nasilje najstniki

Situacije, ko je dobro poslušati svoj um, ne srce
So situacije – in verjetno se vam je kakšna že zgodila – ko vam srce govori, da naredite eno stvar, razumni del vas pa ve, da to ni najbolj pametno. V nekaterih situacijah bi vsekakor morali prisluhniti razumu.

Zakaj je dobra in zdrava samopodoba tako zelo pomembna?
Zagotovo ste že slišali, kako pomembna je zdrava samopodoba, kako se morate začeti ceniti, verjeti vase in da pravzaprav ne morete ljubiti drugih, dokler ne ljubite sebe. To iz psihološkega vidika popolnoma drži, a kaj, ko grajenje samozavesti in zdrave samopodobe ni tako enostavno, kot jo predstavljajo nekateri. Poglejmo si, kaj sploh je samopodoba, zakaj je pomembna in kako lahko, korak po koraku, počasi začnete delati na njej.

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Kaj storiti, če te prijatelji silijo v nekaj, česar si ne želiš?
Prijatelji so pomemben del našega življenja. Z njimi delimo smeh, veselje in včasih tudi skrbi. Vendar pa niso vsi prijatelji vedno tisti pravi. Če te prijatelji silijo v nekaj, kar ti ni všeč ali s čimer se ne strinjaš, je pomembno, da znaš postaviti meje in zaščititi svoje vrednote.

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu
Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike
Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

Kaj morate mladi vedeti o spletnem nasilju?
Spletno ustrahovanje in nasilje se dogaja na družbenih omrežjih in na vseh platformah za dopisovanje. Gre za vedenje, ki se ponavlja z namenom, da bi osebo ustrahovali in/ali jo osramotili.

Niso vedno krivi drugi: 5 znakov, da je težava morda v tebi
Da, tudi to je mogoče. Pravzaprav je kar pogosto, ker nihče od nas nima samo tistih lepih in opevanih lastnosti.

Kje poiskati pomoč, če doma nimaš podpore?
Najstniško obdobje je turbulenten čas, v katerem se pojavljajo različne dileme, skrbi, vprašanja in težave. A kaj storiti takrat, ko zaradi različnih razlogov na pomoč staršev ne moreš računati ali pa je ravno družina glavni razlog težjih stisk?

Želite prekiniti prijateljstvo, a brez slabega občutka? 5 nasvetov, kako lahko to storite na miren način
Nič kaj takšnega ni, če kakšno prijateljstvo prerastemo ali pa se končno zavemo, da morda ni tako zelo dobro za nas, kot smo sprva mislili. In vsekakor se prijateljstvo lahko končna na miren način. Poglejmo si, kako.

Medvrstniško nasilje na spletu je enako nevarno kot tisto 'v živo'
Medvrstniško nasilje se na žalost vse prevečkrat pojavlja (tudi) na spletu, predvsem na različnih družbenih omrežjih. Zdi se, da so nam ta dala več 'poguma', predvsem pa 'skrivanje lastne identitete', in da se nam zaradi tega premnogokrat zdi, da lahko rečemo, kar nam pride na pamet.

''Medvrstniško nasilje nemalokrat močno zaznamuje življenje mlade osebe''
Včasih se je medvrstniško nasilje vrstilo v 'živo', danes pa vemo, da se je tovrstno nasilje preselilo tudi na splet. Zakaj ohlapni nasveti raznovrstnih strokovnjakov marsikdaj pri medvrstniškem nasilju ne pridejo prav? Kako se lahko konkretno postavimo zase, na asertiven, a odločen način?

Kako se boriti proti medvrstniškemu nasilju?
Kaj je medvrstniško nasilje in kako se lahko proti njemu borimo? Katere oblike medvrstniškega nasilja poznamo? V prvi vrsti se je treba zavedati, da medvrstniško nasilje ni normalno in da je treba vsako obliko nasilja prijaviti!

Normalno je, da se sprašuješ o svoji spolni usmerjenosti
Najstništvo je obdobje, ki spodbudi k razmišljanju o svoji identiteti. »Kdo pravzaprav sem?« se sprašuje marsikateri najstnik, kar je normalen, celo nujen del odraščanja. Del odkrivanja lastnih občutkov o sebi lahko vključuje tudi vprašanja o spolni usmerjenosti.

Na svojo spolno usmerjenost ne moremo vplivati
V družbi se velikokrat pogovarjamo o tistih, ki so drugačni. S tem jim avtomatično dajemo 'nalepko', da niso eni izmed nas, del normalne družbe, temveč da so nekaj, kar je izven 'normalnih standardov'. To velja denimo za hendikepirane osebe, starejše ljudi, tiste, ki imajo 'zgolj' drugačno barvo las, tiste, ki na takšen ali drugačen način izstopajo, navsezadnje tudi za ljudi, ki jih privlači isti spol. Zakaj pravimo, da so ti ljudje drugačni? Drugačni od česa oz. koga?

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

'Poglejte, kaj ste storili!'
Obupana starša 12-letnega dečka, ki je storil samomor, potem ko so se vrstniki v šoli norčevali iz njega, sta objavila fotografijo sina v bolnišnici tik pred njegovo smrtjo in ob njej pripisala: 'Poglejte, kaj ste storili!'

Skoraj polovica 15-letnikov že pila alkohol
Skoraj polovica 15-letnikov v Sloveniji je bilo opitih že vsaj dvakrat v življenju, vsaj enkrat tedensko pa alkoholne pijače uživa 26 odstotkov teh, je pokazala mednarodna raziskava HBSC. Podatki so zaskrbljujoči, predvsem ker je pitje alkohola v mladosti izjemno tvegano.

Dečku zaradi nevarne igre amputirali modo
14-letnega dečka iz Minnessote je sošolec med vse bolj priljubljeno igro tako močno udaril v modo, da so mu ga morali zdravniki kirurško odstraniti. David pa žal ni edini, ki se mu je kaj takega zgodilo.