Vizita.si

normalno

Bolezni 17. 04. 2025 03.00

Tihi ubijalci: Zapleti sladkorne bolezni, ki jih večina odkrije prepozno

Sladkor je ključni vir energije za naše telo. Ko ga vnesemo v telo, se pretvori v glukozo, ki nato potuje po krvnem obtoku in oskrbuje celice z energijo. Brez sladkorja v krvi naše telo ne bi moglo delovati, ne sme pa ga biti premalo ali preveč. Za to skrbi trebušna slinavka, ki glede na potrebe izloča hormon inzulin. Pri osebah s sladkorno boleznijo pa celice trebušne slinavke ne proizvajajo dovolj inzulina oziroma telo proizvedenega inzulina ne more učinkovito porabiti, zato pride do previsoke koncentracije glukoze v krvi. Bolezen sama po sebi ni smrtno nevarna, a vpliva na različne organe in sisteme v telesu, zato se na dolgi rok lahko razvijejo različni zapleti. Kateri so najpogostejši in kako se jim izogniti?

Puberteta 07. 04. 2025 03.20

Ti odraščanje predstavlja izziv? To so stvari, ki jih še nisi vedel o najzahtevnejšem obdobju življenja

Odraščanje je obdobje, polno sprememb in presenečenj. Tvoje telo se razvija hitreje kot kdaj koli prej, kar pogosto povzroča vprašanja in dvome. A brez skrbi – tvoje telo ve, kaj počne!

Zdravje 07. 04. 2025 03.12

Ali prekomerna uporaba telefona škodi vašim možganom? Študija razkriva šokantne rezultate

Nedavna kanadska študija je pokazala presenetljive rezultate: dvotedenski odklop od interneta na pametnem telefonu lahko pripomore k izboljšanju duševnega zdravja in kognitivnih funkcij.

Seks & razmerja 04. 04. 2025 03.19

Prva simpatija: kako se soočiti s čustvi in negotovostjo?

Kako se spoprijeti s temi čustvi in obvladati morebitne strahove?

Vitamini in minerali 03. 04. 2025 15.47

Vsi bi ga morali vključiti v svojo prehrano. Zdravniki razkrivajo, zakaj je pomemben vitamin K

Prisoten je v listnati zelenjavi, oreščkih, mesu in nekaterih oljih. Večji vnos tega vitamina ima lahko številne pozitivne učinke na zdravje.

Novice 03. 04. 2025 09.03

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati

V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 03.42

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja

Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Zdravje 03. 04. 2025 03.16

3 preproste jutranje navade za boljše razpoloženje in več vitalnosti

Začnite dan na najboljši možni način s tremi preprostimi navadami, ki pozitivno vplivajo na vaše razpoloženje in energijo. Pitje vode takoj po prebujanju obnavlja tekočino v telesu in pripomore k boljši koncentraciji. Jutranja vadba, pa naj bo to kratek sprehod ali nekaj minut telovadbe, poveča energijo in sprosti hormone sreče. Nazadnje, vključitev praks čuječnosti in meditacije pomaga pri zmanjšanju stresa in izboljšanju splošnega počutja ter vas pripravi na dan.

Vitamini in minerali 01. 04. 2025 04.33

Bistvenega pomena za vid, kožo in imuniteto: Katera živila vsebujejo vitamin A?

Vitamin A, pogosto spregledan, je ključni vitamin za številne telesne funkcije. Spoznajte, kako vitamin A podpira zdravje kosti in las ter v katerih živilih ga najdemo za optimalno prehrano.

Duševno zdravje 30. 03. 2025 03.32

5 neverjetnih dejstev o možganih

Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

Bolezni 29. 03. 2025 03.13

Zdravniki razbijajo mite o visoki temperaturi

Visoka telesna temperatura ali vročina se pojavi kot odziv telesa na okužbo, vnetje ali druge motnje.

Ginekologija in porodništvo 27. 03. 2025 03.20

8 zgodnjih znakov nosečnosti

Številne nosečnice lahko potrdijo, da so še preden so opravile test nosečnosti začutile, da se njihovo telo obnaša nekoliko drugače. Kasneje pravijo, da so takoj vedele, da so noseče.Tu pa je nekaj zgodnjih znakov, ki jih opisujejo in lahko kažejo na nosečnost.

