Vizita.si

odločanje

Psiha 10. 03. 2025 04.56

Najbolj stresne vsakodnevne situacije. Se strinjaš?

Se tudi tebi zdi, da ti lahko ena majhna stvar, tista prav posebna, pokvari še tako dober dan? Kot kaže zadnja študija, nisi edini.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Duševno zdravje 20. 02. 2025 04.20

Zakaj je dobra in zdrava samopodoba tako zelo pomembna?

Zagotovo ste že slišali, kako pomembna je zdrava samopodoba, kako se morate začeti ceniti, verjeti vase in da pravzaprav ne morete ljubiti drugih, dokler ne ljubite sebe. To iz psihološkega vidika popolnoma drži, a kaj, ko grajenje samozavesti in zdrave samopodobe ni tako enostavno, kot jo predstavljajo nekateri. Poglejmo si, kaj sploh je samopodoba, zakaj je pomembna in kako lahko, korak po koraku, počasi začnete delati na njej.

Duševno zdravje 18. 02. 2025 04.07

Kako nas bo umetna inteligenca leta 2025 spremenila?

Inovacijski val umetne inteligence je mimo in strokovnjaki pripravljajo napovedi za prihodnje leto. Mnenja o tem, kaj je pred nami, so različna. Kako pa bo vplivala na naše duševno zdravje?

Preventiva 07. 01. 2025 04.57

Bi zdržali en mesec brez alkohola?

Ste že slišali za 'suhi januar'? Gre za prvi mesec v letu in odločitev, da 31 dni ne pijete alkohola. Strokovnjaki so mnenja, da tako telesu damo priložnost, da se 'poenostavi', in da nam omogoča, da ocenimo svoj odnos do alkohola.

Duševno zdravje 14. 12. 2024 04.17

Kako uživati v decembrskih dobrotah brez slabe vesti?

Decembra se vse okoli nas spremeni v praznični čar, s svečkami, okrašenimi drevesci, zvočnimi zapisi božičnih pesmi in, seveda, bogatimi jedmi, ki nas vabijo v objem udobja in topline.

Novice 01. 11. 2024 04.30

Bo umetna inteligenca prišla tudi v zdravstvo?

Ste vedeli, da se je koncept umetne inteligence rodil v petdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bila prva aplikacija za zdravstveno varstvo razvita na Univerzi Stanford leta 1972? Ni torej nekaj popolnoma novega, kot radi verjamemo. Vsekakor pa dobiva nove razsežnosti, ki se jih verjetno še ne zavedamo. Je torej na mestu vprašanje, če in kdaj bo prišla tudi v zdravstvo? Je že prisotna? Kaj bo s seboj prinesla in najpomembnejše, kaj si od nje lahko obetamo?

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Zlata leta 08. 10. 2024 04.39

10 stvari, ki jih lahko naredimo za zdravo starost

Na zdravo staranje vpliva veliko dejavnikov. Nekateri, denimo genetika, niso pod našim nadzorom. Vsi ostali, kot so gibanje, zdrava prehrana, skrb za duševno zdravje in vse drugo, pa vsekakor so!

Zdravi zobje 04. 09. 2024 16.04

Skupščina ZZZS sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja

Skupščina ZZZS je na današnji seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi.

Zdravje 10. 06. 2024 04.45

Skriti čut, ki oblikuje dobro počutje

Vedno bolj se govori, hkrati pa je vedno več študij in z njimi dokazov, da imajo signali, ki jih naši notranji organi pošiljajo v možgane, pomembno vlogo pri uravnavanju čustev ter preprečevanju nekaterih stanj, kot sta denimo anksioznost in depresija. Poglejmo si, kaj je zapisal Guardian.

Seks & razmerja 02. 04. 2024 04.49

Kako se naučiti prepoznavati znake laganja?

Verjetno se je vsak od nas že vprašal, kako lahko prepoznamo, ali nam človek laže. Odgovor se skriva na našem telesu in vsebuje le malo znanja psihologije. Poglejmo si bolj podrobno.

Duševno zdravje 15. 10. 2023 05.00

8 stvari, ki se zgodijo, ko se telo končno znebi stresa

Številne študije so že uspele dokazati, kako negativno lahko stres vpliva na naše fizično in psihično zdravje. O tem smo že pisali, nismo pa še zajeli sprememb, ki se zgodijo, ko se naše telo končno pomiri, sprosti in znebi nakopičenega stresa. Poglejmo si bolj podrobno.

Aktivno življenje 19. 06. 2023 05.00

5 fitnes nasvetov za začetnike

Ne veste, kje začeti s fitnesom? Morda vam pomagajo naslednji nasveti.

Duševno zdravje 18. 01. 2023 05.00

Kaj je eksistencializem?

Eksistencializem je filozofija, ki pravi, da naj bi imeli vsi svobodno voljo o odločanju. Naslanja se na trditev, da je posameznik odgovoren za pomen in smisel življenja, brez zanašanja na višjo silo, religijo, boga, ki bi določal, kaj je resnično pomembno oz. pravilno.

Naslovnica 19. 05. 2022 05.00

Alternativna medicina: Vse, kar morate vedeti

Vsi mislimo, da vemo, kaj točno pomeni alternativna medicina. Pa je res tako?

Duševno zdravje 05. 01. 2022 05.00

Temna stran impulzivnosti

Impulzivnost je najpogosteje opredeljena kot nenačrtovan odziv na notranje ali zunanje dražljaje, z malo ali nič razmišljanja o posledicah. Gre za nezmožnost upreti se želji, da bi ravnali v skladu s tem, kar se nam zdi v danem trenutku prav. Impulzivne osebe navadno opisujemo kot vročeglave, prehitre v dejanjih in besedah, nepredvidljive, nestabilne.

