obrazov

Simptomi raka grla, ki jih zlahka zgrešimo in jih mora vsak poznati. Zvezdnik Val Kilmer umrl 10 let po diagnozi
Zvezdnik filma Batman, Val Kilmer, je preminil zaradi raka grla, ki ga je premagoval desetletje. Njegova zgodba je opomin, da je zgodnje prepoznavanje simptomov ključno za uspešno zdravljenje te zahrbtne bolezni.

Kaj so halucinacije?
Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

12 osupljivih dejstev o našem telesu
Človeško telo je definitivno ena najbolj zanimiva in zapletena sestava, ki si jih lahko zamislimo. Ste pomislili, kolikokrat svoje telo jemljemo za samoumevnega, to pa za nas dnevno in samodejno naredi milijon stvari in procesov, ki si jih ne moremo niti predstavljati?

Degeneracija makule močno vpliva na vid pri starejših
Degeneracija rumene pege (makule) ne vpliva na periferni vid, temveč na srednji del očesa. Do nje lahko pride v enem ali v obeh očesih. Prvi simptom je pogosto zamegljen ali izkrivljen predel v vidu.

Prepoznajte prve znake že danes
Ste že slišali za starostno degeneracijo makule? Kaj pa za diabetično retinopatijo? S prvo se na žalost sreča veliko starostnikov, druga pa je zelo znana osebam s sladkorno boleznijo.

Kako škodljiva so ličila med vadbo?
Vse ženske že vedo, da je spanje z ličili škodljivo za kožo. Morda je čas, da spregovorimo tudi o ličilih med vadbo. Poglejmo, kaj o tem pravijo dermatologi.

Kaj naj bi naši strahovi razkrivali o našem značaju?
Vsi imamo takšne ali drugačne strahove. Večje ali manjše. Poznamo strah pred temo, strah pred določenimi živalmi – denimo pajki ali kačami, potem pa so tu še strahovi, kot je denimo strah pred javnim nastopanjem ali strah pred zaprtimi prostori.

''Privlačni so samo mlajši ljudje'' in ostali miti, povezani s spolnostjo v starosti
Harvard Health Publishing je predstavil nekaj bolj pogostih mitov, povezanih s spolnostjo in staranjem.

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!
Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Igralec javno spregovoril o svoji izkušnji z depresijo
Vemo, da bolezen ne izbira in prizadene tudi slavne in znane. Slednje radi omenjamo in o njih pišemo, saj so vsem ljudem bolj kot ne poznani in so lahko mnogokrat vir navdiha, v smislu 'Vse se da!' ali pa 'Tudi jaz sem imel podobno izkušnjo'.

Zdrave navade slavnih, ki si jih lahko jemljemo za vzgled
Nimamo vsi osebnih trenerjev, osebnega kuharja, še manj pa tudi časa, da bi se ukvarjali samo s svojim tempom življenja, kajne? To je delno res, včasih pa je samo izgovor. Naslednje navade slavnih in znanih si lahko vsi jemljemo za vzgled.

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''
Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Brad Pitt priznal, da ima redko nevrološko motnjo: 'Mnogi mislijo, da sem aroganten in mi ne verjamejo''
Hollywoodski igralec Brad Pitt je v velikem intervjuju za GQ spregovoril o težavah z alkoholom, pridelavi lastnega vina, pa tudi iskanju neobstoječega zakopanega zaklada v Franciji, največ pozornosti pa je požela njegova izpoved o zdravju.

Lepotne operacije – odraz lepotnih idealov, ki prevladujejo v družbi
Lepota ima lahko veliko obrazov in oblik telesa, a vsekakor je želja po njej že od nekdaj prisotna. Ni skrivnost, da je v njenem ozadju nastalo ogromno sporočil, od tega, da so nas že od ranih nog, na primer tudi v risankah, učili povezovanja lepote z dobroto, hkrati pa je vedno navduševala, navdihovala umetnike in na stežaj odpirala vrata v družbo ter boljši svet. In prav zaradi tega so vse bolj priljubljeni lepotni posegi, o katerih se bomo v juliju pogovarjali s priznanimi lepotnimi kirurgi.

Zvezdniki, ki so odkrito spregovorili o bitki z duševnim zdravjem
O pomembnosti duševnega zdravja se še nikoli ni tako govorilo kot zdaj, v hitrem tempu življenja in velikem porastu sodobne tehnologije pa je tudi to veliko bolj na udaru kot kadar koli prej. Težave z duševnim zdravjem so pogosto stigmatizirane, a anksioznost, depresija in posttravmatska motnja ne izbirajo in prizadenejo tudi najbolj vidne osebe na planetu. K sreči so med njimi tudi taki, ki o tem govorijo iskreno in brez zadržkov in s tem širijo zavest, da v tem nismo sami.

