Vizita.si

motnje prehranjevanje

Zdravje 02. 04. 2025 03.50

Imate vsak dan kosilo? Zdravniki svarijo pred to slabo navado

Če delate to, se zavedajte, da bi bilo pametno, da prenehate.

Aktivno življenje 24. 03. 2025 02.31

Obstaja povezava med cirkadianim ritmom in debelostjo?

Kaj so cirkadiani ritmi? Kakšna je povezava med njimi in debelostjo? Poglejmo si, kaj pravi nedavna raziskava na to temo.

Prebava 14. 03. 2025 08.28

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti

Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Prebava 27. 02. 2025 04.53

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?

Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Zdravje 23. 01. 2025 04.38

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?

Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Prebava 12. 01. 2025 04.21

Zimska hrana za zdravo prebavo

Zima pogosto prinese spremembe v naših prehranjevalnih navadah. Težnja po težkih in tolažilnih jedeh lahko obremeni prebavni sistem, vendar pa lahko premišljena izbira živil podpira zdravo prebavo tudi v hladnejših mesecih. Prav zima nam ponuja živila, ki so bogata s hranili in idealna za krepitev prebave.

Prebava 03. 12. 2024 04.54

5 preprostih trikov za izboljšanje prebave

Prebava je ključnega pomena za naše splošno zdravje, saj vpliva na to, kako telo absorbira hranilne snovi in izloča odpadne snovi. Težave s prebavo, kot so napihnjenost, zaprtje ali prebavne motnje, so pogoste in lahko vplivajo na kakovost življenja. Na srečo obstaja veliko preprostih in naravnih načinov za izboljšanje prebave.

Zdravje 28. 11. 2024 04.17

Manj poznan vzrok rakavih bolezni in bolezni srca

Bi lahko vnetja povečevala tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen in nekatere vrste raka? Za to je naj bi bilo vse več dokazov. Študije kažejo pomembno povezavo med kroničnim vnetjem in resnimi zdravstvenimi težavami.

Duševne motnje 25. 08. 2024 04.54

7 simptomov motenj hranjenja, ki nimajo nič skupnega s težo

Ko pomislimo na motnje hranjenja, večina od nas najprej pomisli na obliko telesa, vendar strokovnjaki opozarjajo, da obstajajo še drugi subtilni znaki, ki kažejo, da ima nekdo nezdrav odnos do hrane.

Zdravje 14. 08. 2024 04.37

Nenamerna izguba teže je posledica teh stanj

Obstajajo posamezniki, ki si močno želijo shujšati, obstajajo pa tudi ljudje, ki se močno želijo zrediti. Dokler je namera in jemo več ali manj ter se posledično redimo ali hujšamo, je vse v mejah normale. Kaj pa, ko pride do nenamerne izgube teže? Posledica česa je to?

Prehrana 08. 08. 2024 04.46

5 razlogov, zakaj je zdravo prehranjevanje postalo tako zapleteno

Imate težave z zdravim prehranjevanjem? Zdi se, da je naš odnos do hrane postal precej zapleten, a zakaj je temu tako?

Zdravje 26. 07. 2024 04.55

Trije načini za bolj hranljivo prehrano

Ko gre za ohranjanje zdravja, je prehrana poleg gibanja in razgibavanja telesa ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega telesa. Če želite jesti bolj hranljivo, a ne veste povsem, kako začeti in nadaljevati, predstavljamo nekaj preprostih sprememb, ki bodo koristile vašemu zdravju.

Simptomi in bolezni 16. 07. 2024 04.22

Tega o demenci še ne veste

Vsi vemo, da je najpogostejši simptom demence težave s spominom, kaj pa ostali? Kako pri svojcu, ljubljenemu človeku pravočasno prepoznati simptome in dovolj hitro ukrepati?

