očesna

Prepoznajte zgodnje znake očesnega limfoma
Najpogostejša oblika limfoma v očesu je primarni intraokularni limfom.

Genetska motnja, ki lahko poškoduje organe
Cistinoza je redka genetska motnja, za katero je značilno kopičenje aminokisline, imenovane cistin, v različnih tkivih in organih telesa, vključno z ledvicami, očmi, mišicami, jetri, trebušno slinavko in možgani.

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših
Degeneracija rumene pege (makule) ne vpliva na periferni vid, temveč na srednji del očesa. Do nje lahko pride v enem ali v obeh očesih. Prvi simptom je pogosto zamegljen ali izkrivljen predel v vidu.

Prepoznajte prve znake že danes
Ste že slišali za starostno degeneracijo makule? Kaj pa za diabetično retinopatijo? S prvo se na žalost sreča veliko starostnikov, druga pa je zelo znana osebam s sladkorno boleznijo.

Bolezni, ki največkrat nimajo simptomov
Obstajajo nekatere bolezni, ki jih je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko že zelo napredujejo, s tem pa se zmanjša možnost za okrevanje.

Potencialni zaplet sladkorne bolezni
Diabetična retinopatija je resna očesna bolezen, ki se pojavi kot zaplet sladkorne bolezni.

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?
Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

Stanje, ki povzroči poškodbo roženice in vpliva na vid
Keratokonus je očesno stanje, pri katerem se roženica, prozoren, kupolasto oblikovan sprednji del očesa, tanjša in postopoma izboči navzven v stožčasto obliko.

Kateri so najboljši vitamini in hranila za zdravje oči?
Preverite, kateri vitamini in hranila zagotavljajo zdravje oči.

Kaj je konjunktivitis?
Če imamo težave z očmi, se hitro pokažejo tudi simptomi, ki so lahko jasno vidni, še posebej, če govorimo o konjunktivitisu, ki mu nekateri pravijo tudi rdeče ali rožnato oko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila
Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Preverite, ali imate ulcerozni kolitis
Ulcerozni kolitis je bolezen, ki prizadene sluznico danke in debelega črevesa. Ta postane vneta, pojavijo se razjede. Če je ne zdravite, se lahko razvije celo rak, zato se naučite prepoznati njene znake.

8 simptomov, ki lahko odkrivajo vnetja v vašem telesu
Kronična vnetja povzročajo številne nevarne bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter avtoimunske bolezni. Vnetja so način, ki ga telo uporablja za varovanje samega sebe. Ne veste ali imate težave s kroničnim vnetjem? Potem preverite spodnje simptome.

Se vam pogosto solzijo oči? Razlogi se lahko skrivajo v teh stanjih
Se vam pogosto solzijo oči? Razlog se lahko skriva v čisto preprostih vsakodnevnih težavah, lahko pa se skriva v resnejših bolezenskih stanjih.

Kaj se zgodi, če spite s kontaktnimi lečami?
Res ste si zaželeli popoldanski spanec, a se vam ne da odstraniti kontaktnih leč. Konec koncev, kaj hujšega bi se lahko zgodilo. Očesna kirurginja Irina Belinsky je za Business Insider razkrila, kaj se zgodi, če spite s kontaktnimi lečami.

Najpogostejša vprašanja v zvezi z oskrbo oči v času epidemije covid-19
Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen dihal, imenovano covid-19. Ker se lahko novi koronavirus prenaša tudi preko oči, je pomembno, da se tega zavedamo in tak prenos preprečimo. Zato je RSK za oftalmologijo pripravil naslednje informacije za javnost v obliki vprašanj in odgovorov.

Takšna koža ne more zagoreti in se občutno hitreje postara
Albinizem je redka nenalezljiva genska bolezen, zaradi katere bolniki nimajo pigmenta v očeh, koži in laseh. Koža ljudi z albinizmom nima melanina, ki kožo sicer ščiti pred ultravijoličnimi žarki, zato jih sonce hitreje opeče, večja pa je tudi verjetnost za razvoj kožnega raka. Pigmenta jim manjka tudi v očeh, zato imajo pogosto težave z vidom in/ali s preobčutljivostjo na svetlobo.

Očesna migrena
Spoštovani. Že7 let imam očesno migreno. Zadnje čase se mi pojavlja kar pogosto, kar je zame zelo nadležno, še posebej na delovnem mestu, saj me za dobre pol ure onesposobi za delo. Pojavi se mi zikza...

