Vizita.si

negativno doživljanje

Duševno zdravje 25. 11. 2024 14.59

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''

Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Duševno zdravje 08. 05. 2023 05.00

Spreminjanje negativnih samogovorov v pozitivne

Samogovor je naš notranji glas, ki je močno prepleten z našimi čustvi. Lahko se ga povsem zavedamo ali pa tudi ne. Ko smo dobre volje, so pozitivne misli pogostejše in bolj intenzivne, ko doživljamo stiske, pa v našem umu prevladujejo negativne misli. Naš notranji glas v veliki meri vpliva na naše počutje, vedenja, odnos do sebe in drugih.

Duševno zdravje 06. 01. 2023 05.00

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost

Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

Bolezni 13. 10. 2022 05.00

Najpogostejši vzroki za bolečine v spodnjem delu hrbta

Skoraj vsak se kdaj sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta, ki nam otežujejo vsakodnevne aktivnosti, hkrati pa negativno vplivajo tudi na naše razpoloženje. Vzrokov je lahko ogromno, a tokrat bomo omenili le tiste najpogostejše. Več o tem v nadaljevanju.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Duševno zdravje 19. 10. 2021 05.00

Ste kronično nezadovoljni?

Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Odnosi in spolnost 12. 10. 2021 05.00

Anksioznost v partnerstvu: dvomi, strahovi in pomisleki

Anksioznost v partnerskem odnosu se nanaša na moteče in vsiljive misli, ki nas vodijo do dvomov v partnerja in pogoste skrbi v zvezi v odnosom. Kaj pa če me vara? Mi morda laže? Kaj pa, če me namerava zapustiti? Tovrstna vprašanja so lahko izjemno obremenjujoča, sploh, če imamo občutek, da nad negativnimi mislimi nimamo več nadzora.

Duševno zdravje 25. 11. 2020 06.00

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj

V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

Prehrana 16. 10. 2020 06.00

V življenju je smiselno najti ravnovesje

Zunanja podoba vpliva na to, kako vidimo sebe in kako nas vidijo drugi, zato ji namenjamo vse več pozornosti, da bi se v svoji koži dobro počutili.

Osebna rast 26. 03. 2020 07.35

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?

Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Zdravje 14. 03. 2019 14.50

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto

Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

POPovi zdravniki 18. 11. 2012 22.15

Zardevanje

Lep pozdrav! Sem najstnik, obiskujem fakulteto in imam sledečo, ki jo bom opisal čim bolj konkretno. Že od otroštva imam rdeča lička, s katerimi se pa do, mislim da nekje 3. letnika srednje šole...

POPovi zdravniki 05. 01. 2012 10.16

Spolna zloraba, težave v spolnosti pri obeh

Pozdravljeni! Ne vem, če se vi s tem ukvarjate, vendar bi si želela pomoč. Bom bolj kratka, ker me zanima, če mi vi pri tem lahko pomagate, da se pri vas naročim. Torej v otroštvu sem bila sp...

POPovi zdravniki 23. 06. 2011 17.20

Nedoživljanje orgazma

Spoštovani! Stara sem 21 let, spolne odnose s partnerjem pa imam že 4 leta. On je edini moški s katerim sem kdaj bila, kljub vsem pozitivnim stvarem v najini zvezi, še nikoli nisem doživela orgazma. ...

POPovi zdravniki 31. 05. 2011 19.53

Sramežljivi fant

Spoštovani! Sem 22-letni fant in me zanima o naslednji stvari. V življenju mi ni bilo postlano s cvetjem, pri 10-ih sem izgubil očeta, nato se je pri mojih 16-17 letih pojavila prva resnična simpat...

POPovi zdravniki 26. 05. 2011 19.06

Spolne težave partnerja in vpliv na par

S fantom sva skupaj 4 leta. Že od samega začetka imava težave v spolnosti. Včeraj sva se o tem prvič resno pogovorila. Vse poteka normalno, kmalu po penetraciji pa fant (star 30 let) doživi izliv, ki ...

POPovi zdravniki 29. 09. 2009 01.39

Nedoseganje orgazma v spolnem odnosu

Pozdravljeni, ker zelim razcistiti z dolocenimi vzorci, se obracam na vas s prosnjo po nasvetu. v pozni puberteti sem imela s starejsim moskim daljse in spolno zelo intenzivno razmerje, ki se mi zdaj ...

Duševno zdravje 29. 08. 2014 12.49

Pomagajte prvošolčku premagati strah pred šolo

Prvi šolski dan je stresen tako za starše kot seveda tudi za otroke, ki v šolo vstopajo prvič. Kako pomagati prvošolčku premagati strah ter vzbuditi v njem zanimanje in veselje?

Bolezni 09. 10. 2013 08.00

Zdravnica, ki osuplja Balkan

Ko je tudi sama zbolela in se znašla na smrtni postelji, je spoznala, da je skrivnost ozdravljenja veliko večja od tiste, ki ji jo je razkril študij medicine. Od takrat svojim pacientom ne pomaga le s svojim znanjem kirurgije.

Odnosi in spolnost 18. 12. 2011 08.14

Zakaj noče več seksati z vami?

Spolnost je še kako pomembna za zdravo razmerje, a vendar se vse več parov srečuje z upadom spolne sle. Kaj je krivo za to, kako si pomagati in kako ohraniti spolno življenje zdravo in živahno?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859