narcisizem

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?
Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

Samozavest izvira iz tebe (in ne iz drugih)
Samozavest je zelo izmuzljiva tema. Veliko ljudi na prvi pogled deluje samozavestno, ko pa si nekaj časa z njimi, hitro ugotoviš, da je vse skupaj le krhka maska. Drugi na prvi pogled delujejo čisto povprečno, ko pa si nekaj časa z njimi, nenadoma ugotoviš, da imajo globoko in trdno jedro, ki ga malokatera stvar zamaje.

Teorije zarot: zakaj nas tako privlačijo
Različne teorije zarot v ljudeh vedno zbujajo mešana čustva, saj s seboj nosijo pridih skrivnostnosti in vprašanj: »Kaj pa če je vse res?« Pojavljale so se že skozi zgodovino, zlasti v obdobjih krize, ki jih običajno spremljajo strah, negotovost, zmanjšanje občutka varnosti in kontrole, kar še bolj spodbuja takšen način razmišljanja. Teorije zarot se razvijajo skoraj na vseh področjih – od politike, življenja slavnih oseb, zdravstva, vojske, skratka vsega, kar se dotika naših življenj. A kaj je tisto, kar žene takšno razmišljanje, in kdo so ljudje, ki tako zelo radi verjamejo?

Kaj je manipulacija in kako jo prepoznamo?
Manipulacija je praksa uporabe posrednih taktik za nadzor vedenja, čustev in odnosov. Najpogosteje se dogaja v zasebnih odnosih, znotraj partnerstva ali družine, pa tudi v poklicnem življenju, v sklopu odnosov med sodelavci. Širše in splošno gledano pa smo manipulaciji podvrženi vsak dan preko oglasov in ostalih prodajnih taktik.

Kaj pomeni zdrava ljubezen do sebe?
O konceptu ljubezni do sebe se v zadnjem času veliko govori, a pogosto se v zvezi s tem pojavljajo napačne interpretacije. Ljubezen do sebe ni egoizem ali narcisizem, ampak gre za spoštovanje svojega dobrega počutja in sreče. Pomeni tudi, da znamo poskrbeti za svoje potrebe in ne žrtvujemo sebe, da bi ugajali drugim. Ljubezen do sebe pomeni, da ne sprejmemo manj, kot si v resnici zaslužimo.

Današnja družba narcizma ne le tolerira, a ga celo spodbuja
Današnja družba je do narcizma ne samo tolerantna, celo spodbudna. Čeprav je na prvi pogled videti, da nanj gledamo s prezirom, je resnica daleč od tega. Ne da bi to sploh vedeli, veliko narcističnih lastnosti dojemamo kot vrednote – po navadi zaradi napačne interpretacije. Seveda pa to še ne pomeni, da narcizem ni potencialno patološka osebnostna struktura, ki se v nekaterih primerih manifestira tudi kot osebnostna motnja.

Bi prepoznali, da ste v odnosu z narcisom?
Narcizem je struktura osebnosti, ki že po svoji naravi onemogoča osebi, da bi se spustila v intimen in avtentičen odnos – odnos, ki bi bil osnovan na čustveni empatičnosti in brezpogojnem priznavanju drugega kot osebe. Narcizem je v svojem bistvu ravno obrambni mehanizem, ki osebi preprečuje odnos z drugimi, da oseba v odnosu ni ranjena. Tako avtentičen odnos z drugim dejansko ni mogoč in se nadomešča z odnosom z lastnim lažnim jazom, ki je tudi objekt gratifikacije.

Bi prepoznali, da se spopadate z narcisistično motnjo?
Narcisistična motnja postaja vse pogostejša v potrošniški družbi, kjer se vse več časa posveča uveljavljanju in uspehu posameznika, malo pa v medsebojne odnose in graditev le-teh. Psihoterapevtka Biserka Ilin, dr. med, takoj pojasnjuje, kako lahko narcisistična motnja vpliva na naše življenje in zakaj jo sploh razvijemo.

Pet znakov, da vam ni zvest
Vsi smo prepričani, da bi nezvestega partnerja lahko takoj razkrinkali. Skrivni klici, šepetanje po telefonu, pogosto ponočevanje s ''prijatelji'' … Ko bi le bilo tako preprosto! Preverite, kateri znaki resnično kažejo na morebitno nezvestobo!