nacionalna

Kako škodljiv je alkohol za nas? Strokovnjaki opozarjajo, da varna meja ne obstaja!
Koliko alkohola in kdaj ga piti, je popolnoma filozofsko vprašanje, ki je odvisno od posameznika. Vsekakor pa je na drugi strani stroka, ki poudarja tisto, kar ljudje radi izpodbijamo – varne meje pitja alkohola ni.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Zelenjava, ki je zagotovo še ne poznate
Bok čoj, znanstveno znan kot Brassica rapa in včasih imenovan tudi pak čoj, je temno zelena zelenjava, natančneje vrsta kitajskega zelja, ki izvira iz Kitajske.

Mikroplastiko našli tudi v testisih
Znanstveniki raziskujejo, ali mikroplastika vpliva še na en pomemben vidik človeštva – na plodnost. Poglejmo si njihove dosedanje ugotovitve.

5 različnih vrst alkoholikov
Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

10. oktober je svetovni dan duševnega zdravja
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja poteka pod sloganom 'Duševno zdravje je univerzalna človekova pravica'.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Če delate to, razmislite še enkrat
Vsi vemo, da je mleko izvrsten naravni vir kalcija, vendar se njegove koristi ne končajo pri tem mineralu. Ta vsebuje tudi beljakovine, obogatene vitamine in druge koristne snovi za naš organizem. V uravnotežene in raznovrstne obroke pa je dobro vključevati tudi druge mlečne izdelke, pri čemer naj bodo prva izbira lokalni in domači proizvodi.

Kateri so najboljši vitamini in hranila za zdravje oči?
Preverite, kateri vitamini in hranila zagotavljajo zdravje oči.

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?
Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Kaj se zgodi, ko nehamo uživati rdeče meso?
Nekateri se za opustitev mesa odločajo z etičnega vidika, drugi z okoljskega. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da uradna medicina stoji za stališčem, da zdrava in uravnotežena prehrana vključuje vsa živila v priporočenih in optimalnih količinah. A pri tem dodajajo, da je lahko tudi prepogosto uživanje mesa in zlasti mesnih izdelkov v večjih količinah zdravju škodljivo.

To se lahko zgodi, če preveč spite
Pravijo, da nobena skrajnost ni dobra. To velja tudi za spanje. Če premalo spimo, si lahko nakopljemo zdravstvene težave, prav tako pa ni dobro, če spimo preveč. Tokrat predstavljamo, kaj se dogaja z našim telesom, če preveč spimo.

Kdo so fleksitarijanci?
Beseda fleksitarijanstvo je pravzaprav izpeljanka iz dveh besed – fleksibilnost in vegetarijanstvo. Torej gre za princip prehranjevanja, pri katerem se posameznik večino časa drži vegetarijanskih pravil, občasno pa poseže po mesni dobroti, kot so ribe in pršut.

To so olja, ki so najboljša za vaše zdravje
Predstavljamo vam zdravilne učinke nekaterih najbolj zdravih olj, ki jih lahko vključite v svojo prehrano. Z njimi lahko prelijete solato ali jih dodate k že pripravljenim jedem. Ni pa jih dobro segrevati na previsoki vročini, da ne izničite njihovih zdravilnih lastnosti.

Operacija vranice
Zdravo Mojemu sinu so 6.4.2011 odstranili vranico. Star je skoraj pet let.Odstranili so mu jo zaradi padca in se mu je vranica raztrgala, ter je imel notranje krvavirtve. Sedaj mi pa svetujejo da j...

Kolonizacija
Pozdravljeni, Imam sina, 33 let, ki je lani utrpel 75% opekline po celem telesu. Ne bom opisovala vseh zapletov /sepse, odpovedi ledvic, 10 operacij../, ki jih je uspešno prestal. Med zdravljenjem j...

Rak na črevesju
Mami je bilo v 2 polovivi avgusta odkrit invaziven maligni tumor na danki T2xy, ki že prerašča mišično tkivo, po MR preiskavi je bil odkrit nov na sigmi in še eden malo više. Ne najdejo prizadetih bez...

Nacionalna strpnost
Pozdravljeni!Zanima me, mi Vi lahko razložite pojem, ki ga zaman iščem po spletu in knjigah?Prosila bi Vas za definicijo pojma nacionalne strpnosti oz. nestrpnosti!Za odgovor se Vam že naprej toplo za...

