Vizita.si

mislili

Prehrana 28. 03. 2025 14.45

Kaj se zgodi s telesom že po petih dneh uživanja hitre hrane?

Študija je pokazala, da se učinki slabe prehrane poznajo že po petih dneh.

Duševno zdravje otrok 26. 03. 2025 03.23

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?

Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

Bolezni 26. 03. 2025 03.12

10 vrst bolečine, ki so lahko povezane s čustvi

Psihosomatske bolezni so tiste, ki vključujejo tako um kot telo. To pomeni, da je bolezen posledica nakopičenih čustvenih napetosti, strahov in se izraža s telesnimi simptomi, kot je bolečina. Tu je seznam vrst bolečine, pri kateri je pogosto vzrok stres.

Žensko zdravje 23. 03. 2025 04.28

Zaradi želodčnih težav je obiskala zdravnika, neškodljiv simptom pa je razkril težko diagnozo

Ženska je obiskala zdravnika zaradi razdraženega želodca. A želodec je bil drugotnega pomena.

Zdravje 19. 03. 2025 02.40

Tega se boste prej ali slej nalezli

Mikrobi niso edine stvari, za katere morate skrbeti, da jih boste 'ujeli'. Ste že kdaj opazili, da imajo ženske, ki se družijo, enak ciklus? Da so prijateljice mnogokrat noseče? Predstavljamo vam še nekaj stvari, ki znajo biti 'nalezljive'.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zdrav Lajf 28. 02. 2025 04.20

5 mitov o astmi

Astma je ena od bolezni, o katerih se velikokrat govori in diskutira, sem pa seveda posledično sodijo tudi določene neresnice. Poglejmo si nekaj najpogostejših mitov.

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Puberteta 17. 02. 2025 04.45

Nimaš samozavesti? To ti lahko pomaga

Najdeš pri sebi samo napake in imaš nizko samozavest? Skoraj vsi navadno prej najdemo svoje pomanjkljivosti kot prednosti, prve pa se nam zdijo običajno tudi pomembnejše, kot v resnici so.

Zdravje 08. 02. 2025 04.01

Tudi vas 'zdelajo' vremenske spremembe? To so simptomi meteoropatije

Če ste mislili, da ste zgolj 'občutljivi' na vremenske spremembe, ali da so simptomi le-teh rezervirani zgolj za starejšo populacijo, razmislite še enkrat. Meteoropatija je bolezen.

Duševno zdravje 31. 01. 2025 04.03

Kaj pomeni nevrotipičnost in kaj je nevrodirevziteta?

Nevrotipičnost je opis, ki se nanaša na nekoga, katerega možganske funkcije, vedenje in procesiranje informacij veljajo za standardne ali tipične. Ljudje, ki so nevrotipični, se morda niti ne zavedajo, da so, če o tem še nikoli niso govorili.

Prebava 15. 01. 2025 04.33

Zakaj in kako bakterije v črevesju odločajo o našem razpoloženju?

V zadnjem desetletju so znanstveniki odkrili osupljivo povezavo med zdravjem črevesja in duševnim zdravjem, ki presega zgolj prebavne funkcije. Črevesje, pogosto imenovano 'drugi možgani', vsebuje milijarde bakterij, ki vplivajo na naše razpoloženje, čustva in vedenje.

Zlata leta 11. 12. 2024 04.24

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Bi lahko menopavza pojasnila, zakaj je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Simptomi in bolezni 02. 12. 2024 04.30

To so razlogi za krvavo drisko

Vsako nepojasnjeno krvavitev iz črevesja je treba pregledati!

Simptomi in bolezni 21. 10. 2024 04.57

Tako nevaren je lahko sladkor

Ko je govora o sladkorju, večina ljudi pomisli na čokolade, sladke prigrizke, tortice in vse druge izvrstne slaščice. V teh je res ogromno sladkorja, a najdemo ga – predvsem dodanega – tudi v vseh drugih živilih, za katera si tega morda sploh ne bi mislili.

Duševno zdravje 12. 08. 2024 04.39

'Slišite' svoj telefon tudi, ko ne zvoni? To je lahko slab znak

Se vam je zdelo, da ste slišali, da vas nekdo kliče po telefonu, ali pa ste slišali zvok svojega telefona, ki ga odda, ko prejmete sporočilo? Klica ali sporočila pa ni bilo? V današnji dobi se to dogaja pogosteje, kot bi si mislili.

Simptomi in bolezni 16. 07. 2024 04.22

Tega o demenci še ne veste

Vsi vemo, da je najpogostejši simptom demence težave s spominom, kaj pa ostali? Kako pri svojcu, ljubljenemu človeku pravočasno prepoznati simptome in dovolj hitro ukrepati?

