motiviranost

Ali veste zakaj ste utrujeni?
Utrujenost je pogost sindrom sodobnega človeka. Vse več ljudi se pritožuje, da jih utrujenost spremlja skozi daljše časovno obdobje in da se kjub počitku ali dopustu stanje ne spremeni bistveno. Tisto kar je pomembno vedeti je, da kronična utrujenost sodobnega človeka napogosteje ni posledica fizičnega napora ali parih neprespanih noči. Utrujenost sicer zaznamo kot skupek fizioloških stanj, ki se kažjo skozi telo, a najpogosteje, ko se obrnemo po pomoč zdravniku ni zaznati niti bistvenih odstopanj v splošni krvni sliki. Vzroke za utrujenost je potrebno iskati tudi v sferi duševnega zdravja. Še posebaj je smiselno preveriti kako znamo postavljati meje v zasebnem in poslovnem življenju ter kakšna je naša samopodoba.

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?
Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti
Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

''Družbene izzive vidiva kot idealen poligon za zagnane ljudi''
13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Nagrado skupnosti za zmago v kategoriji glasovanja skupnosti je prejela podjetniška ideja PsyBit, ki je dobila največ glasov v okviru vseslovenskega odprtega glasovanja. Pogovarjali smo se z ekipo, ki jo sestavljata Eva Esih in Urh Kovačič. Preverite, kaj sta nama zaupala o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujeta mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Ko perfekcionizem privede na rob zmogljivosti
Zdi se, da smo v današnjem času vse bolj podvrženi k težnji biti boljši, uspešnejši, lepši … na vseh področjih življenja. A žal je ta usmerjenost vedno povezana tudi s povečano anksioznostjo, depresivnimi motnjami, samomorilnim vedenjem, motnjami hranjenja, neuspehi v odnosih in številnimi drugimi zdravstvenimi težavami.

Problem z očetom
Pozdravljeni! V družini imamo probleme z očetom. Letos bo star 60 let in čedalje bolj pije. Kot družina mu nič ne pomenimo, zanj so le njegovi prijatelji kaj vredni. Imamo večjo kmetijo in še vinog...

Motnja pozornosti
Pozdravljeni Kaj je motnja pozornosti pri otroku in kako vpliva na otrokov razvoj. Kakšne so posledice v razvoju in kako se jo lahko izboljša (kakšne vaje, treningi,...) Hvala in lep pozdrav.

Pretirano potenje
Star sem 16 let in se zelo potim pa čeprav sem namiru. Ali je možno da sem psihični bolnik in je v zvezi s tem povezano da se potim ?

Pretrgana križna vez kolena
Zanima me ali lahko igram še nogomet( brez operacije ),če imam pretrgano prednjo križno vez ? Ali je operacija nujna? Kako poteka takšna operacija in potem rehabilitacija ? Za vaše odgovore se iskreno...

Antidepresivi
Spoštovana gospa dr. Troha Jurekovič! Od decembra 2001 jemljem tablete Cipramil. Po lastni odločitvi in pogovoru z osebnim zdravnikom, sem se odločil za to terapijo, ker sem pogosto trpel za očitni...

Po porodu povsem spremenila svoje telo!
Britanska manekenka Emma B je javnost nedavno presenetila z novo mišičasto postavo, ki jo je dobila po porodu, ko je želela le izgubiti nekaj kilogramov. Odzivi so bili vse prej kot prijetni.

Delavci s prostimi rokami so bolj zdravi
Britanska raziskava je pokazala, da so tisti zaposleni, ki imajo bolj prilagodljiv delovnik, ki niso prisiljeni delati nadur in ki lahko do neke mere sami odločajo o tem, kdaj, kaj in kako bodo delali, boljšega psihičnega in fizičnega zdravja.