neplodnost žensk

Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami
Kako prepoznati nevarne ciste in benigne ciste? Vsekakor je v primeru težav in simptomov vedno priporočljiv obisk ginekologa!

6 simptomov sindroma policističnih jajčnikov
Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) je pogosta hormonska motnja pri ženskah v rodni dobi, ki prizadene približno 10 odstotkov žensk po vsem svetu. PCOS je značilen po prisotnosti številnih majhnih cist na jajčnikih, vendar so simptomi in vzroki te motnje veliko bolj kompleksni.

Najpogostejši razlogi za neplodnost
Neplodnost je opredeljena kot 'poskus zanositve s pogostimi, nezaščitenimi spolnimi odnosi vsaj eno leto brez uspeha'.

Kaj je gonoreja in kako se prenaša?
Spolno prenosljive okužbe (SPO) spadajo med infekcijske bolezni in se večinoma prenašajo s spolnimi odnosi. Ali veste, katerim spolnim boleznim ste lahko izpostavljeni, če ne uporabljate nobene zaščite? Ena med pogostejšimi je zagotovo gonoreja. Več o njej si lahko preberete v nadaljevanju.

Raziskava odkrila prisotnost težkih kovin v tamponih
V svetu zadnje dni odmeva nedavna raziskava, ki so jo izvedli na UC Berkeley School of Public Health, s katero so odkrili prisotnost 16 različnih težkih kovin v tamponih, kupljenih v New Yorku, Londonu in Atenah med letoma 2022 in 2023.

Za to boleznijo naj bi zbolela vsaka peta ženska
Zagotovo ste že slišali za marsikatero bolezen ščitnice, malo manj poznan pa je Hashimotov tiroiditis. Kaj je omenjena bolezen, kako prepoznamo znake in na kaj moramo biti pozorni, si lahko preberete v nadaljevanju.

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice
Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti
Gre za avtoimunsko bolezen ščitnice, pri kateri je delovanje najprej normalno, nato pa se postopoma zmanjšuje, dokler ne nastopi hipotiroza - sindrom, ki nastane zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v tkivih. Kako prepoznati simptome?

Veste vse o raku dojke?
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah.

Najpogostejša vzroka za povišan prolaktin v telesu sta tumor hipofize in hipotiroza
Prolaktin je hormon, ki ga izloča hipofiza in ki ima pomembno vlogo pri spolni ter reproduktivni funkciji ženske in moškega. Hipofiza ali možganski privesek je majhna žleza z notranjim izločanjem. Povišana vrednost prolaktina (hiperprolaktinemija) povzroča motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacij, saj negativno vpliva na izločanje GnRH, FSH in LH.

Kako prepoznati znake endometrioze?
Endometrioza je pogosto tiha bolezen in zaradi tega je nemalokrat spregledana, a zanjo naj bi trpela skoraj vsaka deseta ženska. Gre za kronično vnetno bolezen, ki ima v nekaterih primerih tudi resne posledice, med drugim pa je lahko kriva za neplodnost.

9 dejstev, ki bi jih ženska morala vedeti o svojem materničnem vratu
Mnogo žensk niti ne ve, kaj je maternični vrat, saj ga s prostim očesom ne morejo videti. Prav zato je tukaj nekaj informacij, za katere je dobro, da jih ženska ve o svojem materničnem vratu.

Ena najpogostejših bakterijskih spolno prenosljivih bolezni
Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni. Kako se prenaša, kako poteka okužba, kako zdravljenje in kakšne so posledice okužbe s to bakterijo?

Hormonska motnja, ki jo ima kar desetina žensk
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivnem obdobju, razloži ginekologinja doc. dr. Vilma Kovač, dr. med. ″Pri neselekcionirani skupini žensk v reproduktivnem obdobju je prevalenca tega sindroma kar 10 odstotkov.″ Kaj pa pomeni ta diagnoza in kako lahko zdravniki pomagajo?

Zato ne smete ignorirati bolečin v medenici
Težave z mehurjem ali z ostalimi reproduktivnimi organi lahko privedejo do bolečin v medenici, ki lahko zelo otežijo življenje. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj najpogostejših razlogov, zakaj se lahko pojavijo bolečine v medenici.

Napačna prepričanja o parih, ki nimajo otrok
V današnjem času, ki na trenutke kar ječi pod težo različnih nasprotujočih si doktrin, mnenj, polov, razprav in prepričanj, se pojavlja tudi dilema o parih, ki nimajo otrok. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja, ki pogostokrat spremljajo tiste, ki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov živijo le v dvoje.