Kar 411 Slovencev si je lansko leto vzelo življenje
V Sloveniji je v letu 2017 samomor storilo 411 ljudi. Samomor je v veliki meri možno preprečiti in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi letošnji slogan svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki se glasi: Skupaj za preprečevanje samomora.

Neplodnost, izpadanje las, nespečnost, depresija! Vse to le zaradi ...
To je le nekaj zdravstvenih težav, ki jih lahko povzroči zaskrbljenost. Nenehna skrb nam lahko dobesedno uniči zdravje, pravijo strokovnjaki. Kot kažejo raziskave, so moški najbolj zaskrbljeni glede stvari, na katere imajo vpliv, to so na primer finance. Ženske pa so najpogosteje glede dogodkov in pogovorov.

Zdravila, izdelana v grozljivih razmerah. Vsebujejo pa arzen in podganji strup
Milijon bolnikov na svetu umre zaradi ponarejenih zdravil. Številka pa narašča, saj vse več ljudi zdravila nakupuje kar preko spleta, ki je največji vir ponarejenih zdravil. A ta zdravila pogosto ne prinašajo želenih učinkov, saj vsebujejo premalo ali preveč zdravilnih učinkovin, ponarejevalci zdravil pa jim dodajajo tudi nevarne primesi, kot so arzen, težke kovine, opečni prah in celo podganji strup.

Večina pacientov ne potrebuje statinov?!
Večina pacientov s povišanim holesterolom bi morala več telovaditi in jesti bolj zdravo hrano, ne pa jemati statinov, opozarjajo trije mednarodno priznani zdravniki. Statini, ki znižujejo nivo holesterola v krvi, imajo tudi stranske učinke, zato je z njimi treba ravnati previdno.

Ne dajo ji več zdravila, ki je učinkovito zdravilo njenega raka
31-letna Jemma Peacock trpi za redko obliko raka želodca, pri katerem za zdravljenje potrebuje kar tri različne oblike zdravil. A sredi zdravljenja s tretjim – zadnjim zdravilom – se je britanska nacionalna zdravstvena organizacija odločila, da ne bodo več plačevali stroškov, povezanih s tem zdravilom.

Novo odkritje o tem, koliko moramo spati
Ameriški strokovnjaki so se na novo lotili raziskovanja, koliko moramo ljudje spati. Po dveh letih so sedaj sporočili, kakšna so njihova odkritja. Premalo spijo predvsem otroci in mladostniki.

Kljub temu je kar štirikrat skušal storiti samomor!
Nekoč 190-kilogramskemu Paulu Thornu je uspelo izgubiti kar 120 kilogramov, potem ko je prestal operacijo zmanjšanja želodca. Kljub vsemu pa je nato kar štirikrat skušal storiti samomor. Vzrok za njegov obup je odvečna koža, ki mu visi s telesa.

Šok v mrtvašnici: Nenadoma je vstala od mrtvih
Zdravnica je 91-letno Poljakinjo na njenem domu razglasila za mrtvo, zaradi česar so jo odpeljali v mrtvašnico. A 11 ur kasneje se je tam prebudila, poroča poljska nacionalna televizija TVP.

Slovenska zdravnica postala Evropska zdravnica leta
Evropsko združenje zdravnikov družinske medicine Wonca je naziv Evropskega zdravnika leta letos podelilo slovenski družinski zdravnici, strokovni direktorici Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Tonki Poplas Susič. Nagrado so podelili četrtič, pred njo so jo prejeli zdravniki iz Velike Britanije, Španije in Grčije.

Že leto dni ni zaužila niti grižljaja
Mati anoreksične Emme Duffy je obupana, saj britanska zdravstvena organizacija noče več plačevati dragega zdravljenja njene hčere. 24-letnica se že 16 let bori z anoreksijo in se je zdravila v bolnišnici, kjer jo hranijo preko infuzije. Jezna mati je prepričana, da bo Emma umrla, če se zdravljenje preneha.

Grozljivi posnetek razkriva realno podobo žrtev
Ta šokantni posnetek žrtve nasilja je morda težko gledati, a kaže realno podobo vsakodnevnega življenja žensk, ki se z nasiljem spopadajo vsak dan. Če ste ena izmed njih, je pomembno, da poiščete pomoč.

Šokantna fotografija, ki je osramotila Mehiko
Šokantna podoba ženske, ki je rodila kar na trati pred porodnišnico v državi Oaxaca, ker jo je sestra v porodnišnici zavrnila, češ da še ni pripravljena na porod, je obkrožila svet in povsem osramotila Mehiko.