Vizita.si

nasilje v družini

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Preventiva 23. 12. 2024 12.14

Je čas za praznike brez alkohola?

Praznični čas pogosto prinese različne družabne dogodke in okoliščine, ob katerih je prisoten alkohol. Čeprav menimo, da mora biti alkohol del tovrstnih druženj, bi se morali zavedati škodljivih učinkov in prepoznati, kdaj je presežena zdrava meja.

Duševno zdravje 25. 11. 2024 14.59

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''

Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Duševno zdravje otrok 01. 10. 2024 04.20

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?

Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Odnosi in spolnost 21. 09. 2024 04.34

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Duševno zdravje otrok 22. 04. 2024 04.29

Kaj je samopoškodovalno vedenje?

Kot je razvidno že iz samega imena, je to vedenje povezano s poškodbami, ki si jih zadajamo sami. Pri tem gre največkrat za način obvladovanja stresa, čustvenih težav in stisk. Ko si posameznik zada telesno bolečino, za kratek čas omili čustveno bolečino, zaradi katere močno trpi.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Duševno zdravje 17. 01. 2023 05.00

Kaj je vagusni živec?

Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Duševno zdravje 23. 11. 2022 10.22

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč

Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Duševno zdravje 15. 03. 2022 04.45

Zakaj nas privlačijo čustveno nedostopni partnerji?

Čustveno nedostopni partnerji so tisti, ki se v razmerju ne morejo ali nočejo zavezati. Navadno si želijo ohranjati zgolj priložnostne in nedefinirane odnose, da bi se izognil soočenju s čustvenimi obveznostmi, brez česar pa v resnem in zavezujočem razmerju ne gre. Če v svoje življenje vedno znova privabljamo moške, ki ne zmorejo ali ne znajo oblikovati zrele partnerske zveze, je pomembno razmisliti o vsebinah, ki jih nosimo v sebi.

Psiha 28. 01. 2022 05.00

Kje poiskati pomoč, če doma nimaš podpore?

Najstniško obdobje je turbulenten čas, v katerem se pojavljajo različne dileme, skrbi, vprašanja in težave. A kaj storiti takrat, ko zaradi različnih razlogov na pomoč staršev ne moreš računati ali pa je ravno družina glavni razlog težjih stisk?

Duševno zdravje 28. 12. 2021 05.00

So decembrski prazniki tudi za vas vir bolečine in stisk?

December je kot zadnji mesec v letu povezan s simboličnimi zaključki vseh vrst, ki jih radi obeležujemo z decembrskimi praznovanji, obdarovanji in druženjem z najbližjimi. A mesec ima tudi svojo temno plat, ki se največkrat kaže v različnih čustvenih stiskah. Osamljenost, finančne težave, nerazrešeni vzorci iz izvorne družine, pomanjkanje družabnih stikov in konflikti v partnerstvu so le nekateri od razlogov, zakaj decembra na površje priplavajo tudi težka občutja in trpljenje.

Duševno zdravje 30. 07. 2021 06.00

Zakaj še vedno ne poznamo izraza ’daddy issues’?

Izraz ’daddy issues’ je besedna zveza, ki je v vsakodnevnih pogovorih pogosto zlorabljena oziroma tolmačena napačno. Nekateri menijo, da opisuje ženske, ki imajo nerazrešene težave z očeti, drugi so prepričani, da se nanaša na vse, ki imajo rade starejše moške, spet tretji pa so mnenja, da takšne ženske težko oblikujejo zdrave partnerske odnose. Preverite, kaj je res in zakaj se v psihologiji tovrstne težave imenujejo tudi ’očetovski kompleks’.

Duševno zdravje 03. 06. 2021 06.00

Kaj je relacijska travma?

Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Duševno zdravje 29. 12. 2020 05.45

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?

Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Duševno zdravje 12. 11. 2020 06.00

Kako nas otroštvo oblikuje?

Prav tako kot temelji hiše so tudi izkušnje iz otroštva osnova, na kateri gradimo življenje. Če ti temelji niso trdni, kar pomeni, da imamo čustvene razpoke in rane, lahko to vpliva na strukturo našega življenja v odraslosti.

