nerealna pričakovanja

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?
Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

Zato vam novoletne zaobljube ne bodo uspele
Novoletne zaobljube pogosto spremljajo občutki motivacije, optimizma in želje po izboljšanju svojega življenja. A raziskave kažejo, da večina teh zaobljub ne preživi niti prvih nekaj tednov. Zakaj? Razlogi, ki vodijo do neuspeha, so pogosto skriti v našem pristopu, načrtovanju in pričakovanjih.

Kako se spopasti z izzivi s samopodobo?
Na samopodobo najstnikov lahko vplivajo različni dejavniki, ki segajo od notranjih do zunanjih vplivov. Izzive s samopodobo je treba pravočasno nasloviti, da pozneje v življenju ni hujših težav z duševnim zdravjem.

Najpogostejši partnerski konflikti v decembru
Ko se teme pogovorov vrtijo okoli prazničnega stresa, imamo največkrat v mislih obsesivno nakupovanje, ki si ga velikokrat puščamo za zadnji trenutek, maratonsko kuhanje in številne obveznosti, ki jih je treba zaključiti pred zaključkom novega leta. A pri tem seveda obstaja še ena vrsta stresa, ki je v času praznikov zelo pogost – stres zaradi partnerskih nesoglasij, konfliktov in razprtij. To niti ni tako zelo čudno, saj vsa pričakovanja, pritiski in kaos, ki ga s seboj prinesejo prazniki, močno načnejo partnerske odnose. Tudi vašega?

8 znakov, da imate zdrav odnos sami s sabo
Skrb za odnos s samim sabo je temelj srečnega in izpolnjenega življenja. Ko se naučimo spoštovati, sprejemati in podpirati sami sebe, lahko uspešneje premagujemo življenjske izzive ter gradimo boljše odnose z drugimi. Zdrav odnos s sabo ne pomeni popolnosti, temveč sposobnost, da se poslušamo in spoštujemo svoje potrebe ter čustva.

Kaj je lifting z nitkami?
Thread lift oz. lifting z nitkami je kozmetični, nekirurški poseg in minimalno invazivni postopek, ki se uporablja za obraz in kožo vratu.

Kako do mirnega življenja?
Ljudje se soočamo z različnimi izzivi, od poklicnih zahtev do družinskih obveznosti, od financ do socialnih pritiskov. Vse to nas lahko odvrne od iskanja mirnega življenja, ki ga mnogi želijo doseči. A mirnost ni le odsotnost stresa, temveč način življenja, ki vključuje ravnotežje med telesom, umom in dušo.

Vpliv estetske medicine na samozavest: Kako izbrati prave tretmaje in kdaj se ustaviti?
Estetska medicina je v zadnjih letih postala izjemno priljubljena, saj ponuja številne možnosti za izboljšanje videza in s tem tudi povečanje samozavesti. Z napredkom tehnologije in izboljšanjem tehnik so postali nekateri tretmaji dostopni širši javnosti, od pomlajevalnih tretmajev do kirurških posegov. Vendar pa se pojavi vprašanje; kako izbrati prave tretmaje za ohranjanje zdravja in mladostnega videza, ne da bi izgubili svoj naravni videz? In kdaj se je smiselno ustaviti, da ne bi škodili lastni samozavesti? Kje je meja med 'boljšim' in iskanjem vedno 'boljšega'?

Veš, kako škodljivo je primerjanje?
Nekdo ima vedno več prijateljev, nekdo lepša oblačila. Vsekakor obstajajo posamezniki z boljšimi ocenami, na videz z boljšimi družinami ter takšni, ki jim zavidamo kaj drugega. Pa se zavedaš, kako zelo škodljivo se je primerjati s komerkoli?

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Kako pa nate vplivajo družbena omrežja?
Družbena omrežja so postala neločljiv del življenja sodobnih najstnikov, saj omogočajo povezovanje, izražanje in deljenje vsebin. Vendar pa ima nenehna izpostavljenost družbenim medijem lahko pomemben vpliv na samopodobo mladih.

Zato je idealizacija partnerskih odnosov škodljiva
Predstavljajte si, da vas človek vidi kot nadpovprečno bitje brez napak in vas kuje v zvezde ... Dokler vas ne spozna v celoti. Nihče od nas si ne želi takšnega razmerja, ker smo navsezadnje vsi samo ljudje z lepimi in manj lepimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj vse je še idealizacija partnerskih odnosov škodljiva.

Kaj lahko narediš, če ne boš sprejet na želeno fakulteto?
Če nismo sprejeti na želeno fakulteto, se lahko to v danem trenutku zdi kot konec sveta. Pa v resnici ni, če stvar pogledamo iz drugega zornega kota in če lahko, kot lahko vidimo kasneje, ko mine nekaj časa, stvar vzamemo kot preusmeritev in ne zavrnitev.

Največji decembrski stresorji
Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?
V času družbenih omrežij, raznoraznih filtrov in v vsebini, ki je velikokrat nerealna, je ohranjanje pozitivne samopodobe postalo vse pomembnejše za naše duševno zdravje.

Kognitivne distorzije: ko misli izkrivljajo resničnost
Kognitivne distorzije ali izkrivljanja vključujejo negativne vzorce razmišljanja, ki ne temeljijo na dejstvih ali realnosti. Lahko jih imenujemo tudi pristranske perspektive, ki jih lahko skozi čas nevede krepimo. Ti vzorci in sistemi razmišljanja se pojavljajo v številnih oblikah in so pogosto zelo subtilni, kar pomeni, da jih je težko prepoznati.

