Vizita.si

mladi odrasli

Duševno zdravje otrok 31. 03. 2025 03.35

Zakaj smo priča naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi?

V zadnjih desetletjih smo priča izrazitemu porastu primerov anksioznosti in depresije med mladimi, kar predstavlja resen izziv za zdravje na globalni ravni. Mnogi strokovnjaki opozarjajo na različne dejavnike, ki prispevajo k temu trendu, vključno s spremembami v družbeni dinamiki, tehnologiji, izobraževalnem sistemu in celo zdravstvenem sistemu.

Rakave bolezni 28. 03. 2025 03.39

Zakaj smo priča porastu raka črevesa med mladimi?

Rak črevesa je ena izmed najpogostejših vrst raka na svetu, vendar smo v zadnjih desetletjih priča zaskrbljujočemu porastu primerov med mladimi odraslimi, zlasti med tistimi, mlajšimi od 50 let. Razlogi za ta trend so kompleksni in vključujejo kombinacijo genetskih, okoljskih in življenjskih dejavnikov.

Duševno zdravje otrok 25. 03. 2025 03.17

Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?

Vas zanima, kako pogosta je izgorelost nadarjenih otrok, kako je videti, kakšni so njeni učinki in kako jo preprečiti?

Droge & alkohol 26. 02. 2025 04.10

Tako droge vplivajo na možgane

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Droge & alkohol 20. 02. 2025 04.10

Kdaj postane pitje alkohola problematično?

Zasvojenost z alkoholom je zgolj ena od vrst odvisnosti, a je tudi ena od najhujših. Tako kot omamljanje z vsemi ostalimi substancami je tudi opijanje določen čas še 'zabavno', posebej, ko smo v družbi in na vrhuncu svoje socializacije, a ko enkrat nimamo več nadzora nad sabo, lahko postane odvisnost neobvladljiva.

Lajfstajl 15. 01. 2025 04.05

Od hobija do potencialne kariere

Vse prevečkrat se zgodi, da najstniki in mladi odrasli ne prepoznajo potenciala svojih hobijev, zaradi česar ostanejo zgolj zabava in način sprostitve, namesto da bi postali temelj za razvoj kariere.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Zdrav Lajf 07. 11. 2024 03.15

Zakaj je pomembno, da se že v mladosti začneš ukvarjati s športom?

Šport je več kot le fizična aktivnost. Za mlade posameznike predstavlja neprecenljivo izkušnjo, ki vpliva na celostno zdravje in razvoj. Začetek športne dejavnosti v mladosti prinaša številne koristi, ki vplivajo na telesno, čustveno in socialno dobrobit posameznika.

Zdravje 23. 07. 2024 04.58

Najboljši način za hitro in varno ohladitev

Poleti ljudje iščemo najrazličnejše načine, kako se ohladiti in zmanjšati tveganje za vročinski udar. Starejši odrasli, tisti z osnovnimi zdravstvenimi težavami in otroci so najbolj ogroženi. Otroci in starejši imajo namreč manj učinkovite telesne sisteme za odvajanje toplote stran od telesa.

Zlata leta 14. 06. 2024 07.54

Kaj, če vam nenadoma postane slabo in ne bo nikogar v bližini?

Življenje je sila nepredvidljivo, zato nikoli ne vemo, kdaj se bomo znašli na točki, ko bomo nujno potrebovali pomoč. Glede na to, da se nam v sodobnem vsakdanu vsem ves čas nekam mudi, v javnem zdravstvu pa je situacija vse prej kot rožnata, je na mestu tudi vprašanje, ali se bo v trenutku nemoči sploh našel kdo, na katerega se bomo lahko obrnili.

Bolezni 21. 04. 2024 04.12

5 različnih vrst alkoholikov

Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Psiha 19. 03. 2024 04.04

Življenjski nasveti za 20-letnike, ki si želijo čustvene zrelosti

Če bi mladost vedela, kar ve starost, starost pa bi zmogla, kar zmore mladost, bi lahko rekli, da je življenje idilično. A vemo, da temu ni tako.

Duševno zdravje 26. 02. 2024 04.00

Zakaj 'moramo' sanjati?

