Vizita.si

možganske poškodbe

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 03.42

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja

Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Bolezni 13. 03. 2025 04.06

5 vrst bolečine, ki jih ne smete ignorirati

Bolečina je naravni del človeškega telesa in lahko deluje kot opozorilni signal za morebitne težave. Vendar pa ni vsaka bolečina enaka, in mnoge vrste bolečin lahko nakazujejo na resne zdravstvene težave, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč. Bolečina je lahko povezana z različnimi boleznimi, od lažjih prehladov do življenjsko nevarnih stanj, kot so srčni infarkt, kap ali rak.

Bolezni 11. 03. 2025 04.54

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

S primernim življenjskim slogom lahko izjemno zmanjšamo tveganje, da bi v naših venah ali arterijah nastal krvni strdek. Če se zamaši arterija, lahko pride do možganske ali srčne kapi. Strdek v veni pa se lahko konča s pljučno embolijo. To so nevarna stanja, ki lahko povzročijo prezgodnjo smrt. Kako jih čimprej prepoznati, da lahko še pravočasno poiščemo zdravniško pomoč?

Bolezni 09. 03. 2025 04.07

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati

Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Bolezni 05. 02. 2025 04.08

Kaj se zgodi, če pride do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači?

Do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači pride, ko nekaj ustavi pretok krvi v hrbtenjači. Najpogostejši vzrok so krvni strdki, vendar jih lahko povzročijo tudi krvavitve (počene žile). Ta vrsta kapi povzroča drugačne simptome kot kap v možganih, vendar je enako resna. Takoj poiščite nujno pomoč, če menite, da imate simptome spinalne kapi.

Bolezni 03. 02. 2025 04.24

Kaj je hemiplegija?

Ste že slišali za hemiplegijo?

Zdravje 02. 02. 2025 04.25

To se zgodi, če zadržujemo kihanje

Telo sproži kihanje, ko v našem nosu zazna nekaj, česar ne bi smelo biti tam. To lahko vključuje bakterije, umazanijo, prah, plesen, cvetni prah ali dim. V nosu lahko začutimo žgečkljiv ali neprijeten občutek, kmalu zatem pa kihnemo. Kaj pa, če in ko kihanje skušamo preprečiti? Zakaj to ni pametno?

Infekcijske bolezni 26. 01. 2025 04.44

Izjemno nalezljiva okužba dihalnih poti

Oslovski kašelj je izjemno nalezljiva okužba dihalnih poti. Pri mnogih ljudeh ga zaznamujejo hudi napadi kašlja in drugi simptomi.

Zlata leta 11. 12. 2024 04.24

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Bi lahko menopavza pojasnila, zakaj je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Bolezni 04. 12. 2024 04.57

Prepoznajte glavne simptome genitalnega herpesa

Genitalni herpes je spolno prenosljiva okužba, ki se prenaša z vaginalnim, analnim in oralnim seksom. Simptomi lahko izginejo sami od sebe, vendar se lahko vrnejo.

Bolezni 29. 11. 2024 04.28

Kaj je fokalna distonija?

Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Zlata leta 27. 11. 2024 04.19

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade

Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

Srčno žilne bolezni 20. 11. 2024 04.41

V 30 sekundah preverite, v kakšnem stanju je vaš krvni obtok

Zaradi krvnega strdka, ki delno ali povsem zapre dotok krvi v naše arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Prav ti strdki so namreč skupni imenovalec treh najpogostejših srčno-žilnih vzrokov za smrt: infarkta, možganske kapi in venske tromboze.

Zlata leta 11. 11. 2024 03.38

10 simptomov vaskularne demence

Vaskularna demenca je splošen izraz, ki opisuje težave z razmišljanjem, načrtovanjem, presojo, spominom in drugimi miselnimi procesi, ki jih povzroči poškodba možganov zaradi motenega pretoka krvi v možgane.

Bolezni 02. 10. 2024 04.25

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco

Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

Zdravje 01. 10. 2024 05.00

''Večina srčnih zastojev se pripeti v domačem okolju in na javnih mestih''

Znate oživljati? Kako bi odreagirali, v primeru, da bi kdo v vaši okolici potreboval oživljanje? Morda se nam kaj takšnega ne zdi pomembno, dokler sami ali nekdo od naših potrebuje takojšnje oživljanje. O tem, kako oživljati, zakaj je pomembno, da znamo oživljati, pomembnosti vsega znanja, ki ga potrebuje vsak od nas in vsem v povezavi s tem, smo se pogovarjali z Željkom Malićem, samostojnim strokovnim sodelavcem za prvo pomoč pri Rdečem križu Slovenije.

