Vizita.si

nesreče

Zdravje 30. 01. 2025 11.48

Zavedajte se, da lahko doleti tudi vas

Ljudje smo si različni. Za nekatere bi lahko rekli, da s svojim divjim življenjskim slogom izzivajo srečo, drugi se ne izpostavljajo tveganjem, če to ni nujno potrebno. A to ne pomeni, da so varni pred nezgodami. Prometne nesreče, padci, zdrsi, opekline in druge nesreče se lahko zgodijo vsakomur, povsod in povsem nepričakovano. Če je sreča na vaši strani, jo odnesete samo s kakšno prasko, ni pa nujno, da bo res tako, zato je pomembno, da pravočasno, predvsem pa ustrezno zavarujete svoje zdravje.

Zdravje 30. 12. 2024 04.25

Zakaj pride do zloma hrbtenice?

Zlomi hrbtenice so običajno posledica osteoporoze ali poškodb. Tudi če potrebujete operacijo za popravilo zlomljenega vretenca, zlom hrbtenice ne bi smel imeti nobenih dolgoročnih posledic vse, dokler ni poškodovana vaša hrbtenjača.

Droge & alkohol 30. 12. 2024 04.01

Veš vse, kar moraš vedeti o alkoholu?

Alkohol je znan kot substanca, ki lahko vpliva na naše vedenje in upočasni dele možganov.

Droge & alkohol 27. 12. 2024 04.01

Dejstva o drogi, ki jih moraš poznati

Droge niso nekaj novega, je pa pomembno, da o njih govorimo. Predvsem, ker ste mladostniki morda še naivni glede tega, kaj konkretno droge prinesejo v življenje posameznika.

Duševne motnje 24. 12. 2024 04.15

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Preventiva 23. 12. 2024 12.14

Je čas za praznike brez alkohola?

Praznični čas pogosto prinese različne družabne dogodke in okoliščine, ob katerih je prisoten alkohol. Čeprav menimo, da mora biti alkohol del tovrstnih druženj, bi se morali zavedati škodljivih učinkov in prepoznati, kdaj je presežena zdrava meja.

Bolezni 19. 12. 2024 04.09

Zakaj pride do obrabe hrustanca?

Hrustanec je vezivno tkivo, ki ga najdemo v mnogih delih telesa. Čeprav je trd in prožen, ga je razmeroma enostavno poškodovati. V hujših primerih se lahko odlomi kos hrustanca. To fino, gumijasto tkivo deluje kot blazina med kostmi sklepov. Ljudje s poškodbo hrustanca pogosto občutijo bolečine v sklepih, togost in vnetje, ki se čuti kot otekanje.

Zlata leta 17. 09. 2024 04.15

Ključni koraki za ohranjanje funkcionalnosti za starostnike

Staranje je naraven proces, ki prinaša spremembe v telesu in življenjskem slogu. Kljub temu pa je mogoče s pravilnimi pristopi in skrbjo ohranjati visoko stopnjo funkcionalnosti ter kakovostno življenje v poznejših letih.

Simptomi in bolezni 05. 09. 2024 04.51

Bolezni, zaradi katerih se lahko pojavljajo modrice

Medicinski izraz za modrice je ekhimoza. Modrice nastanejo, ko se pod kožo nabere kri, povzroča pa jih zlom krvne žile. Videti so kot znamenja na koži, ki so lahko črne, modre, rdeče ali vijoličaste barve. Med celjenjem modrice spreminjajo barvo in večina ni nevarnih, še manj pa zaradi njih potrebujete zdravljene. A nepojasnjene modrice, za katere se zdi, da se pojavljajo od nikjer in dlje časa, so lahko osnovnega zdravstvenega stanja.

Zdravi zobje 18. 07. 2024 04.42

11 razlogov za bolečino v zobeh

Bolečina v zobeh ne pomeni vedno, da je s samim zobom nekaj narobe ali pa da konkretno potrebujete kakšno zalivko. Poglejmo si najpogostejše razloge za bolečino v zobeh.

Zlata leta 26. 06. 2024 04.51

7 presenetljivih načinov, kako se vaše telo spreminja, ko se starate

Vsi vemo, da nas čakajo gubice, nastanek pleše, sivenje las, podbradki, manj gibljivi sklepi ... Toda ko se staramo, se dogajajo še druge splošno vsaj zaenkrat še manj poznane spremembe. Do njih pride tudi zato, ker živimo dlje, kot smo kdaj koli.

Bolezni živčevja in možganov 13. 06. 2024 04.44

Previdno, če imate te simptome

Simptomi možganskega tumorja so zelo podobni simptomom nekaterih drugih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica. Prav zato pa ga velikokrat ne diagnosticiramo takoj oz. dovolj zgodaj.