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Duševne motnje 12. 03. 2020 08.24

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice

Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

POPovi zdravniki 09. 06. 2014 23.20

Oče je nasilemn alkoholik

Pozdravljeni! Pišem vam, ker želim pomagati prijatelju(20) oz. njegovemu očetu, ki je alkoholik. Prijatelj je ves iz sebe, saj njegov oče vsak dan kriči in rjove nanj, večkrat pride tudi do fizičnega ...

POPovi zdravniki 24. 03. 2014 13.52

Preobčutljivost

Pozdravljeni imam vprašanje glede prevelikih pričakovanj. Star sem 52 let in ločen, razočaran nad ljudmi. Ugotovil sem, da je temu velikokrat botrovalo preveliko pričakovanje do drugih ljudi, pa tudi ...

POPovi zdravniki 09. 11. 2012 12.15

RAZVOJNO ANALITIČNA PSIHOTERAPIJA

Spoštovani, stara sem 22 let in v svojem življenju sem že dala veliko skozi. Imam očeta, ki že od majhnega izvaja psihično nasilje. Nikoli ni bil fizično nasilen, je pa z besedami naredil ogromno. Že...

POPovi zdravniki 17. 05. 2006 18.42

Rak na jajčnikih

Pozdravljeni. Imam eno zelo pomembno vprašanje za vas: Moji dobri prijateljici so pred kratkim zdravniki povedali da ima raka na jajčnikih v prvem stadiju. Stara je 14 in je že tako pod pritiskom zar...

POPovi zdravniki 18. 12. 2003 09.17

Psihično nasilje v družini

Pozdravljeni! Prosim, če mi lahko pomagate s kakšnim nasvetom. Ne vem namreč, kako se izkopati iz težav, ki se kar vrtijo v začaranem krogu. Oče se pogosto zateka k alkoholu, kar je vzrok za nenehno "...

POPovi zdravniki 14. 12. 2003 23.29

Alkoholizem v družini

Pozdravljeni, lepo vas prosim za nasvet, namreč ne vem na koga bo se obrnila, da bi najbolje svetoval.Problem je v temu, da imam očeta alkoholika. Bil je tudi dvakrat na zdravljenju, ampak zaman.Te n...

Duševno zdravje 26. 02. 2019 08.01

Nasilje nad moškimi je po krivici prezrto

Medtem ko se o nasilju nad ženskami veliko govori in se ustanavljajo številna gibanja, pa na drugi strani nasilje nad moškimi ostaja povsem prezrto. Na prvi pogled se zdi, kot da ta problematika ne obstaja, a je za domačimi vrati še kako prisotna. Kaj je razlog, da ta tema še vedno nosi predznak tabuja?

Osebna rast 21. 11. 2018 13.21

Kako se znebiti katastrofalnih pričakovanj?

Pri katastrofalnih pričakovanjih gre za neke vrste kognitivno distorzijo oziroma miselno popačenje. To pomeni, da je posameznik osredotočen le na negativno razmišljanje, vedno pričakuje neugoden razplet dogodkov in po njegovem mnenju usoda vedno poskrbi, da se zanj ne izteče dobro.

Osebna rast 02. 11. 2018 08.09

Čustvena odcepitev v družini

Vsak od nas je del družinskega sistema, v katerem ima svojo vlogo. Preplet zapletenih odnosov, družinski vzorci, zamere, zlorabe in pomanjkanje razmejitev včasih pripeljejo tudi do čustvene odcepitve (ang. cut off), s katero se prekinejo vsa težja občutja, ki jih nekdo v družini doživlja. Odcepitev od neke osebe traja več mesecev, let, lahko tudi celo življenje.

Novice 12. 06. 2014 13.01

Zvezdnica žrtev brutalnega napada

Ameriška zvezdnica resničnostnih šovov in model Brittny Gastineau ob sprehodu po ulicah Hollywooda ni mogla skriti ogromne modrice okoli očesa. Vir blizu zvezdnice je potrdil, da je bila žrtev brutalnega napada njenega partnerja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859