Življenjske zgodbe 12. 07. 2024 04.07

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka

Prisrčna zgodba o človečnosti se je odvijala v sosednji Italiji, kjer se je za posvojitev deklice z Downovim sindromom kljub temu ali predvsem zato, ker se je kar dvajset družin odpovedalo temu privilegiju, odločil moški, ki je zanjo izvedel med opravljanjem prostovoljnega dela. Srčne deklice nihče ni želel sprejeti v družino, dokler se ni pojavil Luca Trapanese, samski Italijan z velikim srcem.

Prehrana 04. 06. 2024 04.28

To se zgodi, če jemo prehitro

Sodobni način življenja, ki slavi hiperproduktivnost, vpliva tudi na to, da se večkrat nepravilno prehranjujemo. To pomeni, da si ne vzamemo dovolj časa, da bi v miru pojedli svoj obrok in uživali v hrani, ki jo imamo na krožniku. Več o tem, zakaj bi bilo dobro, da začnemo jesti počasi, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Prebava 11. 09. 2023 05.00

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo

Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Prebava 14. 06. 2023 05.00

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?

Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Prebava 12. 06. 2023 05.00

Tako bi se morali prehranjevati vsi

Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Aktivno življenje 27. 04. 2023 05.00

Navade ljudi, ki imajo dober spanec

Ste med tistimi ljudmi, ki se ne morejo niti spomniti, kdaj so se nazadnje dobro naspali? Se pogosto zbujate sredi noči in preostanek prebedite? Če se v ozadju ne skriva kakšna bolezen, vam bodo morda naslednji nasveti pomagali do boljšega spanca.

Prebava 11. 04. 2023 05.00

Preproste spremembe za izboljšanje prebave

Kako izboljšati črevesni mikrobiom? Poskusite z naslednjimi navadami in spremembami.

Simptomi in bolezni 31. 01. 2023 05.00

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti

Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

Prehrana 30. 11. 2022 09.16

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami

Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Aktivno življenje 25. 11. 2022 05.00

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?

Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Prehrana 28. 10. 2022 13.13

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo

Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Bolezni 04. 10. 2022 05.00

Ena najpogostejših bolezni prebavnega sistema

Bolečine v želodcu in različne prebavne motnje naj bi bile ene najpogostejših motenj, s katerimi se srečujejo tako družinski zdravniki kot gastroenterologi.

Prehrana 25. 04. 2022 05.00

Prekinitveni post pod drobnogledom: Dobro, slabo in umazano

21. stoletje je obdobje instant zadovoljstva in posledično vedno več ljudi trpi za t. i. sindromom sijočega objekta, kjer se nam vedno znova ponujajo možnosti, kako lahko čez noč dosežemo izjemne rezultate na "znanstveno podprt" način.

Naslovnica 30. 12. 2021 05.00

Kako je pandemija vplivala na kronične nenalezljive bolezni in dejavnike tveganja?

Pandemija je vplivala na vse dele našega življenja, pomemben vpliv pa ima tudi na dejavnike tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

Duševno zdravje 30. 11. 2021 05.00

V primežu toksične produktivnosti, ki je pot do izgorelosti

V preteklosti se je izraz toksična produktivnost uporabljal predvsem v povezavi z deloholizmom – torej z ljudmi, ki svoje delo uporabljajo ali bolje rečeno zlorabljajo za bežanje pred seboj. V današnjem času se toksična produktivnost nanaša na osebe, ki delajo prek svojih dolžnosti ali celo zmogljivosti. Pojav je postal še toliko bolj opazen v času pandemije, saj so pri delu od doma meje med delom in zasebnim življenjem postale precej zabrisane.

Duševno zdravje 15. 12. 2020 05.36

6 znakov, ki lahko nakazujejo na ortoreksijo

Ne pravijo brez razloga, da nikoli zares ne vemo, kaj se dogaja v človekovi notranjosti. Velikokrat je človek na zunaj videti srečen in zadovoljen, navsezadnje zdrav, v ozadju pa se lahko skriva marsikateri kompleks, ki ni razložljiv na prvi pogled. Ortoreksija spada med motnje hranjenja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859