Lepotni ideali: kaj je zdravo, kaj je lepo in kaj resnično?
Lepotni standardi obstajajo že od nekdaj, a zdi se, da so z vzponom družbenih omrežij postali še vidnejši, še zahtevnejši – in predvsem nerealni. Kako zelo pa tebi pridejo do živega vse te podobe, s katerimi smo vsakodnevno obkroženi?

Kaj je v resnici ljubezen?
Predstav o ljubezni in odnosih je toliko, kolikor je ljudi. Temeljijo lahko na družinskem okolju, v katerem smo odraščali, romanih in filmih, ki ponujajo različna sporočila o ljubezni, ter ostalih nezavednih dejavnikih. A ko je govor o pravi, resnični, usodni ljubezni, ne moremo mimo ideje o sreči do konca svojih dni, kar pogosto kvarno vpliva na oblikovanje zrelih in trajnih partnerskih odnosov. Prav je, da verjamemo v ljubezen, ki je najmočnejša sila življenja, a ne smemo pozabiti, da v partnerskem odnosu ne smemo iskati popolnosti …

Vse, kar morate vedeti o povečanju ustnic
Povečanje ustnic je vedno bolj priljubljen estetski poseg, ki vam lahko zagotovi polnejše in bolj izrazito oblikovane ustnice. Danes je injekcijsko dermalno polnilo najpogosteje uporabljena metoda za povečanje ustnic. Poznamo več vrst dermalnih polnil, toda najpogostejša polnila so danes izdelki, ki vsebujejo snovi, podobne hialuronski kislini. Zanimalo nas je, ali je takšen poseg varen, za koga je primeren in za koga morda ni, navsezadnje pa, kako poteka. Pogovarjali smo se s specialistom plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, dr. med. Andrejem Testenom.

So decembrski prazniki tudi za vas vir bolečine in stisk?
December je kot zadnji mesec v letu povezan s simboličnimi zaključki vseh vrst, ki jih radi obeležujemo z decembrskimi praznovanji, obdarovanji in druženjem z najbližjimi. A mesec ima tudi svojo temno plat, ki se največkrat kaže v različnih čustvenih stiskah. Osamljenost, finančne težave, nerazrešeni vzorci iz izvorne družine, pomanjkanje družabnih stikov in konflikti v partnerstvu so le nekateri od razlogov, zakaj decembra na površje priplavajo tudi težka občutja in trpljenje.

Predpraznični stres ni le modna muha
Praznični čas je resda poln topline, bližine, stika z najdražjimi in dobre hrane, a gre tudi za izjemno stresno obdobje, v katerem se že tako hud življenjski ritem še dodatno močno pospeši, saj moramo pred iztekom leta zaključiti vse načrtovane delovne obveznosti, pravočasno nakupiti božična darila, generalno očistiti in lično okrasiti domovanje ter pripraviti praznične pojedine. Že sama misel na tako dolg spisek opravil povzroča stres, ki se vse do vrhunca praznikov samo še poglablja. Kako se mu zoperstaviti in ga ublažiti?

V primežu toksične produktivnosti, ki je pot do izgorelosti
V preteklosti se je izraz toksična produktivnost uporabljal predvsem v povezavi z deloholizmom – torej z ljudmi, ki svoje delo uporabljajo ali bolje rečeno zlorabljajo za bežanje pred seboj. V današnjem času se toksična produktivnost nanaša na osebe, ki delajo prek svojih dolžnosti ali celo zmogljivosti. Pojav je postal še toliko bolj opazen v času pandemije, saj so pri delu od doma meje med delom in zasebnim življenjem postale precej zabrisane.

Ste kronično nezadovoljni?
Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Na pomoč, moji starši so tako vsiljivi!
Se tudi vam dogaja, da se starši prekomerno ukvarjajo z vami? Skrbi jih, kako vam gredo od rok šolske obveznosti, bombardirajo vas z vprašanji o ljubezni, nenehno vas opozarjajo na nevarnosti odraščanja, vi pa ob tem zavijate z očmi. Njihovo prekomerno angažiranost morda dojemate kot vsiljivost, pretirano zaskrbljenost in nezaupanje. Drži, da starši svojim otrokom želijo le najboljše, vendar njihova ideja o tem ne ustreza vedno temu, kar najstnik potrebuje ali želi.

Kaj je sindrom gospe Bovary?
Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Za popolnimi fotografijami stojijo navadni, a nesamozavestni ljudje
Tehnološka doba nam je omogočila dostop do obilice informacij, poenostavili so se številni vidiki našega življenja in izboljšala se je celo našo sposobnost povezovanja z drugimi po vsem svetu. Vseeno pa ima tehnologija nekaj pomanjkljivosti.

Najbolj priljubljen poseg v Sloveniji ostaja preoblikovanje prsi ter telesa
Naše telo nas vodi skozi celo življenje, skrbi za vse procese in pogoje, ki so potrebni za normalno delovanje, prav zato pa bi ga morali obravnavati in zanj skrbeti kot za tempelj, ki si zasluži spoštovanja.

Zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem?
Že dolgo je znano, da po zakonih privlačnosti naša stališča in pričakovanja oblikujejo naše življenje, zdaj pa je kognitivna znanost te trditve začela tudi potrjevati. Nedavne raziskave so namreč pokazale, da ljudje, ki imajo več samozavesti in optimizma, lažje premagajo življenjske ovire.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Razmišljate o operaciji nosu? To je vse kar morate vedeti
"Eden izmed problemov so lahko tudi nerealna pričakovanja po posegu. Ali glede videza ali pa glede spremembe, ki jo bo videz stranki prinesel," o operaciji nosu pove estetski kururg Andrej Testen in poudarja, da je po vsaki operaciji potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje in da se telo zaceli.