Vizita.si

obrambni mehanizmi

Bolezni 01. 02. 2025 04.21

So 'moderne' cigarete res tako zdrave, kot radi verjamemo?

Pogosto slišimo, da so ogrevani tobačni izdelki bolj 'zdravi' kot tobačni. Pa so res? E-cigarete in naprave za uparjanje veljajo za bolj zdravo alternativo kajenju tobaka, relativno gledano, vendar znanstvene študije kažejo, da lahko tekočine za uparjanje še vedno vsebujejo snovi, ki spodbujajo raka.

Duševno zdravje otrok 28. 01. 2025 04.43

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?

Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Bolezni 04. 03. 2023 05.00

Kaj je sinusitis?

Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Duševno zdravje 27. 09. 2022 05.00

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve

"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Duševno zdravje 30. 09. 2021 05.00

Racionalizacija kot obrambni mehanizem

Racionalizacija je eden od obrambnim mehanizmov, s katerim skušamo z logično razlago utemeljiti oziroma opravičiti čustva, odnose in vedenja, ki so sicer splošno nesprejemljivi. Gre torej za poskus utemeljitve nemoralnega in odstopajočega, kar lahko imenujemo tudi oblika samoprevare.

Duševno zdravje 25. 08. 2021 05.00

Kaj se skriva za sanjami?

Želja po razumevanju funkcije sanj se pojavlja že skozi vso zgodovino človeštva. V preteklosti so se pojavljala različne bolj ali manj verjetne teorije, ki so jih razvijali misleci, v začetku 20. stoletja pa se je pojavila nova paradigma, ki temelji na zapletenih teorijah duševnosti, zlasti nezavednega uma.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Duševno zdravje 04. 02. 2021 06.00

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Odnosi in spolnost 03. 12. 2020 07.32

8 najpogostejših obrambnih mehanizmov

Humor, zanikanje, regresija in projekcija je le nekaj obrambnih mehanizmov, ki nam pomagajo pri soočanju z neprijetnimi dogodki, mislimi in čutenji. Ideja obrambnih mehanizmov izhaja iz psihoanalitične teorije, ki osebnost vidi kot interakcijo med tremi komponentami: id, ego in superego. Obrambni mehanizmi so sicer naraven del psihološkega razvoja, njihovo poznavanje pa nam pomaga razumeti lastno vedenje in vedenje drugih. Preverite, zakaj nekateri vsako situacijo obrnejo na smeh in zakaj drugi zanikajo obstoječe stanje.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Bolezni 10. 09. 2019 11.45

3 živila, ki jih morate jesti za močnejše krvne žile

Ko naše telo deluje pravilno, se pravilno razvijajo tudi nove krvne žile - ne nastane jih ne preveč ne premalo. To nas ohranja zdrave. Proces, ki ga naše telo uporablja za ustvarjenje novih krvnih žil je imenovan angiogeneza. Ko pride do napak pri angiogenezi, pa se lahko razvijejo različne bolezni, vse od rakavih bolezni, srčno-žilnih in celo Alzheimerjeva bolezen. Da bi ta proces deloval pravilno, moramo po besedah dr. Willama Lija iz Univerze Harvard, izbirati prava živila.

Rakave bolezni 13. 05. 2019 13.23

Nedolžno znamenje se je izkazalo za izjemno nevarno

22-letna Megan Dido je leta 2018 obiskala dermatologa, ker je imela nenavadno znamenje na levem licu. A dermatolog jo je poslal domov in ji rekel, da z njenim znamenjem na obrazu ni prav nič narobe. Kmalu se je izkazalo, da je bilo znamenje rakavo.

POPovi zdravniki 13. 01. 2012 10.25

Znamenja

Lep pozdrav, imam nekaj vprašanj, ki me že nekaj časa mučijo. Zanima me, zakaj naj bi bilo nevarno če si znamenje izpraskaš ali kako drugače raniš? Ali je res, da lahko pri izpraskanju malignega zname...

POPovi zdravniki 02. 01. 2012 09.36

Herpetični izpuščaj

Pozdravljeni! Imam herpes na ustnici in me zanima: - Kako ga pozdravim? - Kaj je vzrok za nastanek? Lahko tudi stres?

POPovi zdravniki 30. 07. 2011 17.54

Občutljivost

Pozdravljeni! Zanima me kaj lahko naredim, da ne bom več tako občutljiva. Vsaka stvar me izredno prizadane in zato se s fantom velikokrat spreva. Vsaka beseda ali dejanje, ki v meni prebudi grožnjo p...

POPovi zdravniki 07. 01. 2011 22.35

Pljučnica pri starostniku

Spoštovana dr! Oče star 83 let že 1 mesec leži v bolnici na Golniku.Imel je hudo pljučnico,ki je nikakor ne morejo pozdravit.Dobiva antibiotike je na kisiku,en dan 6litrov,drugi dan 3 litre,pa 1 li...