Poznate ta najpogostejši vzrok neplodnosti?
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivnem obdobju. Ker povzroča motnje ovulacije, pa je tudi eden najpogostejših vzrokov za težave s plodnostjo. Ginekologinja doc. dr. Vilma Kovač, dr. med., nam je pojasnila, kako lahko zdravniki pomagajo takšnim pacientkam, ki več nadzora in pomoči potrebujejo tudi v času nosečnosti.

Prehrana za vse, ki imate težave s policističnimi jajčniki
Policistični jajčniki so najpogostejša hormonska motnja, s katero ima težave vsaka deseta ženska v rodnem obdobju. V nadaljevanju si lahko preberete, zakaj je izjemno pomembna pravilna prehrana, s katero lahko obvladate zahrbtno bolezen sodobnega časa.

Ženske nosečnost odlašajo že v 40. leta
"Na žalost nimamo nobene čarobne palčke, s katero bi vplivali na jajčnike, da bi še malo dlje časa producirali kakovostne jajčne celice," je jasna dr. Eda Vrtačnik - Bokal, ki se dnevno srečuje s pari, ki imajo težave z zanositvijo. Kot enega ključnih problemov omenja tudi starost ženske in dejstvo, da pari z zanositvijo odlašajo v vedno poznejše obdobje. Starost ženske je namreč eden ključnih dejavnikov, ki vpliva na možnost zanositve.

Dr. Marija Pfeifer: 'Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se bolje počutimo.'
Ko pomislimo na hormone, se največkrat spomnimo na estrogen, testosteron ali kortizol, toda v našem telesu jih je še več. “Čisto v vsakem delu našega telesa delujejo,” pove prof. dr. Marija Pfeifer. "Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se tudi mi bolje počutimo." Kako pa dosežemo, da so naši hormoni v ravnovesju?

5 simptomov, ki jih ženske ne bi smele nikoli ignorirati
Okoli 10 odstotkov žensk v rodni dobi naj bi imelo endometriozo. Bolezen, ki povzroča neplodnost. Žal jo mnogo pacientk pozno prepozna. A simptomov, ki jih povzroča, ne bi smeli kar ignorirati.

Kako veste, da ste plodni?
V življenju se nam zdi, da vse poteka po nekem ustaljenem tiru. Šolamo se, hodimo v službo, ustvarimo svoj dom, se poročimo in dobimo otroke. Toda vsak šesti par v Sloveniji ne more zanositi.

Ko bolečina ni le 'normalen' pojav ob menstruaciji
Ste v 30. letu starosti in imate težave z bolečo menstruacijo, pogostimi krči, bolečimi spolnimi odnosi ali morda celo zanositvijo? Imate morda najstniško hčer, ki zaradi hudih menstrualnih krčev izostaja od pouka? Žal se veliko ljudi prepozno zave, da so lahko to le eni od znakov vse pogostejše bolezni, imenovane endometrioza.

Tegoba, ki pesti mnoge ženske, pa tega sploh ne vedo
Bakterijska vaginoza je manj znana ženska tegoba. In mnoge jo zamenjajo za glivično okužbo in posledično napačno zdravijo. Posledice so lahko hude: neplodnost, pri nosečnicah splav ali prezgoden porod. Preberite si, kako razlikovati ti dve pogosti okužbi in kaj lahko pomaga.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja žensk v rodnem obdobju – z njim ima težave od pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Poleg tega je sindrom policističnih jajčnikov najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel.

Kakšni so učinki uporabe steroidov?
Leta 1930 so nemški znanstveniki odkrili, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Začetni rezultati so bili odlični. Novi hormoni so uspešno podvojili velikost telesnih mišic v precej kratkem času ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1940 so nekatere od prvih odkritih steroidov uporabili na nemških vojakih, kasneje, v petdesetih, pa so jih uporabljali ruski atleti.

Boleče zdravstveno stanje jo je skoraj 'zlomilo'
Članica nekdaj priljubljene in slavne skupine Spice Girls, Emma Bunton, se spominja kako se je skoraj zlomila zaradi diagnoze stanja, ki bi lahko resno ogrozilo njeno materinstvo.

'Odločila sva se, da otroka ne obdrživa. Nisem vedel, da je bila to moja edina možnost.'
"Ko sem imel 22 let, se mi je ''ponesečilo''. Takratna sveža ljubezen je zanosila po enem mesecu najine zveze. Bil sem obupan, strah me je bilo in nikakor nisem bil dovolj zrel, da bi lahko prevzel odgovornost za vzgojo otroka. Četudi sem že imel službo, sva se odločila, da otroka ne obdrživa. Da ni pravi čas, da je prehitro in da si še želiva ''življenja''. Kmalu za tem sva se razšla," nam svojo zgodbo začne pripovedovati zdaj 37-letni M. K. Ter doda, da si je "sicer vedno želel otrok – nekje v daljni prihodnosti. Vedel sem, da jih želim imeti. Ampak pač nekoč ..."

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb
Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.