odgovornost staršev

Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi: Kako šole krepijo svojo vlogo pri zaščiti in podpori duševnega zdravja otrok
V času, ko se duševne stiske otrok in mladostnikov v Sloveniji strmo povečujejo, je projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi zasnovan kot konkretna rešitev. Njegov cilj je prispevati k preoblikovanju šolskega okolja v prostor, kjer otroci ne bodo le pridobivali znanja, temveč bodo našli tudi podporo, razumevanje in občutek varnosti.

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?
Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

Starši silijo v določen študij? Naredi to
Če se znajdeš v situaciji, kjer te starši silijo v študij, ki si ga sam ne želiš, je pomembno, da komuniciraš z njimi in izraziš svoje občutke.

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi
V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Kako se soočiti s pritiskom staršev?
Imaš občutek, da te starši ne razumejo, hkrati pa izvajajo pritisk? Včasih so zahteve in pričakovanja staršev res lahko nerealni, ali pa preprosto ne razumejo našega dojemanja. Kaj lahko naredimo v takšnem primeru?

Kako prepričati starše, da greš prvič ven s prijatelji ob novem letu?
Normalno je, da pri določeni starosti želiš novo leto praznovati v krogu prijateljev, ne družine. Novo leto prinaša pričakovanja, zabavo in posebne občutke, še posebej za vas mlade, ki morda še ne veste, kako rešiti dilemo, če starši še niso naklonjeni, da bi vas 'spustili' ven. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Najstniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač?
Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da mladi, natančneje mladoletniki, prek spleta pridejo do alkoholnih pijač praktično brez kakršnekoli ovire.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Če ste v srednjih letih, morate vedeti to
Kriza srednjih let je zelo ohlapno definiran izraz za niz različno zahtevnih izkušenj in preizkušenj, ki se pojavijo nekje med 40. in 60. letom starosti. Doživi jo lahko vsak, ne glede na spol, poklic ali status. Doživljanje krize srednjih let ni mit, kot menijo nekateri, saj je povsem normalno in tudi pričakovano, da gremo skozi različne življenjske prehode in obdobja, ki sprožijo dvome o smislu, identiteti, vrednotah, prioritetah in doseženih ciljih. V nekaterih primerih lahko privede tudi do težjih stisk.

Moja starša se ločujeta!
Soočanje z ločitvijo staršev nikoli ni enostavno, v času odraščanja morda še toliko bolj, saj se ti v tem ranljivem obdobju naenkrat sesuje vse, kar ti je nekoč predstavljajo varnost. Če se ob tem srečuješ še z ostalimi izzivi najstništva in je razhod staršev le še pika na i vsemu stresu, ki ga doživljaš, ti bodo skozi to obdobje morda pomagali sledeči nasveti.

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo
Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Nosečnost v najstništvu: kako povedati staršem?
Če si pravkar izvedela, da si noseča, se ti verjetno porajajo številne misli, prisotna pa je tudi misel: 'To se ne more dogajati!'. Seveda je pred tabo odločitev, še prej pa te čaka pogovor z morebitnim fantom, tudi in predvsem pa s starši.

3 nasveti, kako se izogniti nenehnim prepirom s starši
Ti nasveti ti bodo pomagali čim bolj 'neboleče' preživeti prepire s starši in navsezadnje morda pri tem, da se jim boš naslednjič lahko izognil.

Čutite pretirano željo po ugajanju drugim?
Verjetno vsak med nami pozna ’people pleaserja’, kot s tujko imenujemo osebo, ki je nadvse prijetna, koristna in priljubljena med ljudmi. Nikoli ne reče ’ne’ in je vedno pripravljena pomagati. Vedno si vzame čas za druge, pri tem pa pogostokrat pozablja nase. Čeprav se vse skupaj sliši pozitivno, gre pri tem za pretirano željo po osrečevanju in ugajanju, kar je le simptom nečesa globljega.

Ko ljubezen postane enosmerna ulica
Nemalo ljudi tako zelo hrepeni po intimi, da so se pripravljeni spustiti v razmerje z nekom, ki jim ne nudi niti osnovne varnosti, sproščenosti, še manj pa ljubezni. Psihologi opozarjajo, da enostranski odnosi močno vplivajo na človekovo čustveno in fizično zdravje, kar ima za posledico tudi stres in tesnobo. Če vam notranji glas daje opozorilne znake, morate kritično presoditi svoj odnos.

