nastanka

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja
Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?
Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Kako zelo škoduje že ena cigareta na dan?
Mnogi kadilci verjamejo, da je ena cigareta na dan neškodljiva, a raziskave kažejo, da tudi tako majhna količina tobačnega dima povzroča resne zdravstvene posledice.

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zato banane ne bi smeli jesti za zajtrk
Banana je priljubljen tropski sadež, obogaten z vitamini in minerali. Zaradi visoke vsebnosti kalija, je še posebej priporočljiva za tiste, ki jih pestijo utrujenost, pomanjkanje energije in visok krvni tlak. Zato je mnogokrat tudi prva izbira za zajtrk, kar pa nutricisti močno odvsetujejo. Preverite, zakaj.

Kaj se zgodi, če uživate preveč soli?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje odrasli prebivalci Slovenije z našim načinom prehranjevanja še vedno presegamo varno dnevno količino zaužite soli in to za dobrih 130 %. Prekomerno uživanje soli v prehrani pa lahko vodi do nastanka kroničnih bolezni in predstavlja precej resno grožnjo za naše zdravje.

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu
Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo
Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

8 dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja
Bolezni srca in ožilja so vodilni vzrok smrti po vsem svetu. Vzroki za te bolezni so mnogoteri, vendar mnoge dejavnike tveganja lahko obvladujemo s spremembami življenjskega sloga. Poglejmo 8 ključnih dejavnikov, ki povečujejo tveganje za bolezni srca in ožilja.

To se zgodi, ko pride do krvnega strdka
Krvni strdki lahko povzročijo resne zdravstvene težave, ki vključujejo predvsem vensko trombozo, pljučno embolijo in srčni infarkt.

Najpogostejši simptomi raka na požiralniku
Rak požiralnika naj bi bil razmeroma redek v primerjavi z drugimi vrstami raka, vendar je dobro, da znamo prepoznati nekatere simptome. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana rak na požiralniku predstavlja manj kot en odstotek novo odkritih bolnikov z rakom.

Mišični vozli: kaj so, zakaj nastanejo in kako jih odpraviti?
Mišični vozli so pogost in nadležen pojav, ki lahko povzroči bolečine, napetost ter omeji gibanje. Večino nas je že kdaj pestil občutek zatrdline ali bolečine v mišicah, najpogosteje v vratu, ramenih in hrbtu. Kljub pogostosti pa mnogi ne vedo natančno, kaj mišični vozli so, zakaj nastanejo in kako jih učinkovito odpraviti.

Zakaj so omega-3 maščobne kisline ključne za zdravje srca?
Omega-3 maščobne kisline so esencialne maščobe, ki so ključnega pomena za zdravje srca in ožilja. Gre za skupino večkrat nenasičenih maščobnih kislin, ki vključujejo EPA (eikozapentaenojsko kislino), DHA (dokozaheksaenojsko kislino) in ALA (alfa-linolensko kislino). Te maščobe, ki jih telo ne more proizvesti samo, moramo pridobivati s prehrano, zato so omega-3 maščobne kisline pogosto označene kot esencialne. Zakaj so tako pomembne za zdravje srca?

Kateri vitamini najbolj koristijo vaši koži?
Koža je naš največji organ in hkrati prvi zaščitni sloj, ki nas ščiti pred zunanjimi dejavniki, kot so onesnaženje, sončni UV-žarki in mikroorganizmi. Da bi ohranili zdravje kože, je pomembno, da ji zagotovimo pravilno nego in hranila, ki jih potrebuje. Med temi hranili so vitamini, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju mladostnega videza, preprečevanju prezgodnjega staranja in obvladovanju različnih kožnih težav.

Stanje, ki je lahko smrtno nevarno
Pljučna embolija je krvni strdek, ki blokira in ustavi dotok krvi v arteriji v pljučih.

Najpogostejši razlogi za išias
Izraz išias opisuje skupek simptomov v nogi, kot so mravljinčenje, šibkost, izguba občutka v nogi. Bolečina izvira iz spodnjega dela hrbta in se širi preko zadnjice navzdol po nogi. Išias ni medicinska diagnoza sama po sebi, a je običajno simptom, ki je posledica nekega zdravstvenega stanja.

Kdaj in zakaj boli žolčnik?
Kdaj, zakaj in kako boli žolčnik? Čutite topo bolečino na določeni strani telesa? Poglejmo si, zakaj se pojavlja ta bolečina in kako lahko ukrepamo.

