mislil

Tragična zgodba: 35-letnik umrl zaradi pankreatitisa, potem ko je mislil, da ima zastrupitev s hrano
Primer 35-letnega očeta, ki je umrl zaradi akutnega pankreatitisa, opozarja na pomembnost prepoznavanja in takojšnjega zdravljenja te resne bolezni. Čeprav je sprva mislil, da so bolečine posledica zastrupitve s hrano, se je njegovo stanje hitro poslabšalo. Zdravniki opozarjajo na različne vzroke za pankreatitis in poudarjajo, da pravočasna diagnoza in zdravljenje lahko povečata možnosti za preživetje. Zgodba je opomin, naj ne zanemarjamo nenavadnih simptomov.

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati
V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?
Rak trebušne slinavke še vedno velja za enega najbolj smrtonosnih rakov, saj samo 20 odstotkov ljudi, ki zboli za tem rakom, preživi leto dni po diagnozi. Samo 7 odstotkov pa jih preživi pet let po diagnozi. Vzrok za to je predvsem v tem, da ga je težko odkriti in ga danes odkrivamo pozno, ko je že metastaziral.

Ogroziti prijateljstvo zaradi simpatije ali ne?
Ljubiti prijatelja je zapletena situacija. Na eni strani je globoka povezanost, ki jo že imata, kar vam daje občutek, da bi lahko vajino prijateljstvo postalo nekaj več. Po drugi strani pa obstaja tveganje, da bi izpoved ljubezni preveč spremenila vajin odnos in ogrozila prijateljstvo, ki ti je zelo dragoceno. Vprašanje, ali narediti korak naprej ali obdržati prijateljstvo takšno, kot je, je težko – in prav je, da se mu posvetiš z nekaj premisleka.

Ali potenje, ko ste bolni, pomeni, da vam gre na bolje?
Se tudi vi sprašujete, ali potenje ob prehladu in podobnih sezonskih boleznih, pomeni, da vam gre na bolje?

Učinki kofeina na najstniško telo
Kofein je najbolj priljubljeno poživilo na svetu. Veliko najstnikov ga redno zaužije v obliki kave, energijskih pijač, čajev ali celo čokolade. Čeprav morda misliš, da ti pomaga preživeti naporne šolske dneve, kofein na tvoje telo vpliva drugače, kot bi si morda mislil.

Mislil je, da gre za srčni infarkt, a krive so bile gosenice
Jamie Dornan in njegov prijatelj Gordon Smart sta bila na potovanju po Portugalski, ko so jima strah v kosti nagnali simptomi srčnega infarkta.

Med zdravljenjem levkemije je vsak dan plesala 15 minut – in to ji je rešilo življenje
Tia Stokes je postala spletna senzacija zaradi svojega plesa med zdravljenjem raka. Vsak dan je, ne glede na to, kako slabo se je počutila, med kemoterapijo plesala. Povedala je, da je ljudem želela pokazati, da je še vedno živa.

'Včasih mi uide izpod nadzora'
Ryan Reynolds je odkrito spregovoril o svojem duševnem zdravju in razkril, da lahko njegova psiha včasih uide izpod kontrole.

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Lahko uriniraš s tamponom?
To vprašanje si je skoraj zagotovo postavila že vsaka, čeprav tega ne bomo priznale na glas, kajne? Tukaj ne obstajajo nerodna vprašanja, še manj pa nerodni odgovori. Kako je torej – lahko uriniraš s tamponom ali ne?

Revma: Kako si lahko pomagamo sami?
Togost telesa, oteženo gibanje, otekli, pordeli in boleči sklepi, vse to povzroča revma. Poznamo več sto oblik revmatskih obolenj, prizadenejo pa lahko ljudi vseh starosti, tako moške kot ženske. Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije. Na srečo si lahko pri lajšanju težav pomagamo tudi sami.

Odpravite bolečine prej in za vedno!
So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Kaj doživljajo ljudje na meji med življenjem in smrtjo?
Nova študija o obsmrtnih izkušnjah je vključevala 567 moških in žensk, ki se jim je med hospitalizacijo v Združenih državah in Združenem kraljestvu ustavilo srce.