Kako komunicirati z verbalno žaljivimi ljudmi?
Ker ljudje jezo izražamo na različne načine, ima lahko mnogo obrazov. Nekateri je ne želijo čutiti, zato jo potlačijo ali pa jo izražajo s pasivno agresijo. Drugi jo težko obvladujejo, zato kričijo, žalijo in so tudi fizično agresivni. Kako se torej znajti v situacijah, ko moramo komunicirati z osebo, ki jo preplavi jeza?

Branje mimike pod zaščitno masko
Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Kako v svojem življenju prepoznati toksične ljudi?
Če se ozremo čez ramo in pogledamo v preteklost, lahko ugotovimo, da skozi različna življenjska obdobja ljudje k nam prihajajo in odhajajo. Le redki so tisti, ki nas spremljajo skozi vse življenje in so z nami v dobrem in slabem.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''
Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Vedenje, ki je lahko povezano z depresijo
Včasih je zmotno veljalo, da se osebo, ki trpi za motnjami razpoloženja, kamor spada tudi depresija, enostavno spozna že po zunanjem videzu. Dolgotrajna brezvoljnost, neurejen videz, otožen obraz, epizode joka, razdražljivost. A danes vemo, da ima depresija mnogo obrazov, in prav zaradi tega jo je včasih težko prepoznati – tako pri sebi kot drugih. Depresija se lahko skriva tudi za pretirano ambicioznostjo, željo po nadpovprečnih rezultatih, perfekcionizmu, občutku obvladovanja vsega okoli nas. Če pa sliko obrnemo, je vse našteto lahko tudi povod za dolgotrajno nezadovoljstvo, iztrošenost, kar lahko vodi v občutke kronične praznine.

Depresija
Lep pozdrav! pišem vam ker me skrbi za zdravje mojega fanta... že nekaj mesecev se zelo slabo počuti, je omotičen, ima mravljice na dlaneh, v mirovanju mu puls naraste do 110 in pade do 50, po prespa...

Alergija na hrano in podočnjaki
Spoštovani! Zanima me ali je možno z homeopatskim zdravljenjem pozdraviti tudi alergijo na hrano? Imam zelo zateklo spodnje področje pod očesom, ki zgleda kot podočnjaki. Tudi če spim po 10 ur na n...

Družbena omrežja: Lažna podoba srečnega življenja?
Družbena omrežja so odličen virtualni poligon, saj omogočajo širok spekter interakcije in izraznosti. Nekateri jih uporabljajo za deljenje utrinkov življenja, drugi v marketinške namene, tretji vzdržujejo stara prijateljstva in spoznavajo nova. So pa družabna omrežja tudi prostor za ljudi s slabo samopodobo in tiste, ki se skrivajo za svojimi alter egi. A koliko ima ta vzporedni svet sploh stika z resničnostjo?

Damjan iz Krškega: ob taki diagnozi moraš biti psihično močan
Začelo se je pred petimi leti. Desna roka ga ni več ubogala. Stvari so mu padale iz rok, ni več imel prejšnje moči, nekaj je bilo zelo očitno narobe, zato je obiskal zdravnika. Damjan Škrbina od takrat živi z diagnozo amiotrofične lateralne skleroze ali bolezni ALS. Ta je najbolje poznana po tem, da se je z njo spopadal tudi znan britanski fizik Stephen Hawking.

Kaj morate vedeti o breskvah?
Ta sočen sadež izhaja iz Kitajske in je sorodnik češenj, marelic, sliv in nektarin. Vsebuje res veliko vitaminov, mineralov in vlaknin pa tudi drugih snovi, ki preprečujejo bolezni in izboljšujejo počutje. Imeli boste več energije, boljšo prebavo, bolj zdravo srce in celo manjše tveganje za raka.

Pomembno odkritje o spanju
Znanstveniki so odkrili še eno prednost tega, da dovolj spimo. Če pustimo, da se naši možgani tako obnovijo, bo naš spomin mnogo boljši. Lažje pomnimo, če spimo osem ur, pravijo.

Poglejte, kaj sladkor, alkohol, gluten in mlečni izdelki naredijo obrazu!
Vsi že dobro vemo, da prehrana vpliva na videz kože. Zaradi prehrane z malo kakovostnimi hranili se lahko hitreje postrajo, saj se gube poglobijo, koža postane bolj suha in manj napeta. Naturopatinja iz Londona pa razkriva, kako na videz naše kože vpliva prekomerno pitje alkohola, uživanje sladkorja, glutena in mlečnih izdelkov.

Pred desetimi leti so bili zaradi odvisnosti na robu propada - kako pa živijo danes?
Leta 2004 se je ameriška policija prvič odločila, da objavi fotografije zasvojencev z namenom, da bi prikazala, kako hude so posledice zlorabe drog. Kako pa so njihova življenja videti deset let kasneje?

25 LET ZDRAVIH VREDNOT
Družba Medis že 25 let skrbi za zdravje ljudi z izbranimi inovativnimi zdravili, prehranskimi dopolnili in medicinsko opremo na območjih Srednje Evrope in Balkana.