Tako lahko zmanjšate število bolniških odsotnosti
Sodobna tehnologija in moderen način življenja sta nas pripeljala do tega, da vedno več časa preživimo sede, za pisalno mizo, v avtomobilu ali na domačem kavču. Sedeči način življenja je povezan z vrsto zdravstvenih težav, ki se odražajo v pogostejših bolečinah, slabšem počutju in povečani možnosti za razvoj resnih bolezni.

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?
Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Ali krema za sončenje res pomaga pri zmanjševanju gub na obrazu?
Krema za sončenje je nepogrešljiv izdelek za zaščito kože pred škodljivimi učinki sončnih žarkov. Poleg zaščite pred soncem se v zadnjem času pogosto omenja tudi njena vloga pri zmanjševanju gub na obrazu. Pa jih res zmanjšuje?

Kaj je gonoreja in kako se prenaša?
Spolno prenosljive okužbe (SPO) spadajo med infekcijske bolezni in se večinoma prenašajo s spolnimi odnosi. Ali veste, katerim spolnim boleznim ste lahko izpostavljeni, če ne uporabljate nobene zaščite? Ena med pogostejšimi je zagotovo gonoreja. Več o njej si lahko preberete v nadaljevanju.

Poznate vse koristi češenj?
Češnje (Prunus avium) predstavljajo pomembno sadno vrsto z razširjenostjo po vsem svetu. Njihova biološka in fiziološka kompleksnost, ki sega onstran zgolj okusnih lastnosti, privlači tako botanike in nutricioniste kot tudi kulinarične strokovnjake. Čeprav so bile že stoletja del kmetijskih praks in prehranske kulture, so češnje še vedno predmet številnih raziskav zaradi svojih zdravstvenih koristi in raznolikosti sort.

Ste vedeli, da se lahko preležaninam izognete?
Nepremičnost, nesposobnost zaznavanja bolečine ali pritiska na kožo, slabo prehranjevanje, zmanjšan vnos tekočine in dehidracija telesa, nezmožnost nadzorovanja izločanja blata in vode so najpogostejši dejavniki tveganja za nastanek preležanin. Prepoznajte simptome preležanin.

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Kaj storiti, ko uhaja urin?
Inkontinenca se lahko kaže kot občasno nehoteno uhajanje urina (urinska inkontinenca) ali blata (fekalna inkontinenca), lahko pa pride tudi do popolne izgube nadzora nad sečnim mehurjem in črevesjem. Inkontinenca se pojavlja pri ženskah, moških, starejših in otrocih. S starostjo se veča verjetnost inkontinence, pogosteje pa se pojavlja pri ženskah.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Kopriva ali botanično urtica dioica je ena najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. O njenem vplivu je pisal že grški modrec Fanias. Stari grški zdravnik Dioskurid pa ji je pripisoval zdravilni učinek pri splošni slabosti, izločanju seča, slabi prebavi, kašlju, ranah, čirih, krvavitvah in čiščenju krvi.

Trn v peti – kako si lahko pomagate?
Trn v peti je praktično usedlina kalcija, ki povzroči kostno 'štrlino' na spodnji strani petne kosti. Na rentgenski sliki lahko petni trn sega naprej tudi za pol palca. Brez vidnih rentgenskih dokazov je stanje včasih znano kot 'sindrom petnega trna'. Ali kot radi rečemo – trn v peti.

Za seboj imata težko izkušnjo, a se nista vdala
Tomi Jakša in Jan Fonda sta borca, ki sta se morala pri že zelo mladih letih soočiti s sarkomom. Diagnoza jima je življenje povsem obrnila na glavo, od napornega zdravljenja in amputacije dela noge pa do čisto novega pogleda na svet. Tomi pri tem priznava, da te diagnoza rak na začetku sesuje, hkrati pa te tudi za vedno spremeni.

Prepoznajte simptome pomanjkanja vitamina C
Vitamin C, znan tudi kot askorbinska kislina, je vitalno hranilo, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju splošnega zdravja.

Bolečine pri hoji v gore? Preverite, kako lahko rešite težavo
Športno rekreativne dejavnosti predstavljajo pomemben vidik človekovega življenja in imajo pozitiven vpliv tako na fizično kot psihično zdravje. Med najpogostejše prostočasne aktivnosti Slovencev sodi hoja, pohodništvo in tek.