napredujoča

Ogroženi so tisti, ki spijejo več kot tri in pol kozarce vina na teden
Za mnoge se trije kozarci vina in pol na teden ne sliši veliko. A raziskovalci so ugotovili, da že tako malo alkohola pusti posledice na naših možganih. In sicer se sčasoma to pokaže tako, da imamo večje tveganje za pojav demence, hude kronične bolezni, ki prizadene naš spomin, sposobnosti razumevanja, učenja, govora, presoje, orientacije ...

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki
Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Poznate Gaucherjevo bolezen?
Gaucherjeva bolezen (GD) je lizosomska bolezen kopičenja, ki zajema tri glavne oblike (tip 1, 2 in 3) ter manj značilno obliko, ki se pojavi v plodovem razvoju.

Bi prepoznali simptome Parkinsonove bolezni?
Parkinsonova bolezen je nevrodegenerativna, idiopatska, počasi napredujoča motnja centralnega živčnega sistema.

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje
Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Redka bolezen, ki povzroča srčno popuščanje
Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija je redka progresivna smrtno nevarna bolezen, ki je redko diagnosticirana, pogosto pa ostane neprepoznana ali pa je prepoznana prepozno.

Vodilna oftalmologinja analizira, kaj je ključno za uspešno zdravljenje glavkoma, bolezni, za katero vsak drugi oboleli ne ve, da jo ima
Od 2,2 milijarde ljudi na svetu, ki imajo katero od očesnih bolezni, bi jih lahko po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsaj milijardo preprečili. Poleg staranja in genske dovzetnosti na zdravje oči vplivajo še številni drugi dejavniki, na katere lahko vplivamo sami in tako preprečimo bolezni ter zaščitimo svoje zdravje. Zato so se v X Labu – strokovnem raziskovalnem središču družbe JGL – prvič zbrali vodilni oftalmologi, nevrologi, endokrinologi, psihiatri, revmatologi, otorinolaringologi, estetski kirurgi, družinski zdravniki, farmacevti in inženirji, da bi analizirali najnovejše raziskave in s celostnim pristopom odkrili, kako kakovostno skrbeti za zdravje oči in zakaj je to pomembno za naše celotno telo.

Kako se razlikujeta sladkorna bolezen tipa 1 in tipa 2?
Tako sladkorna bolezen tipa ena kot sladkorna bolezen tipa 2 naj bi bili v svetu v porastu, a se med seboj v nekaterih vidikih močno razlikujeta.

Kakšni so znaki demence?
Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Na kakšen način lahko preventivno preprečimo gnilobo zob?
Zobna gniloba je poleg prehlada in obolenja dlesni najpogostejša tegoba človeštva. Če je ne oskrbimo, se okvara veča in na koncu uniči zob. Kako se preventivno zaščititi?

ALS
Pozdravljeni!Star smem 23 in pol let imam problem iin sicer ga bo kar opsial.Kaj bi lahko to bo mel sem desni tremor noge že kako leto nazaj sicer se a zpred pol leta sem šel mel isto na dsnir oki tre...

Gospe, stari 60 let so pred 14. leti našli povišan sladkor na tešče.
Pozdravljeni, stara sem 60 let. Pred 14 leti so mi na sistematskem pregledu ugotovili povišano vrednost sladkorja v krvi. Takrat so mi opravili test s pitjem sladkorja. Povedali so, da nimam sladkorne...

ALZHEIMERJEVA BOLEZEN
Lepo pozdravljeni! Stara sem 69 let, zanima me pa demenca. Zelo sem pozabljiva. N.pr. Zvečer gledam film, zjutraj ne vem kaj sem gledala. Zvečer moram prav dobro misliti, da se spomnim kaj sem jedla o...

Hashimoto
živijo!!!zanima me čim več o kroničnem vnetju ščitnice!!ali na začetku še ni potrebno zdravljenje??se lahko to izbolša?kaj lahko naredimo sami d to vnetje zmanjšamo??hvala

Zato bi morali zjutraj spiti skodelico kave
Si privoščite zjutraj skodelico kave? Marsikdo to naredi celo z nekoliko slabe vesti, kajti tudi kava spada med živila, pri katerih marsikdo ni več prepričan, ali so zdrava ali ne. Toda skodelico jutranje kave si le privoščite. Sedaj so kanadski raziskovalci ugotovili, da pomaga v boju proti demenci in Parkinsonovi bolezni.

Poglejte. To kajenje naredi možganom
Nizozemski znanstveniki so opazili povezavo med kajenjem in pojavom kalcifikacij v delu možganov, ki se imenuje hipokampus in je zadolžen za pomnjenje. To bi lahko pojasnilo, zakaj imajo kadilci večje tveganje, da zbolijo za demenco. Pri tistih, ki kadijo veliko, kar je več kot 40 cigaret na dan, naj bi bilo tveganje kar dvakrat večje.