Zakaj naši možgani potrebujejo sanje? Raziskave kažejo, da sanje niso le stranski produkt spanja, ampak opravljajo pomembne funkcije za naše dobro počutje. Poglejmo, kaj so zapisali na greatergood.berkeley.edu.

Duševno zdravje 28. 08. 2023 05.00

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje

Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Psiha 16. 06. 2023 05.00

Komu lahko zaupaš svoje težave?

V najstništvu, pravzaprav v mladosti, ima mnogo ljudi takšne in drugačne izzive z duševnim zdravjem. V mladosti se soočamo z vprašanjem in željo po sprejetosti pri vrstnikih, nasprotnem ali istem spolu, sprašujemo se, če smo dovolj dobri, če delamo prav, kaj si sploh želimo ...

Zdrav Lajf 13. 06. 2023 05.00

5 ključnih veščin, ki jih moraš razviti za uspeh

Verjetno ti gredo starši na živce, ko te opozarjajo, kako pomembne so šola in ocene, sploh, če pomislimo, da nam danes družba kaže, da je pomembno vse prej kot to, kajne?

Puberteta 03. 02. 2023 05.00

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki

Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Lajfstajl 26. 01. 2023 05.00

Kaj starejši ljudje mislijo o generaciji Z? Zagotovo si že slišal te pripombe

Zgodovina se rada ponavlja – vsaka generacija ima, ko pride v zrela leta, pripombe o mlajši generaciji in mladih tega časa. Poglejmo si, kaj naj bi starejši ljudje mislili o današnji generaciji Z. Če ste pripadnik te generacije, potem ste takšne in drugačne pripombe zagotovo že slišali.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Lajfstajl 18. 11. 2022 05.00

Kaj moraš vedeti, če odhajaš v tujino?

Razmišljaš, da bi semester, mesec ali pa kaj manj preživel v tujini? Si želiš nabrati izkušenj, spoznati nove ljudi, predvsem pa spoznavati nove kulture? Oskar je v današnjem videu zajel vse, kar moraš vedeti, preden dejansko odkorakaš takšnim izkušnjam naproti. Poglej si svež video.

Prehrana 16. 10. 2022 05.00

Hrana, ki jo je dobro jesti v 20, 30, 40 letih ...

V najstniških letih potrebujemo več kalcija, da si izgradimo močne kosti, v 30 letih več energije, ker imamo številne obveznosti z družino in službo, v 40 se presnova upočasni in moramo znova prilagoditi prehrano. Preverite, kaj je dobro jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Zdravje 11. 10. 2022 05.00

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva

Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Psiha 20. 04. 2022 05.00

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo

Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Rakave bolezni 26. 10. 2021 12.27

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''

Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Psiha 25. 10. 2021 12.35

''Spolna vzgoja bi morala biti veliko več kot ura o zaščiti in spolno prenosljivih boleznih''

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Pogovarjali smo se z ekipo Jaz Intimi, ki jo sestavljajo Julia Hlede, Tjaša Kos in Katja Brečko in je prejela nagrado strokovne žirije v kategoriji "glasovanje strokovne žirije". Preverite, kaj so nam zaupale o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujejo mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Lajfstajl 11. 05. 2021 06.00

Poznaš vse prednosti študentskega dela?

V prejšnjem vlogu smo spregovorili o tem, kaj študentsko delo sploh je, razložili smo osnove in poudarili nekaj stvari, ki jih prinaša delo v mladih letih. Tokrat pa se je Oskar v pogovoru s svetovalko dotaknil še psihološke in socialne plati študentskega dela. Več o tem lahko izveš v spodnjem prispevku.

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Lajfstajl 10. 03. 2021 05.45

Kako lahko veš, ali si mu res všeč ali se zgolj 'zabava'?

Pravijo, da so dekleta zakomplicirana, a vsi vemo, da lahko tudi fantje pošiljajo zelo dvoumne signale. V nadaljevanju ti predstavljamo nekaj posrednih in neposrednih znakov, ki kažejo, da si mu zares všeč in da te nima zgolj 'za zabavo'.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859