Preventiva 31. 08. 2024 04.25

Prekomerno uživanje alkohola lahko povzroči možgansko anevrizmo

Alkohol in prekomerno uživanje tovrstnih pijač ne vpliva slabo le na našo psiho in predvsem na jetra, temveč slabo vpliva tudi in predvsem na možgane. Zaradi prekomernega uživanja alkohola lahko pride do možganske anevrizme.

Novice 06. 08. 2024 10.19

Možganski čip prejel že drugi poskusni bolnik

Elon Musk pravi, da se je Neuralink drugemu poskusnemu bolniku implantiral možganski čip. Bojda uspešno. V možgane so pacientu vsadili napravo, ki naj bi bila zasnovana tako, da paraliziranim pacientom omogoči uporabo digitalnih naprav zgolj z razmišljanjem.

Zdravje 07. 05. 2024 04.39

Kako konkretno slabe navade vplivajo na vaše zdravje?

Velikokrat poudarjamo, a se še vedno ne zavedamo dovolj, kako vsakodnevne navade, tudi in predvsem tiste male, vplivajo na naše zdravje bistveno bolj kot tiste večje in občasne. Poglejmo si najpogostejše slabe navade in njihov vpliv na naše zdravje.

Zdravje 02. 10. 2023 05.00

Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?

Je mogoče, da oči spremenijo barvo? Dobesedno ne, obstajajo pa stanja in bolezni, ki lahko vplivajo na navidezno spremembo barve. Odgovor tako in zato ni enoznačen.

Zdravje 21. 09. 2023 05.00

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?

Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Zdravje 13. 07. 2023 05.00

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?

Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo, da lahko sam slog in način hoje posameznika odkriva veliko skrivnosti o človekovem zdravju.

Simptomi in bolezni 25. 05. 2023 05.00

Nevrološka motnja, ki vpliva na človekovo sposobnost izvajanja gibov

Apraksija je nevrološka motnja, ki vpliva na človekovo sposobnost izvajanja namernih gibov. Kakšni so simptomi in možnosti zdravljenja?

Novice 28. 02. 2023 14.36

Študija povezuje eritritol s srčnim infarktom in možgansko kapjo

Umetno sladilo, eritritol, je po zadnji študiji sodeč povezano z višjimi stopnjami srčnega infarkta in možganske kapi.

Simptomi in bolezni 08. 07. 2022 05.00

Brad Pitt priznal, da ima redko nevrološko motnjo: 'Mnogi mislijo, da sem aroganten in mi ne verjamejo''

Hollywoodski igralec Brad Pitt je v velikem intervjuju za GQ spregovoril o težavah z alkoholom, pridelavi lastnega vina, pa tudi iskanju neobstoječega zakopanega zaklada v Franciji, največ pozornosti pa je požela njegova izpoved o zdravju.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 05.00

Najpogostejši simptomi možganske kapi

Cerebrovaskularne bolezni so skupina bolezni, ki prizadenejo možgansko ali cervikalno ožilje, najpogosteje arterije, redkeje pa vene in venske sinuse. V večini primerov te bolezni povzročajo motnje krvnega obtoka, ki se kažejo kot sindrom kapi.

Duševne motnje 13. 05. 2022 05.00

Mejna osebnostna motnja: Kako jo prepoznati in kako se zdravi?

Mejna osebnostna motnja se nanaša na občutek in vedenje, ki se osebi, ki ju doživlja, zdita primerna in upravičena, čeprav so ravno ti občutki in vedenje tisti, ki povzročajo težave v življenju bolnika.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2022 09.24

Kaj je afazija? Stanje, ki so ga diagnosticirali Bruceu Willisu, vpliva na komunikacijo

V sredo je družina zvezdnika Brucea Willisa objavila, da so igralcu diagnosticirali afazijo, zaradi česar se je pri svojih 67 letih 'upokojil' oz. umaknil iz igralskega poklica. Afazija je namreč zdravstveno stanje, pri katerem pacienti težko komunicirajo, govorijo in razumejo jezik. Poglejmo si malo več o tem stanju.

Duševno zdravje 05. 01. 2022 05.00

Temna stran impulzivnosti

Impulzivnost je najpogosteje opredeljena kot nenačrtovan odziv na notranje ali zunanje dražljaje, z malo ali nič razmišljanja o posledicah. Gre za nezmožnost upreti se želji, da bi ravnali v skladu s tem, kar se nam zdi v danem trenutku prav. Impulzivne osebe navadno opisujemo kot vročeglave, prehitre v dejanjih in besedah, nepredvidljive, nestabilne.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859