Dieta 13. 07. 2024 04.15

'Zdrava' živila, ki imajo mnogo več sladkorja, kot si mislite

Velikokrat se določena živila v družbi dojemajo kot zdrava, četudi niso. Kljub lepi embalaži in lepo zapakirani vsebini je zelo pomembno, da znamo brati drobni tisk, predvsem pa se zavedamo, da določena živila, četudi se oglašujejo in dojemajo kot zdrava, le-to niso.

Psiha 03. 07. 2024 04.24

Tudi fantje imajo svoje negotovosti, te so ene izmed njih

Oba spola sta včasih negotova glede svojega videza in svoje privlačnosti. A če priznamo ali ne, na fante pri tem velikokrat pozabljamo. Da, tudi oni imajo svoje negotovosti in čas je, da o tem spregovorimo.

Zdravje 11. 06. 2024 04.14

Se prehitro starate?

Želeli ali ne, določene navade vplivajo na nas mnogo bolj, kot si upamo priznati, na žalost velikokrat tudi negativno. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj znakov, ki kažejo, da se vaše telo stara hitreje, kot bi se 'moralo'.

Bolezni živčevja in možganov 31. 05. 2024 04.45

Prvi znaki kapi, ki jih morajo poznati tudi mladi

Čeprav se tveganje za kap povečuje s staranjem, pa lahko do kapi pride pri katerikoli starosti, celo v otroštvu. Kljub vsemu se po podatkih Ameriškega združenja za kap tveganje za kap poveča za skoraj dvakrat vsakih 10 let po 55. letu starosti. Ne glede na starost, pa je dobro poznati prve zake kapi.

Zdravje 30. 05. 2024 04.04

Lahko tetovaže povečajo tveganje za redko vrsto raka?

Študija, predstavljena lani na letnem srečanju Ameriškega združenja za raziskave raka, je odkrila potencialno povezavo med več velikimi tetovažami in tveganjem za nastanek krvnega raka. Tveganje je bilo še posebej veliko pri ljudeh, ki so se tetovirali v mladosti.

Osebna rast 28. 05. 2024 04.51

Kako postavljati meje brez občutka krivde?

Postavljanje razmejitev v odnosih ni lahko, saj vsaka meja zahteva tudi večjo ali manjšo zavrnitev druge osebe. A če želimo ohraniti svoje življenje v ravnovesju, se moramo naučiti reči ne, ne glede na to, ali gre za partnerja, družino, nadrejenega, sodelavce ali prijatelje. Če morda spadate med tiste, ki jim vsakršna zavrnitev drugega dela velike težave, tokrat izpostavljamo veliko bolj prijazne in subtilne načine, s katerimi poskrbimo zase brez občutka krivde.

Odnosi in spolnost 24. 05. 2024 04.30

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi

Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Novice 05. 05. 2024 04.58

'Neuporaben organ', ki bi se lahko dejansko boril proti raku

Za našo prsnico se nahaja majhna maščobna žleza, za katero strokovnjaki pogosto pravijo, da je v odrasli dobi popolnoma neuporabna. Pa je res?

Življenjske zgodbe 20. 02. 2024 04.07

Tik pred upepelitvijo je znova odprla oči

V Indiji je ženska, za katero so mislili, da je mrtva, "oživela" le nekaj trenutkov pred lastno upepelitvijo.

Življenjske zgodbe 26. 01. 2024 04.02

Mislil je, da gre za srčni infarkt, a krive so bile gosenice

Jamie Dornan in njegov prijatelj Gordon Smart sta bila na potovanju po Portugalski, ko so jima strah v kosti nagnali simptomi srčnega infarkta.

Tuje 08. 12. 2023 05.00

Med zdravljenjem levkemije je vsak dan plesala 15 minut – in to ji je rešilo življenje

Tia Stokes je postala spletna senzacija zaradi svojega plesa med zdravljenjem raka. Vsak dan je, ne glede na to, kako slabo se je počutila, med kemoterapijo plesala. Povedala je, da je ljudem želela pokazati, da je še vedno živa.

Življenjske zgodbe 26. 10. 2023 05.00

'Čudež je, da sem sploh živa'

"Moram vam povedati, da se trenutno ne počutim dobro, a se ne morem pritoževati, ker sem vsaj živa," je med nastopom povedala pevka in se spomnila dni, ki jih je preživela v bolnišnici zaradi bakterijske okužbe.

Bolezni 24. 07. 2023 05.00

Otekanje, ki je lahko zelo nevarno

Številne bolezni so vsem poznane in znane. Obstajajo pa bolezni in motnje, ki so tako zelo redke, da se jih težko odkrije. A vseeno obstajajo in o njih je pomembno govoriti, predvsem pa tudi pisati. Hereditarni angioedem je motnja, za katero so značilne ponavljajoče se epizode hudega otekanja (angioedema). Najpogostejši deli telesa, kjer se razvijejo otekline, so okončine, obraz, črevesni trakt in dihalne poti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859