Simptomi in bolezni 27. 03. 2025 03.11

5 simptomov cist v pljučih

Kakšni so simptomi cistične pljučne bolezni in zakaj ciste v pljučih sploh nastanejo?

Puberteta 26. 03. 2025 03.23

Imaš občutek, da te starši spravljajo v zadrego?

Verjetno smo vsi imeli vsaj enkrat občutek, da so nas starši – bodisi s svojimi besedami bodisi z obnašanjem – osramotili pred prijatelji, v šoli ali pa kje drugje. Kaj lahko storimo, če imamo ta občutek ves čas in če se to res dogaja?

Prebava 26. 03. 2025 03.10

Kaj je SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) je okrajšava, ki v prevodu pomeni "prekomerno razraščanje bakterij v tankem črevesu".

Puberteta 25. 03. 2025 03.22

Stvari, ki se jih večina deklet sramuje na svojem telesu, a se ne bi smele

Veš, tista posebnost na tvojem telesu, za katero meniš, da je posebnost, pa jo imajo v bistvu skoraj vse punce? Na primer, malo večji trebuh, ko so najemo, celulit ali pa kaj drugega? Danes ti predstavljamo te 'čudne' stvari, ki sploh niso čudne, temveč so človeške.

Zdravje 23. 03. 2025 02.36

To se zgodi, če trebuh 'vlečete noter'

'Vlečete' trebuh noter, da bi bil bolj raven in čvrst? Ta navada ima lahko negativne posledice za vaše zdravje.

Žensko zdravje 23. 03. 2025 04.28

Zaradi želodčnih težav je obiskala zdravnika, neškodljiv simptom pa je razkril težko diagnozo

Ženska je obiskala zdravnika zaradi razdraženega želodca. A želodec je bil drugotnega pomena.

Vitamini in minerali 23. 03. 2025 03.31

Kaj se zgodi, ko je raven kalcija v krvi prenizka?

Hipokalciemija je stanje, ko je raven kalcija v krvi (v krvi, ne kosteh!) prenizka. Stanje je ozdravljivo.

Lajfstajl 21. 03. 2025 03.58

Eno mesto na telesu, kamor vam ne bi bilo treba nanesti parfuma

Ko je govora o parfumih, obstajajo številni nasveti, kaj ja in kaj ne. Kam pa ne bi bilo treba nanesti parfuma? Poglejmo.

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Bolezni 17. 03. 2025 04.33

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom

Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

Seks & razmerja 17. 03. 2025 04.10

Tako lahko zmanjšate svojo nervozo pred prvim zmenkom

Ne pokvarite si prvega zmenka zaradi živčnosti, četudi, poudarjamo, je čutenje le-te popolnoma normalno!

Aktivno življenje 16. 03. 2025 04.22

Kako se lotiti pridobivanja mišične mase?

Kako se lahko pametno lotimo pridobivanja mišične mase, kaj to zahteva? Je pomembnejša prehrana ali gibanje, kombinacija obojega? Kakšne so, če so, razlike med moškimi in ženskami? Poglejmo si nekaj dejstev.

Prebava 14. 03. 2025 08.28

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti

Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Bolezni 12. 03. 2025 04.58

Nevidni simptomi nevarnih bolezni: Znaki, ki jih ljudje pogosto ignorirajo, a lahko kažejo na resne zdravstvene težave

Zdravstvene težave se ne pojavijo vedno v obliki dramatičnih simptomov, ki jih je nemogoče spregledati. Velikokrat se pojavijo subtilni znaki, ki jih ljudje pogosto ignorirajo ali spregledajo, kar lahko vodi do zamude pri diagnozi in zdravljenju. Mnogi simptomi, ki so lahko na prvi pogled nepomembni ali celo nerazložljivi, so lahko v resnici opozorilni znaki hudih zdravstvenih težav.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 09. 03. 2025 04.07

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati

Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

Prehrana 04. 03. 2025 04.09

Takšen zajtrk bo na žalost dvignil vaš krvni sladkor

Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo povišanje sladkorja v krvi, kot so prehrana, stres, spanje, visokointenzivna vadba in zdravila. Normalno je, da sladkor začasno poskoči. Običajno se krvni sladkor dvigne in kmalu zatem se vrne v normalno območje. Težava nastane, ko se krvni sladkor ne zniža.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859