Glavobol
Lep pozdrav stara sem 23 let.vecinoma se zjutraj zbujam z glavobolom v usesih mi zvoni kar se tudi vleče čez dan.v levem očesu me večkrat na dan zareže močna bolečina, ki se zahaja za očesom.občutim ...

Oteklina na levem licu
Spoštovani! Star sem 49 let in v zadnjih dveh dneh pri vsakokratnem hranjenju opažam večjo zatrdlino na levem licu,ki po koncu hranjenja čez približno uro izgine.Zdi se kot da močno zateče zgornja le...

Lasersko odstranjevanje gubic
Lepo pozdravljena, lepo prosim će mi poveste kje v sloveniji odstranjujejo gube okoli oči z laser metodo ali kaksnimdrgim pilingom razen botoxa.če tega pri nas ni kje v bližnji okolici lahko morda sve...

Prekomerno potenje
Pozdravljeni!Sem 17 letnica,ki ima problem s potenjem dlani in stopal.Ta pojav sem opazila pred približno pol leta.Pojavlja se z občutkom nekakšnega vznemirjenja oz.nervoze ali živčnosti.Pravzaprav te...

Kje si zdravniki operirajo dioptrijo?
Zdravniki sami priznavajo, da so pri kakršnemkoli kirurškem posegu glede izbire zdravnika najbrž nekoliko bolj zahtevni kot običajni pacienti. Tudi pri odpravi dioptrije ni nič drugače.

Na plažo brez očal in leč
Ste naveličani nošenja očal v vročih dneh, ko vam zaradi potu z lahkoto zdrsnejo z nosu? Ste naveličani kopanja brez leč, zaradi česar ničesar ne vidite okoli sebe? Ste naveličani, ker si za na plažo vstavite leče, potem pa imate rdeče in utrujene oči? Preverite, kako si pomagati.

Odločitev, ki je 29-letni Mateji spremenila življenje
Pred dvema letoma se je danes 29-letna Mateja Gabor odločila za lasersko operacijo oči. Nekoč je imela kar -4 dioptrijo in že od 10. leta starosti je nosila večinoma očala, saj leč ni dobro prenašala. Bila je nesamozavestna, pridobila je odvečne kilograme. A laserska operacija oči ji je popolnoma spremenila življenje.

Kako varne so v resnici laserske operacije oči?
V ZDA vsako leto opravijo okoli milijon laserskih operacij oči, v EU pa okoli 700 000. Gre za poseg, ki danes velja za varnega, je na slovenskem kongresu refraktivne kirurgije povedala Američanka dr. Cynthia Roberts. Preverite, zakaj je temu tako.

Se želite znebiti očal? Za lasersko operacijo dioptrije se odloča vse več ljudi
Laserske operacije oči se že več kot 30 let uporabljajo za odpravo dioptrije pri mladih ljudeh, ki so aktivni in jih motijo očala in leče. A vse pogosteje se za te operacije odločajo tudi ljudje po 40. letu, ki potrebujejo tudi očala za branje. Prav zato se razvijajo nove tehnologije operacij tudi na tem področju. O najsodobnejših trendih refraktivne kirurgije so si pred kratkim znanja izmenjevali strokovnjaki z vsega sveta na konferenci v Ljubljani. Našo prestolnico je obiskal tudi priznani ameriški strokovnjak dr. Roberto Pineda.

Najuspešnejša metoda za lasersko odpravo dioptrije
Čeprav ne obstaja idealna tehnika laserske odprave dioptrije, ki bi bila primerna čisto za vsakogar, pa metoda iLASIK omogoča korekcijo dioptrije z najmanj omejitvami glede stopnje dioptrije in minimalne debeline roženice. Zato je primerna za najširši krog ljudi.

Laserska operacija, ki je povsem prilagojena vašemu očesu
Laserska odprava dioptrije je lahko tudi povsem prilagojena očem vsakega posameznika. Z uporabo dveh najsodobnejših tehnologij – Wavefront ter Contoura Vision – je laser postal še varnejši in učinkovitejši način za doseganje popolnega vida.

Vidite megleno? Vzrok je lahko siva mrena
Očesna siva mrena je eden najpogostejših vzrokov za moten vid v zrelih letih. Pogostost tega obolenja narašča s starostjo, število pacientov s sivo mreno pa zaradi splošnega staranja prebivalstva nenehno raste. Po 65. letu ima zaradi nje težave z vidom že več kot polovica ljudi. Zdravimo jo lahko le z operativnim posegom.