2025 04.33

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom

Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 09. 03. 2025 04.07

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati

Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Bolezni od A do Ž 21. 02. 2025 04.50

Kaj je sarkopenija?

Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Simptomi in bolezni 28. 11. 2024 04.45

Krvne bolezni, katerih simptome morate poznati

Krvne ali hematološke bolezni lahko povzročijo različne simptome, med najpogostejšimi pa so anemija, utrujenost, šibkost, težko dihanje, pogoste okužbe in pogoste podplutbe. Kaj še moramo vedeti o krvnih boleznih, katere poznamo in kako so razdeljeni simptomi?

Rakave bolezni 25. 11. 2024 04.50

Najpogostejši simptomi raka na požiralniku

Rak požiralnika naj bi bil razmeroma redek v primerjavi z drugimi vrstami raka, vendar je dobro, da znamo prepoznati nekatere simptome. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana rak na požiralniku predstavlja manj kot en odstotek novo odkritih bolnikov z rakom.

Simptomi in bolezni 13. 11. 2024 03.31

To so lahko vzroki za bolečino v križu

Vzrokov za ostre bolečine v križu je veliko – od mišičnih krčev do zloma. Predstavljamo najpogostejše.

Bolezni 15. 08. 2024 04.40

Pravočasno prepoznajte sindrom kronične utrujenosti

Sindrom kronične utrujenosti je kompleksna in pogosto zagonetna bolezen, ki prizadene na milijone ljudi po vsem svetu. Kljub temu, da je sindrom kronične utrujenosti razmeroma pogost, ostajajo številna vprašanja o njegovih vzrokih, simptomih in zdravljenju.

Simptomi in bolezni 15. 07. 2024 04.21

Za to boleznijo naj bi zbolela vsaka peta ženska

Zagotovo ste že slišali za marsikatero bolezen ščitnice, malo manj poznan pa je Hashimotov tiroiditis. Kaj je omenjena bolezen, kako prepoznamo znake in na kaj moramo biti pozorni, si lahko preberete v nadaljevanju.

Zlata leta 31. 05. 2024 04.47

Kako prepoznati artritis?

V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Simptomi in bolezni 05. 05. 2024 04.24

Kaj se zgodi, ko pride do pomanjkanja kalija?

Kalij je esencialni mineral, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega telesa. Igra pomembno vlogo pri številnih fizioloških procesih, vključno z uravnavanjem krvnega tlaka, delovanjem srca in mišic ter ravnotežjem elektrolitov. Pomanjkanje kalija, imenovano hipokalemija, lahko povzroči različne zdravstvene težave.

Simptomi in bolezni 24. 04. 2024 04.22

7 znakov, da vam primanjkuje selena

Bleda koža in lomljivi nohti, možganska megla in utrujenost niso le znaki starosti, ampak so lahko pokazatelji, s katerim vam vaše telo skuša povedati, da vam primanjkuje selena.

Vitamini in minerali 22. 04. 2024 04.28

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami

Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Vitamini in minerali 15. 01. 2024 04.36

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?

Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

Imunski sistem 06. 12. 2023 05.00

Katere avtoimunske bolezni poznamo?

Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Zdravje 03. 11. 2023 05.00

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!

Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Simptomi in bolezni 24. 10. 2023 05.00

Revmatična polimialgija – odpravite bolečine s fizioterapijo!

Kaj se zgodi, ko bolečina in togost prevzameta nadzor nad vašim telesom? Kaj storiti, ko se vsakdanja opravila, kot je dvig roke ali hoja po stopnicah, spremenijo v izziv? To so le nekatera vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se soočajo z revmatično polimialgijo.

Aktivno življenje 18. 08. 2023 05.00

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo

Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2023 05.00

Kaj morate vedeti o 'muskelfibru' in kdaj k zdravniku?

Fenomen, ki je med ljudmi poznan kot muskelfiber, med strokovnjaki pa kot 'zakasnela reakcija bolečine v mišicah', je poznan vsakemu, ki je kdaj intenzivneje treniral ali pa, povedano po domače, pretiraval z vadbo.

Bolezni 11. 02. 2023 05.00

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno

Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

Simptomi in bolezni 16. 01. 2023 05.00

Poznate Gaucherjevo bolezen?

Gaucherjeva bolezen (GD) je lizosomska bolezen kopičenja, ki zajema tri glavne oblike (tip 1, 2 in 3) ter manj značilno obliko, ki se pojavi v plodovem razvoju.

Prehrana 11. 01. 2023 05.00

Zakaj nekateri pogosteje doživljajo lakoto?

Naše telo je odvisno od hrane, da zadovolji svoje energetske potrebe, zato je povsem normalno, da nekaj ur po jedi začutimo lakoto. Če pa vaš želodec nenehno zahteva več, včasih tudi celo takoj po obroku, je morda kaj narobe z vašim zdravjem.

Vitamini in minerali 29. 10. 2022 05.00

5 znakov, ki kažejo, da vam primanjkuje kalija

Če ste med tistimi, ki uživajo veliko vnaprej pripravljenih živil in hitro pripravljene hrane, ste tudi med tistimi, ki imajo veliko verjetnost za pomanjkanje kalija.

Bolezni 22. 09. 2022 05.00

Najpogostejše bolezni ščitnice

Ščitnica je majhna žleza, ki spominja na metuljasto obliko in se nahaja na vratu pod sapnikom. In čeprav je ne vidimo ali ne zatipamo, to še ne pomeni, da nima pomembne funkcije v našem telesu. Njena naloga je, da tvori ščitnične hormone, ki skrbijo za normalno delovanje našega telesa, zato brez nje ne moremo živeti.

Psiha 13. 06. 2022 05.00

Kakšna je razlika med tesnobo in paniko?

V pogovorih z vrstniki verjetno pogosto zaslediš izraza panika in tesnoba, ki sta si med seboj dokaj podobna, a še vedno različna. Prav zaradi podobnosti skupnih lastnosti ju marsikdo zamenjuje, zato ju tokrat predstavljamo malce bolj poglobljeno.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Duševno zdravje 11. 12. 2020 05.10

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru

Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

Psiha 22. 10. 2020 05.30

Kaj je anoreksija nervoza?

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilna obsesija s telesno težo in zaužito hrano. Zaradi velikega strahu pred pridobivanjem teže si oseba zavestno omeji uživanje zadostnih količin hrane in postane čezmerno aktivna. Pri hujšanju si lahko pomaga tudi z odvajali in diuretiki.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859