Vizita.si

mozgani

Zdravje 05. 04. 2025 03.35

Slabši spomin? Preverite, kaj počnete pri vsakem obroku!

Ali vas skrbi ohranjanje dobrega spomina? Strokovnjak za zdravje možganov opozarja na vsakodnevno navado, ki lahko škoduje kognitivnim funkcijam. Raziskava dr. Ramona Velazqueza razkriva, da lahko nepazljivo prehranjevanje, kot je uživanje hrane med drugimi dejavnostmi, prispeva k oslabitvi spomina, še posebej po 40. letu starosti. Ključno je zavedanje vpliva te navade na delovanje možganov in zavestno posvečanje pozornosti procesu prehranjevanja.

Vitamini in minerali 03. 04. 2025 15.47

Vsi bi ga morali vključiti v svojo prehrano. Zdravniki razkrivajo, zakaj je pomemben vitamin K

Prisoten je v listnati zelenjavi, oreščkih, mesu in nekaterih oljih. Večji vnos tega vitamina ima lahko številne pozitivne učinke na zdravje.

Duševno zdravje 30. 03. 2025 03.32

5 neverjetnih dejstev o možganih

Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

TOK 06. 03. 2025 04.37

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?

Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Prebava 01. 02. 2025 04.36

Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom

Mikrobi, ki živijo v našem črevesju, so večini že vsem dobro poznani. Poznamo tudi že pomen probiotikov in prebiotikov, tudi simbiotikov, le malo ljudi pa ve, da so raziskovalci odkrili tudi druge mikrobiome, ki imajo pomembno vlogo pri našem zdravju.

Zlata leta 27. 11. 2024 04.19

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade

Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

Prebava 24. 01. 2024 04.37

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Prebava 15. 11. 2023 05.00

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?

Ste se kdaj vprašali, kako možgani vplivajo na črevesje in obratno, kako črevesje vpliva na možgane?

Zdravje 07. 07. 2020 07.52

Navade, ki škodujejo vašim možganom

Včasih si preprosto želimo izklopiti naše možgane in se sprostiti ob nekaj kozarcih vina ali neskončnem gledanju televizije. Vendar pa lahko nekatere odločitve precej škodijo našim možganom. 

Bolezni živčevja in možganov 06. 04. 2020 07.42

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?

V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Zlata leta 13. 09. 2018 08.00

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako

Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

Aktivno življenje 01. 06. 2018 09.59

Samo 20 minut joge ali hoje bo dovolj ...

Samo 20 minut joge ali hoje na dan bo pomagalo, da boste ohranili bister um še dolgo v starostno obdobje, je pokazala zadnja raziskava Univerze Miami. Predhodnje študije pa so pokazale, da ni samo aerobna vadba odlična za ohranjanje dobrega spomina in umskih sposobnosti. Tudi ples je odličen za to.

Zlata leta 03. 05. 2018 10.39

Poglejte razliko med zdravimi in bolnimi možgani

Strokovnjaki z Univerze Lancaster so za The Independent pokazali razliko med možgani zdravega človeka in možgani človeka z Alzheimerjevo boleznijo. Gre za bolezen sodobnega časa, s katero se spopada vse več ljudi. Prav zato je pomembno, da jo čim bolje razumemo.

Zdravje 10. 11. 2017 13.36

Ko smo utrujeni, nam možgani dejansko slabše delajo

Se pogosto ne spomnite, kje so vaši ključi, ali pa odidete od doma, ne da bi s seboj vzeli mobilni telefon? Ko smo utrujeni, nam možgani resnično začnejo delati slabše, opozarjajo nevroznanstveniki. In utrujene voznike bi morali loviti tako kot pijane, še dodajajo.

Bolezni 16. 06. 2017 11.13

To se zgodi z vašimi možgani, če ne spite dovolj

Ko smo izčrpani lahko kaj hitro opazimo, da ne moremo biti skoncentrirani, da si težje zapomnimo stvari in da delamo več napak. Možgani nam preprosto ne funkcionirajo dobro. Nova raziskava pa je pokazala, kako lahko kronično pomanjkanje spanja povzroči, da možgani dobesedno pojedo samega sebe.

Bolezni 16. 06. 2016 08.15

Poglejte jo danes, ko je zdrava deklica

4-letna Isabelle Grote iz Severne Dakote se je rodila z možgani zunaj lobanje, a je danes kljub temu zdrava. Rodila se je z redkim prirojenim stanjem, pri katerem možgani začnejo izraščati iz luknje na zadnjem delu lobanje.

Starostne bolezni 06. 11. 2014 13.03

Opravite test in odkrijte pravo starost vaših možganov

Vas zanima, koliko so vaši možgani v resnici stari? Opravite preprost test in odkrijte, ali starost vaši možganov ustreza dejanski starosti.

Novice 21. 10. 2013 07.56

To sta edini dvojčici na svetu, ki si delita možgane

6-letni Krista in Tatiana Hogan prihajata iz Kanade in sta edini siamski dvojčici na svetu, ki si delita možgane, zaradi česar je za zdravnike nemogoče, da bi ju ločili. Prikupni deklici si delita čustva in morda celo misli in sta po mnenju znanstvenikov edinstveni. Čeprav se težko premikata, Krista in Tatiana počneta veliko stvari, ki jih počnejo njuni vrstniki, med drugim sta se jeseni tudi prvič vpisali v šolo.

Novice 18. 05. 2010 09.58

Zakaj moški ne kažejo čustev?

Zakaj moški ne znajo v tišini pogledati nogometne tekme? Zakaj takoj po seksu zaspijo? Tovrstne lastnosti moških možganov je preučevala dr. Louann Brizendine, svoje ugotovitve pa predstavila v knjigi “Moški možgani“.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859