Kako se nizka samopodoba kaže v partnerskih odnosih?
Ali imamo nizko samopodobo, lahko ugotovimo tudi tako, da naredimo spisek vseh preteklih partnerstev in razmislimo, kakšno vlogo smo v njih imeli, kakšno vzdušje je prevladovalo, kako so se končala.

Kako v svojem življenju prepoznati toksične ljudi?
Če se ozremo čez ramo in pogledamo v preteklost, lahko ugotovimo, da skozi različna življenjska obdobja ljudje k nam prihajajo in odhajajo. Le redki so tisti, ki nas spremljajo skozi vse življenje in so z nami v dobrem in slabem.

Zakaj sabotiramo ljubezen?
Paradoksalno je, da prav toliko, kolikor si ljubezni želimo in po njej hrepenimo, se je lahko tudi bojimo. In velikokrat je prav strah odgovor na vprašanje, zakaj ne najdemo partnerja, zakaj odnosi ne uspevajo in zakaj toliko parov ostaja neporočenih. A svoj najhujši strah običajno še bolj poglobimo z izogibanjem in drugimi nezavednimi vzorci, ki kar kličejo po tem, da ostajamo neizpolnjeni v svojih največjih čustvenih potrebah; po razumljenosti, slišanosti, varnosti in ljubljenosti.

Prenašanje vzorcev iz staršev na otroke
Spoštovana, Prebrala sem si vaš intervju v zvezi z mejno osebnostno motnjo in si nekako šele zdaj, pri 30 letih razložila stanje,ki je del mene. Našla sem se v tretjem, shizoidnem tipu. Pred l...

Razlike v partnerstvu
Pozdravljeni! Prosila bi vas za mnenje kaj storiti v mojem primeru. Stara sem 21 let. Fanta imam 3 leta in pol (tudi pred tem sva se že poznala in večkrat bila skupaj a prej ni bilo nič resnega). P...

Osamljenost in avanture
Spoštovani! Zanimivo, ob branju zadnje knjige ki mi je krajšala čas, v meni so se zbudila stara, zakopana čuvstva. Začela sem intenzivno premišljati o vsem kar mi je življenje prineslo in o tem gdo in...

Nedokončan študij, nezaposlenost
Pozdravljeni! Stara sem 38, imam 8 letnega sina, živim še pri starših. S partnerjem, ki me pri mojem problemu vzpodbuja, načrtujeva najem stanovanja ob koncu sinovega šolskega leta. Največji problem s...

MANIPULATIVNOST IN VLOGA ŽRTVE
Lep pozdrav! Zanima me, kaj narediti v primeru, da ti prijatelj pogosto razlaga, da se bo ubil. Že nekajkrat je poizkušal, kar me je zelo skrbelo, a nekako nisem povsem verjela, da misli zares. Nikda...

Odločanje namesto odraščajočega sina
Spoštovani! Imam sina, ki je star 17 let. Za svoja leta je precej otročji. Letos pa me je presenetilo, da si je preko interneta našel dekle, ki živi v drugem kraju kot mi, kjer pa živijo tudi moji so...

Dvojna vzgoja
Spoštovani! Imam sina, starega 6 let. Z njegovim očetom sva razvezana cc. 2leti. Oče kakor tudi njegovi starši postavljajo na prvo mesto pri vzgoji materijalne dobrine. To je bil seveda tudi eden izm...

Skrb za preživetje
Moja mati je že tri leta brezposelna in zaradi bolezni nezaposljiva. zdaj je službo izgubil tudi moj oče, ki je dve leti pred pokojem. jaz sem absolventka in delam preko študentskega servisa, da lahko...

Duševne težave in zloraba
Pozdravljeni! Sem 19-letno dekle, ki ima kar precej težav. Od svojega četrtega leta dalje, me je dedek 10 let spolno zlorabljal. Imam 3leta starejšega brata in 8let mlajšo sestro. Nihče v družini, tud...

Stranski učinki kortikosteroidov in citostatikov
Lep pozdrav! zanima me kakšne posledice na otroka ali mladostnika bi imelo jemanje medrola ali metotreksata brez ustrezne zaščite proti stranskim učinkom. ali so zdravniki zavezani predpisati zašči...