Zdravje 10. 06. 2024 04.45

Skriti čut, ki oblikuje dobro počutje

Vedno bolj se govori, hkrati pa je vedno več študij in z njimi dokazov, da imajo signali, ki jih naši notranji organi pošiljajo v možgane, pomembno vlogo pri uravnavanju čustev ter preprečevanju nekaterih stanj, kot sta denimo anksioznost in depresija. Poglejmo si, kaj je zapisal Guardian.

Droge & alkohol 23. 04. 2024 04.08

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu

Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Življenjske zgodbe 15. 04. 2024 04.24

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje

Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Rakave bolezni 12. 04. 2024 04.01

''Bila sem zdrava in fit, rak mi ni prišel na misel''

34-letna Lindsay Margaroli, ki dela v banki in živi v jugovzhodnem Londonu, pravi, da njeni začetni simptomi niso bili očitni, dokler ni začela urinirati na vsake pol ure, krči v trebuhu in napenjanje pa so bili praktično nevzdržni.

Simptomi in bolezni 30. 03. 2024 04.45

Zakaj se pojavi kri v urinu?

Kri v urinu, medicinsko znan kot hematurija, je lahko precej neprijeten pojav, ki nemalokrat sproži strah in skrb posameznikov, ki se znajdejo v takšni situaciji.

Bolezni 26. 01. 2024 04.35

Dihalna motnja, ki se lahko pojavi zaradi debelosti

Sindrom hipoventilacije zaradi debelosti je dihalna motnja, ki lahko prizadene nekatere posameznike z debelostjo oziroma prekomerno telesno težo.

Duševno zdravje 28. 12. 2023 05.00

Poskrbite za odgovorno pitje alkohola med prazniki

Decembrski čas, zlasti obdobje med božičem in silvestrovim, vsako leto predstavlja veliko problematiko prekomernega pitja alkohola. V obdobju druženj, zaključkov in srečanj marsikdo pozabi na zmernost, popivanje pa pri nekaterih uide izpod nadzora. Preverite, kako se lahko držite odgovornega pitja med prazniki.

Novice 11. 11. 2023 05.00

Martinov praznik: tradicija, vino in druženje

Martinov praznik je dan, ki ga praznujejo v mnogih delih sveta, zlasti v Evropi. To je čas, ko se ljudje zberejo, da bi obeležili svetega Martina, zaščitnika vina in vinogradov. Praznik martinovanje ima bogato zgodovino in številne tradicije, ki segajo nazaj v srednji vek.

Pediatrija 13. 09. 2023 05.00

Zakaj in kako pride do displazije kolkov?

Displazija kolkov je pogosta težava, ki prizadene kolčne sklepe dojenčkov. Večina dojenčkov nima dolgoročnih učinkov ali zapletov, če zdravnik diagnosticira in zdravi displazijo kolkov, ko so mlajši od 6 mesecev. Tudi starejši otroci in odrasli lahko razvijejo displazijo kolkov, vendar je to manj pogosto.

Duševno zdravje 23. 08. 2023 05.00

Akutna stresna reakcija je popolnoma normalen odziv na šok

Življenje je nepredvidljivo, a nekateri dogodki, kot so bile nedavne poplave, nas lahko dodobra pretresejo in povzročijo tudi težje notranje bitke. Pri tem je pomembno poudariti, da se doživljanje od posameznika do posameznika razlikuje. Za nekoga bodo te poplave travmatične, za drugega stresne, razlaga terapevtka dr. Tjaša Stepišnik Perdih.

Duševno zdravje 17. 08. 2023 12.51

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''

Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Novice 13. 08. 2023 05.00

Če kdaj, se bomo sedaj začeli zavedati pomena skupnosti

Naravne katastrofe so nepredvidljive sile, ki imajo lahko uničujoče posledice za ljudi, okolje in infrastrukturo. Poplave, ki smo jim bili priča v preteklem vikendu, so prizadele celo Slovenijo.

Zdravi zobje 27. 07. 2023 05.00

Najpogostejši vzrok zloma zoba

Zlomljen zob je boleča izkušnja, ki jo lahko doživi vsak do nas. Razlogi za zlom so različni: od zunanjih dejavnikov, kot je poškodba, do notranjih, ki so lahko posledica nepravilne sestave sklenine – zunanjega ovoja zoba in kariesa. Veliko vlogo igra preventiva, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, kako postopati ob takem dogodku.

Zdravje 27. 03. 2023 08.59

Nikar ne čakajte, da zbolite

Saj poznate tisti klišejski rek, da je zdravje naše največje bogastvo? Žal pa se tega ne zavedamo, dokler nas ali naše najbližje ne začnejo pestiti razne zdravstvene tegobe ali resne bolezni, ki bistveno poslabšajo kakovost našega življenja in nas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Nikar ne čakajte, da vas bo telo samo opozorilo, da z vami nekaj ni v redu. Raje poskrbite za preventivo in s tem za bolj zdravo in varno prihodnost.

Simptomi in bolezni 13. 02. 2023 05.00

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?

Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Novice 24. 01. 2023 05.00

Odpravite bolečine prej in za vedno!

So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859