POPovi zdravniki 20. 05. 2010 08.49

Boj za preživetje

Spoštovani, pred petimi leti sem zbolela za rakom in postala invalid z endoprotezo v roki in v času zdravljenja ostala brez službe ter se ločila od partnerja in s sinom sva se odselila. Zpiz mi je omo...

POPovi zdravniki 31. 03. 2009 14.21

Ponavljanje simptomov anksiozne motnje

Lep pozdrav! že dve leti me muči anksioznost.Nekaj časa je bilo vse vredu, sedaj pa so se težave ponovile.Najhuje je, ker nikamor ne morem sama,ker me začne mučiti tesnoba in omotica in mislim, da bom...

POPovi zdravniki 25. 01. 2004 19.09

Prospan sirup in kašelj

Pozdravljeni! Imam vprašanje glede Prospana sirupa za otroke. Imam 7,5 mesecev staro punčko, ki je že 6 dni bolna (ima non-stop vročino od 39,8 in z zdravili pade na 38,3... - skratka viroza, ki sedaj...

POPovi zdravniki 17. 01. 2003 14.25

Genitalni herpes

Spoštovana, prosim za pomoč, ker s strani svojega zdravnika ne dobim odgovora, ali vsaj ne popolnega. Vsak mesec že eno leto se mi ob času menstruacije na zadnji plati (in to vedno na istem mestu) poj...

POPovi zdravniki 18. 11. 2002 13.55

Herpes na ustnici

Imam redne probleme s herpesom, ki se mi pojavlja v obliki bolečih gnojnih mehurčkov na in okoli ustnic. Do zdaj sem preiskusila različna mazila ( cinkova pasta, Aciklovir, Herplex...), vendar mi nič ...

POPovi zdravniki 02. 11. 2002 15.23

Herpes na ustnici

V približno enakomernih presledkih (približno vsaka 2 meseca) se mi brez vzroka na ustnici pojavi herpes. Najprej je je vedno pojavil na desni strani spodnje ustnice, nazadnje pa se je pojavil v levem...

POPovi zdravniki 27. 10. 2002 18.07

Odvisnost od alkohola

Prijateljica ima probleme z alkoholom, čutim se dolžna ji pomagati, kajti zdi se mi da postaja odvisna. Je zelo čustveno nestabilna oseba in to vse od takrat ko je izgubila kar dosti kilogramov. Njeno...

Bolezni 29. 06. 2018 10.35

Sončil se je, nato pa ...

66-letni dedek Colin Davies je v zadnih 25 letih prestal 21 kožnih  rakov, ki jih je imel na glavi. Pred kratkim so mu opravili še eno operacijo, zaradi katere je izgubil še uho, in zdaj so mu zdravniki končno dejali, da je le prebolel raka.  

Zdravje 30. 05. 2018 12.04

Ima kožnega raka, a se še kar sonči ...

Odvisnica od sončenja noče opustiti svoje razvade, čeprav so ji že diagnosticirali kožnega raka. Priznava celo, da ni bila presenečena, ko so ji postavili diagnozo.

Zdravje 24. 05. 2017 07.55

Bi prepoznali nevarno znamenje?

V Sloveniji vsako leto za melanomom zboli okoli 300 ljudi. Gre za najbolj nevarno obliko kožnega raka, ki ga je potrebno odkriti čim prej. Če ga odkrijemo zgodaj, je v kar 90 odstotkih ozdravljiv, če ga odkrijemo pozno, je lahko usoden. Preverite, kako ga odkriti pravočasno in kako se zaščititi pred njim.

Bolezni 08. 06. 2015 10.02

Izpoved Rebeke iz Rateč: 'Razvilo se je iz majhnega mozoljčka'

Da se kožni rak lahko pojavi pri komerkoli, tudi pri 16-letnemu dekletu, lahko potrdi danes 22-letna Rebeka, ki je pred šestimi leti zbolela za najbolj nevarno obliko kožnega raka - malignim melanomom. Mladostnica pripoveduje, da se je rak razvil iz povsem nedolžnega mozoljčka, ki ga je želela odstraniti le iz estetskih razlogov.

Duševno zdravje 16. 11. 2012 08.37

Ste ostali brez službe ali pa se tega bojite?

Kot pravijo psihoterapevti, je ekonomska kriza s svojim vplivom že povzročila povečano pojavljanje psihičnih motenj, ki so posledica velikih stisk, ki jih ljudje doživljajo ob izgubi službe ali strahu, da bodo izgubili delovno mesto. O tem smo se pogovarjali s prof.dr. Petrom Pregljem.

Duševno zdravje 13. 11. 2012 08.43

Vas je strah letenja?

Strah pred letenjem je za vsakega človeka, ki mu letenje povzroča nelagodje in stisko, edinstvena neprijetna izkušnja, zato jo moramo obravnavati resno in odgovorno. Ne gre za bolezen, zato ga ne moremo premagati z zdravili, lahko pa pomagamo s sodobnimi psihološkimi pristopi.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853