Zdrav Lajf 21. 10. 2021 05.00

Ko smo v stiski, potrebujemo prijatelja, ne 'odločevalca'

V določenih trenutkih vsi potrebujemo nasvet prijatelja. Nasveti nam pridejo še kako prav, če so dobronamerni in prihajajo od nekoga, ki je zrel in je morda sam že doživel podobno situacijo. Medtem ko so nasveti med prijatelji celo zaželeni, pa odločanje in postavljanje ultimatov nikakor ni. Kaj je dobro ponuditi prijatelju v stiski?

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

POPovi zdravniki 24. 01. 2020 15.24

Od okolice prejemam očitke, da sem nezdravo suha

Pozdravljeni. Ker dobivam zadnje case ocitke iz okolice,da sem nezdravo-grozno suha,me zanima vase strokovno mnenje. Zal se ne morem obrnit na os.zdravnico, ker sva v prijateljskem razmerju in ocena ni realna. Velika sem 178 un imam 60 kg. ITM je na izracun v meji normale. Sem trenutno na bolniski zaradi izgorelosti in depresije,jemljem tudi terapijo in hodim k psihoterapevtu. Nikoli nisem bila suha,v otrostvu in mladostni dobi debelusna. Takrat sem tudi zacela hujsat in izgubila 20 kg. Vedno sem imela boj z kilogrami in morala paziti pri prehrani,da sem vzdrzevala tezo. Res sem zdaj v zadnjih mesecih izgubila 3 kg,ampak veliko se gibljem,hodim in poleti sem skoraj vsakodneno kolesarila. Jem sicer res bolj malo,ampak se ne pocitim oslabljeno. V kolikor pojem kaj vec,me tisci v zelodcu,kar je razumljivo,saj se mi je skrcil. Zelo me boli,ko slisim ocitke,da sem kao anoreksicno suha in da sem v kopalkah grozna. Res nimam trebuha,tudi prsa ne-nikoli misem nila prsata in ko shujsam je to najprej v obraz,prsa,trebuh. Prosila bi vas,za strokovno mnenje,ce se res spopadam z motnjo prehranjevanja. V tej kozi se kr vredu pocutim in nikakor si ne predstavljam,da bi se morala po mnenju okolicevzrediti minomalno 5kg. Stara sem 40 let,mamica 2 otrok in zaposlena na kr zahtevnem delovnem mestu-delam u osebami z demencu v domu starejsih. Iskrena hvala ze v naprej za vas odgovor. V kolikor je se kaksna informacija,ki jo potrebujete za oceno mnenja in je nisem navedls,vam jo posredujem. Lep pozdrav, T.

POPovi zdravniki 15. 02. 2016 16.31

Prehod v odraslost

Pozdravljeni! Vpisati se moram na študij, ampak me nič ne veseli, ne čutim se sposobno za nobeno delovno mesto. Končala sem srednjo poklicno šolo, ki me ne zanima, nato sem končala še 2 leti študija, ...

POPovi zdravniki 16. 02. 2014 17.19

Huntingtonova bolezen

Pozdravljeni! Stara sem 30 let in imam 4 leta resnega partnerja. Beseda je nanesla tudi na ustvarjanje družine. Oba bi rada imela vsaj dva malčka. Pred kratkim smo izvedeli novico, da je partnerjev oč...

POPovi zdravniki 19. 11. 2011 00.28

Zaljubljena v mlajšega

Pozdravljeni!Ne vem kako naj vam zastavim vprašanje sem ločena brez otrok in imam 40-let.Po ločitvi se nisem želela vezati prijateljski odnos sem spletla z svojim sosedom-sošolcem a me žal ni privlači...

POPovi zdravniki 10. 01. 2011 14.51

Stara29 let, 3 leta enake težave - razbijanje srca

Pozdravljeni ! Stara sem 29 let, težka 53kg in visoka 168cm. Že dobre tri leta me spremljajo istovrstne težave, kjer pač enostavno vzroka ne najdem, z številnimi preiskavami, ki sem jih opravila...

POPovi zdravniki 08. 01. 2011 18.30

Jeterna ciroza in hemodializa

Pozdravljeni!Zanima pa me,če lahko bolnik s cirozo jeter dobiva tudi dializo v primeru odpovedi ledvic? Hvala vam za odgovor Lep pozdrav

POPovi zdravniki 11. 09. 2010 09.38

Holesterol, dieta in statini. Ali sploh?

Moj mož je star 59 let in ima že 2 leti problem z povišanim holesterolom . Pred enim letom ga je imel 8,5 in mu je dal osebni zdravnik tablete LESCOL 40 mg , po eno na dan .Od takrat napre pa se pazi ...

POPovi zdravniki 08. 04. 2010 09.17

SESTRINA PRETIRANA ZASKRBLJENOST

Spoštovani! Sestra živi v nenehnem strahu pred boleznijo, in to v agresivnem smislu, kajti nenehno išče spremembe na svojem telesu, zvečer se boji prhanja, da ne bi odkrila kakšne povečane bezgavke...

POPovi zdravniki 08. 03. 2010 11.11

Odgovornost

Pozdravljeni! Star sem 31 let. Po daljšem obdobju občasnih delovnih priložnosti, sem končno uspel dobiti delo primerno moji izobrazbi in usposobljenosti. Pred pribl. 5 tedni, sem doživel neke vrste kr...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859