Tak vpliv imata že dva kozarca
Že dva kozarca vina vsak dan ali skoraj vsak dan pri ženskah ter trije pri moških zmanjšajo kakovost našega spanca za kar 39,2 odstotka, je pokazala finska študija. Gre pa seveda za količino alkohola, ki velja za prekomerno ter ima še mnoge druge negativne učinke.

Poglejte, kako preveč alkohola vpliva na vaše možgane
Ljudje, ki popijejo preveč alkohola, imajo večje tveganje, da razvijejo demenco, je pokazala francoska študija. Demenca je kronična napredujoča bolezen možganov, ki povzroči težave na vseh poljih – pojavijo se motnje spomina, prepoznavanja, orientacije, izražanja, presoje …

Vikinška bolezen – bolezen, o kateri vemo zelo malo
Vikinška ali Dupuytrenova bolezen je bolezen postopnega krčenja enega ali več prstov na roki, zato bolniki pogosto ne morejo opravljati večine vsakodnevnih opravil. O vikinški bolezni do sedaj ni bilo veliko govora, ker pa je to napredujoča bolezen, ki prizadene vezivno tkivo v dlani in prstih, bi morali o njej vedeti nekaj več.

Lady Gaga razkrila, da je ves čas v hudih bolečinah
V dokumentarnem filmu ''Gaga: Five foot two'' je poppevka Lady Gaga razkrila, da se spopada s težko, a slabo poznano boleznijo fibromialgijo. Opisala je, kako se s hudimi bolečinami spopada že zadnjih pet let, a da ji prav nastopi na odru pomagajo, da nekoliko pozabi nanjo.

5 opozorilnih znakov, da se spopadate z demenco
Vsakdo, ki je imel družinskega člana, ki se je spopadal z demenco, kot je Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen ve, kako tragična in težka je lahko ta bolezen. A vsaka pozabljivost še ne kaže na demenco. Preverite, kaj so znaki demence, kaj niso in kako prepoznati zgodnje znake te bolezni.

To bo kmalu eden izmed najpogostejših vzrokov smrti
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je hitro napredujoča in življenjsko nevarna bolezen. Po različnih statistikah bo leta 2020 tretji najpogostejši vzrok smrti.

September mesec osveščanja o demenci
Mednarodno združenje za Alzheimerjevo bolezen je september določilo za mesec osveščanja o demenci. Na svetu je več kot 44 milijonov obolelih za demenco, v Sloveniji pa za posledicami bolezni trpi več kot 32.000 bolnikov, njihovih svojcev in drugih življenjskih sopotnikov.

Te napačne diagnoze morate poznati!
Splošni zdravniki se soočajo s številnimi boleznimi in včasih se izkaže, da so preprosto le ljudje in tudi oni ne vedo, kako pomagati. Še huje, se zmotijo in se stvari zapletejo. Tu je nekaj stanj, pri katerih največkrat pride do napak.

V teh primerih morate nujno obiskati ginekologa
Običajno velja, da naj bi ženske ginekologa obiskale enkrat letno, kot ta opravi redni ginekološki pregled. A v nekaterih primerih je njegovo pomoč treba poiskati prej. Preverite, kdaj.

Kar razkriva cela fotografija, vam bo vzelo dih!
Ashley Kurpiel se bori z redko boleznijo, zaradi katere se ji mišice spreminjajo v kosti. Ker bo tako čez čas njeno telo trdo kot kamen, se je odločila, da bo kar najbolje izkoristila svoj čas, zato kljub težavam živi povsem običajno, srečno ter polno življenje.

Fotografski objektiv ujel srce parajoči trenutek
70-letna babica Nelly Bullock je vse življenje sanjala o tem, da bi pospremila svojo hčer do oltarja, a žal je njene upe uničila redka Creutzfeldt-Jakobova bolezen, pri kateri prične propadati možgansko tkivo in se konča s smrtjo. Kljub vsemu pa je njena hči našla način, da ji uresniči sanje.

'Za Parkinsonovo boleznijo sem zbolel pri 30 letih'
Mnogokrat zmotno mislimo, da je Parkinsonova bolezen obolenje, ki nas lahko prizadene šele v pozni starosti, a ni tako. Dokaz je Branko Šmid, ki se je s to nevrološko motnjo soočil že pri 30 letih. Takrat se mu je življenje korenito spremenilo.

8-letnik na internetu izvedel, da bo kmalu umrl
Lil Dom je zbolel za hudo boleznijo, ki bo počasi povzročila njegovo smrt. Starša sta se odločila, da mu bosta to informacijo zamolčala, osemletnik pa je kruto resnico izvedel na spletu.

Pet razlogov, zakaj vas boli tam spodaj
Ženske se pogosto srečujejo z bolečinami v spodnjem delu trebuha, ki so lahko posledica številnih težav. Katere so tiste najpogostejše bolezni, ko je treba biti na bolečine še kako pozoren, in kdaj h ginekologu, preverite spodaj.