Izgovori, ki ti v šoli ne bodo koristili
Vsi smo svoj čas mislili, da so dobri, vendar dejansko niso.

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?
V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Tudi vi jemljete stvari osebno?
Stvari, ki jih delajo in govorijo drugi, bolj malo povedo o nas. Ne glede na to, kaj se zgodi. Vsaj ne na način, kot si predstavljamo in kot radi predvidevamo. Ena najbolj fascinantnih stvari pri ljudeh je, da če v isto sobo postavite deset posameznikov, ob istem času in v isto situacijo in jih prosite, da opišejo, kaj se je zgodilo, boste dobili deset različnih zgodb. Nihče ne laže in nihče si nujno ne izmišljuje. Vsaka oseba je pozorna na različne stvari in ustvarja različne pomene na podlagi lastnih interesov, filtrov in vsebin, ki jih nosi znotraj sebe.

Manekenka o staranju: 'Verjamem, da z leti postajamo lepši'
Paulina Porizkova se je postavila zase, potem ko je moški na družbenem omrežju komentiral njeno fotografijo in ji napisal, da je 'prestara, da bi pozirala v bikiniju.

Nasilje v odnosu niso vedno modrice
Zakaj je tako zelo pomembno, da se o nasilju v odnosih več govori? Zato, ker so nekatere oblike nasilnega vedenja tako zelo prikrite, da se veliko časa morda sploh ne zavedamo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Preveri, kateri so ključni alarmi, da odnos ni zdrav in da ga je bolje zaključiti. In ne pozabi – nikoli ne čakaj, da bolje.

Duševne motnje ne bi smele biti predmet norčevanja
Si tudi ti že opazil, da se v pogovorih nekateri vse prevečkrat norčujejo iz duševnih motenj?

Kako je imeti najboljšega prijatelja?
Nekateri pravijo, da so prijateljstva med fanti in dekleti nemogoča, spet drugi pa menijo, da so tovrstna prijateljstva nekaj najlepšega na svetu. Nekaj stvari pa je zagotovo značilnih za tovrstna razmerja.

Zdrav in toksičen sram – kakšna je razlika?
Sram je čustvo, ki nam govori o stanju neprimernosti, razvrednotenosti, nevrednosti, nepovezanosti z drugimi. Sproži nam ga lahko neka oseba, okoliščina ali pa osebni neuspeh, neizpolnjevanje lastnih standardov in pričakovanj. Zaradi sramu se počutimo, da smo napačni, slabi, izključeni, kar nas motivira k umiku. Bolj kot nam je pomembno, kaj si o nas mislijo drugi, pogosteje in bolj intenzivno izkušamo sram, zato ga včasih imenujemo tudi moralno ali družbeno čustvo.

Obstaja trik, s katerim boste hitreje preboleli nekdanjo ljubezen
Vsak razhod je boleč, še posebej, če si še vedno noro zaljubljen/-a v človeka, s katerim sta se razšla. Dejstvo je, da ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da prebolimo svojo nekdanjo ljubezen, vseeno pa obstaja psihološki trik, ki ti bo morda pomagal, da pogledaš na situacijo z drugega zornega kota.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače
Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Branje mimike pod zaščitno masko
Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Ko strah ohromi in prepreči uspeh, ljubezen in srečo
Če besedi preizkušnja odvzamemo prve tri črke, dobimo besedo izkušnja. In prav to je tisto, kar bi morali iz težjih življenjskih izzivov vzeti – samo in le izkušnje, iz njih rasti ter postajati modrejši. A pogosto se zgodi, da nas zlasti negativne odnosne izkušnje zagrenijo, oropajo poguma in vztrajnosti ter v težjih primerih spravijo tudi na kolena.

Matej Pečovnik: Prav ta bulica mi je verjetno rešila življenje!
Hodgkinov limfom je rak limfatičnega sistema. Pri njem se maligno spremenjeni limfociti in pridružene reaktivne celice nenadzorovano kopičijo v bezgavkah. V zdravem organizmu se namreč vse celice nadzorovano delijo, v primeru rakave spremembe pa postane razmnoževanje malignih celic nenadzorovano.

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo
Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.